[su_frame align=”center”]یکصدو شصتمین جلسه صحن شورا - مسعود کاظمی - حجت جذب[/su_frame]

رشت رویایی- یک‌صدو شصتمین جلسه صحن شورا عصر امروز ۱۸ مهرماه با حضور ثابت‌قدم، شهردار رشت، در تالار شورا برگزار شد. دعوت از شهردار در این نشست به منظور ارائه گزارش شهردار از روند اجرای پروژه‌های نیمه‌تمام و حوزه درآمدی و مالی شهرداری بود و تا شب‌هنگام ادامه داشت.

رئیس شورا خواستار تعامل بیشتر ثابت‌قدم با مجموعه شورای شهر شد و تاکید کرد: اولویت شهردار کسب منابع درآمدی پایدار از اعتبارات دولتی و همچنین تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام باشد.

امربه‌معروف و نهی از منکر مهمترین رکن قیام امام حسین (ع) بود

رئیس شورا ضمن تسلیت فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی، یاد و خاطره شهدای کربلا و انقلاب اسلامی را گرامی داشت و گفت: نهضت امام حسین (ع) ابعاد مختلفی داشت، امر به معروف و نهی از منکر مهمترین رکن قیام امام حسین (ع) بود.

مسعود کاظمی، برخی از اهداف قیام امام حسین را برشمرده و افزود: زنده نمودن ارزشهای انقلاب اسلامی و قیام امام حسین (ع) همانا حریت، آزادگی و گسترش اخلاق انسانی بود و ایثار و از خود گذشتگی مهمترین پیام امام حسین در روز عاشورا بود.

او گفت: نهضت حسینی معیار جداسازی حق از باطل شناخته شده و امروز در خاورمیانه شاهد فرود آمدن تیغ بر رخسار حسینیان و شیعیان منطقه هستیم و ایران در این فتنه تکفیری‌ها به دنبال خاموش کردن آتش فتنه است.

کاظمی یاد تمامی شهدای جنگ تحمیلی را گرامی داشت و تاکید کرد: ما امروز آرامش خود را مدیون خون تمامی شهدا هستیم.

لوایح ارسالی از شهرداری در صحن طرح و مورد بررسی قرار گرفت

لایحه کمک ۲۰۰ میلیون ریالی به منظور خرید یک دستگاه ون به ستاد عتبات عالیات سامرا، برسی شد پس از اعلام نظرات موافق و مخالفت اعضای شورا، به صورت عادی به کمیسیون بودجه به منظور برسی بیشتر ارسال گردید.
یکی از اعضای شورا با اشاره به تأخیر در پرداخت حقوق رانندگان سازمان اتوبوسرانی و نگهبانان طرف قرارداد با شهرداری گفت: با وضعیت مالی شهرداری بهتر است در میزان کمک تجدید نظر صورت گیرد.

این عضو شورا یادآور شد: با توجه به اینکه شورای شهر همواره به ستاد عتبات عالیات سامرا کمک کرده ولی با توجه به اینکه بازسازی سامرا به‌دست گیلانی‌ها صورت می‌گیرد، و حرم سامرا همواره مورد حمله و تخریب قرار می‌گیرد، بهتر است در شیوه کمک رسانی تجدید نظر شود.

یکی دیگر از اعضای شورا در موافقت این لایحه تاکید کرد: تاکنون کمک‌های ارسالی مدیریت شهری شهرداری رشت، به منظور بازسازی حرمین در عراق در بین ستادهای استانهای مختلف تقسیم می‌شد، می‌توان با ستاد بازسازی عتبات عالیات گیلان مستقیم رایزنی کرد تا این توزیع تنها به ستاد گیلان تخصیص یابد.

همچنین لایحه اصلاحیه نرخ کرایه تاکسی -که مورد اعتراض فرمانداری و شورای حل اختلاف قرار گرفته بود- در صحن شورا اعلام وصول شد.

رئیس شورا با قرائت این لایحه یادآور شد: با توجه به اعتراض ستاد تنظیم بازار و همچنین اعتراض‌هایی که شهروندان داشته‌اند؛ انتظار می‌رفت شهرداری این لایحه را به صورت دو فوریت به شورا ارسال می‌کرد.

با اعلام مسعود کاظمی، این لایحه به صورت دو فوریت برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه و حقوقی شورا ارسال گردید. گفتنی است در نشست امروز کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر نیز موضوع اصلاحیه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۵، مصوب شورای شهر مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین لایحه تفریغ بودجه سال ۹۳ شهرداری امروز در صحن شورا اعلام وصول گردید. رئیس شورا با اشاره به گزارش‌های تفریغ بودجه‌های در حال انجام سالهای ۸۹ به این سو توسط شورای چهارم، با اشاره به ماده ۶۷ قانون، درخصوص تأخیر ارسال تفریغ بودجه سال ۹۳ خواستار ارائه تفریغ بودجه سال ۹۴ و همچنین ارسال لایحه پیشنهادی بودجه سال آتی طبق زمان بندی که قانون شورا پیش بینی کرده است؛ اقدام نماید.

مسعود کاظمی همچنین خواستار تعامل بیشتر شهردار با اعضای شورا شد و گفت: تاکنون شهردار محترم ۸ سفر ماموریتی داشته ولی هنوز تعدادی از گزارش دست آوردهای سفر ایشان به شورا ارسال نشده است.

وصول ارزش‌افزوده رشت، بسیار پایین‌تر از شهرهای همتراز

شهردار رشت در مورد مشکلات حوزه اقتصادی و مالی شهرداری توضیحاتی ارائه داد و افزود: از یک ماه گذشته به این سو، وصول درآمدهای شهرداری رشد صعودی داشته است.

[su_frame align=”center”]محمدعلی ثابت‌قدم[/su_frame]

ثابت‌قدم، برنامه زمان‌بندی پروژه‌های شهرداری را اعلام نمود و ابراز امیدواری کرد با تزریق به موقع بودجه پروژه‌های نیمه‌تمام تکمیل گردد.

او در مورد گزارش تفریغ بودجه شهرداری از سال ۸۹ تاکنون- که در حال بررسی است- بیان داشت: گزارش تفریغ بودجه تا سال ۹۳ آماده و برای حسابرسی نهایی به شورا گزارش شده است و تلاش می‌شود گزارش تفریغ بودجه سال ۹۴، تا پایان آذرماه تکمیل و به شورا ارسال گردد.

شهردار رشت به درآمدهای پایدار شهرداری از محل اعتبارات دولت اشاره نمود و تصریح کرد: پیش‌بینی درآمدی مالی شهرداری وصول ۷ و نیم میلیارد تومان در آمد از محل وصول ارزش‌افزوده بود ولی متاسفانه تنها از مرز ۳ و نیم میلیارد تومان عبور نکرده‌ایم. و این درحالی است که برخی شهرهای همتراز، رقمی بالای ۱۰ میلیارد تومان وصولی از منابع ارزش افزوده داشته‌اند.

او تاکید کرد: شهرداری رشت همچنان از مطالبات کلان دولت و وصول ارزش افزوده عقب است و این نقیصه در حوزه املاکی ما هم مشاهده می‌شود.

جذب اعتبار دولتی برای پروژه‌های بازآفرینی محقق نشده است

ثابت‌قدم به موضوع تأمین اعتبار پروژه‌های عمرانی در قالب سند بازآفرینی شهر رشت اشاره نموده و تصریح کرد: این تأمین اعتبار هم محقق نشده و ما در حوزه تأمین اعتبار برای تکمیل پروژه‌ها، خرید اتوبوس و نوسازی ناوگان حمل و نقل، یارانه خرید بلیط اتوبوس و… به شدت عقب هستیم.

شهردار خواستار پیگیری رئیس شورا از خزانه استان و همچنین سازمان برنامه و بودجه برای دریافت مطالبات شهرداری‌ها از منابع دولتی شد.

شهردار از همکاری مدیریت شهری با سازمان بازرسی استان خبر داد و تاکید کرد: نواقص مورد تاکید این سازمان در حوزه‌های مدیریت منابع انسانی و مالی برطرف شده است.

ثابت‌قدم در بخشی از سخنان خود به تغییرات در ساختار سازمان‌های شهرداری و همچنین حوزه برنامه ریزی منابع انسانی اشاره نمود و تصریح کرد: با توجه به ساختار جدید ادغام برخی سازمان‌های شهرداری مصوب وزارت کشور و اساسنامه‌های آماده شده، تلاش ما بر تمرکز زدایی از مرکز و تحول نظام اداری در مناطق و نواحی شهرداری است تا از این ساختار حجیم عبور نماییم. و بر اساس همین تمرکز زدایی بودجه سازمان‌ها و مناطق به تفکیک در حال پیش بینی است و در موعد قانونی لایحه پیشنهاد بودجه شهرداری به شورا می‌رسد.

خدمات انفورماتیک و شهرسازی برون سپاری می‌شود

شهردار رشت از برون سپاری خدمات شهری در حوزه شهرسازی و عمرانی خبر داد و تصریح کرد: نیروهای کارشناس ما به نواحی گسیل می‌شوند تا سرعت کار افزایش و هزینه‌ها کاهش و در نهایت رضایتمندی شهروندان را منجر گردد.

ثابت‌قدم همچنین از برون‌سپاری در حوزه خدمات انفورماتیک خبر داد و یادآور شد در حوزه هوشمند سازی، مخابراتی و تجمیع دکل‌ها و ایجاد شبکه فیبر نوری، مطالعات به پایان رسیده و با انجام مناقصه، این بخش از خدمات نیز برون سپاری می‌شود.

او همچنین به هفته پژوهش در آذرماه اشاره نمود و خواستار ارائه مجوز شورا برای برگزاری نمایشگاه دست آوردهای شهرداری در حوزه پژوهشی شد.

ثابت‌قدم همچنین به طرح‌های در حال بررسی در دفتر سرمایه‌گذاری شهرداری اشاره نمود و اذعان کرد: برخی از مقوله‌های سرمایه‌گذاری از جمله مقوله شهربازی نهایی شده و انتظار می‌رود اعضای محترم شورا در اجرای مناقصه آن به مدیریت شهری کمک نمایند.

شهردار رشت به موضوع معوقات حقوق و رفاهیات پرسنل اشاره کرد و تاکید نمود: رفاهی پرسنل و بازنشسته‌های و موضوع بیمه آنها توسط کارشناسان در حال بررسی است و به زودی نهایی می‌شود.

ثابت‌قدم به پروژه‌های خدماتی در حال انجام اشاره نمود و یادآور شد: در حوزه افزایش سرانه فضای سبز محلات، اقدامات خوبی در حال انجام است و تا پایان سال ۸ پارک محله‌ای دیگر بهره‌برداری می‌شود.

همچنین ساخت ایستگاه آتش‌نشانی، خرید ناوگان چند دستگاه اتوبوس، ساماندهی مشاغل شهری، ایجاد المانهایی برای افزایش زیبایی سیما و منظر شهری، و تلاش برای توسعه ورزش محلات و حفظ و تغییر کاربری باغات باقی مانده در حوزه شهری، آغاز بکار پروژه ساماندهی مزار شهدا، تلاش برای ساماندهی دست‌فروشان از طریق خرید ۵ پلاک ثبتی در مرکز شهر و… از جمله موارد گزارش شده بود.

شهردار رشت همچنین وعده داد فردا شب بخشی از پروژه شهید رجایی از قسمت رویی به بهره‌برداری برسد و تا چند روز آتی به‌طور کامل پروژه مورد بهره برداری برسد.

[su_frame align=”center”]یکصدو شصتمین جلسه صحن شورا[/su_frame]

۳ محور پرتردد بازگشایی می‌شود

ثابت‌قدم یادآور شد: تا پایان سال ۳ پروژه عمده بازگشایی افتتاحیه خواهیم داشت؛ بلوار امام علی، محور احسان دوست، محدوده زرجوب به تختی و همچنین تعریض در محور رسالت و شهدا در اولویت‌های بعدی از جمله این موارد خواهد بود.

ثابت قدم پروژه‌های زیرساختی در حوزه زیست محیطی را هم تشریح کرد و خاطر نشان ساخت: مسیر دسترسی برای ایجاد تصفیه‌خانه سروان در حال انجام است به نحوی که برای دپری زباله هم با مشکل مواجه نشویم.

شهردار همچنین گفت: پایانه غرب شهر رشت افتتاح شده و اجرای پل‌های عابر پیاده نیز در حال اجراست و امروز یکی از این پل‌ها به بهره برداری می‌رسد.

تاکید رئیس شورا بر رفع موانع حقوقی تملک‌ها

رئیس شورا پس از توضیحات شهردار گفت: تلاش شهردار برای اتکا به منابع درآمدی پایدار و کاهش اتکا به درآمد تخلفات ساختمانی ناشی از ماده ۱۰۰ ستودنی است. اما با توجه به تکمیل طرح تفصیلی شهردار و ابلاغ آن در برخی مناطق، انتظار می‌رود پرونده‌های کمتری به این کمیسیون گسیل گردد.

او با اشاره به طولانی شدن پروژه زیرگذر شهید رجایی تاکید کرد: محور یاد شده، برای ساکنان مشکل ساز شده است، انتظار می‌رود شهردار به وعده خود عمل نموده و هرچه زودتر موانع تکمیل پروژه را بردارد.

مسعود کاظمی به ایجاد پارک‌های محله‌ای اشاره نمود و اذعان کرد: در این تملک‌ها موانع حقوقی حتماً برطرف شود تا برای شورای بعدی مشکل پرداخت غرامت پیش نیاید.

او همچنین خواستار ارائه توضیحات مکتوب در مورد علت توقف خرید خودروی پلاک منطقه آزاد برای نوسازی تاکسیرانی، وضعیت اجرای پروژه‌های روان آبهای سطحی، ترمیم آسفالت، نیاز محورهای پرتردد برای لکه گیری و ارائه اولویت‌های کارهای عمرانی تا پایان سال و اجرای مصوبات شورا در قید زمانی مذکور خاصه کیوسک‌های بانک شهر شد.

در این جلسه همچنین هریک از اعضا موارد متفاوتی را مطرح و شهردار نیز به‌صورت مبسوط پاسخ‌های خود را بیان نمودند.