مشروح گزارش یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورا
زیرگذر شهید رجایی تا هفته آینده افتتاح می‌شود

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵

رشت رویایی- یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورا صبح روز یکشنبه به صورت فوق‌العاده با غیبت محمود باقری خطیبانی برگزار شد.

به گزارش رشت رویایی، مسعود کاظمی رییس شورای شهر رشت روز ۲۴ آبان ماه روز بزرگداشت آیت‌الله محمدحسین طباطبایی را گرامی داشت و گفت: ایشان شاگردان برجسته‌ای را تقدیم جهان تشیع نمود و زمینه فعالیت تفسیر قرآن، فقه و فلسفه بود.

او ادامه داد: دلیل اینکه این روز، روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابداری نام گرفته است، علت نام‌گذاری آن ارزش بالای کتاب‌خوانی و رشد فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه است. در عظمت و شرافت کتاب همین بس که خدای متعال به آن قسم یاد می‌کند.

رییس شورا در وصف کتاب گفت: کتاب از برترین نعمت‌های الهی است و بشر را در پناه آن از گرداب جهل و نادانی به بلندای دانش می‌رساند و از تاریکی غفلت به روشنی و دانایی پا می‌نهد.

او با اشاره به اینکه مطالعه غذای روح، درمان بیمارهای فکری است ادامه داد: کتاب معلمی ساده و صمیمی و همیشه در دسترس است و بدون تکلف و منت آنچه دارد در اختیار می‌گذارد. مطالعه با نیت خالص عبادت بزرگی است. لحظه‌ای نشستن در کتابخانه و حضور در محضر اندیشمندان علوم و فرزندگان عالم است.

او همچنین گفت: کتابخانه معبد علم و محراب پاک علم‌آموزی است. این روز را به همه فعالان عرصه علم و فرهنگ علی‌الخصوص گمنام‌ترین شاغلان این عرصه کتابداران محترم تبریک عرض می‌کنم.

نمایندگان مجلس به مشکلات بیماران خاص توجه کنند

اولین ناطق شورا، فاطمه شیرزاد روز کتاب و کتاب‌خوانی را تبریک گفت و ادامه داد: جا دارد در راستای فرهنگ کتاب‌خوانی قدم‌های خوبی برداشته شود و ساعات بیشتری را صرف خواندن کتاب کنیم.

او همچنین گفت: شهادت محسن خزایی مدیر سابق حوزه خبری سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی و همکارمان در سازمان صدا و سیمای گیلان را به جامعه خبری و رسانه ملی تسلیت عرض کنیم و برای خانواده معظم او صبر و بردباری آرزو کنیم.

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - فاطمه شیرزاد

عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت با اشاره به فعالیت شایسته دانشگاه علوم پزشکی در راستای سلامت مردم و حفظ محیط زیست گفت: در هفته گذشته بعد از سال‌ها انتظار شاهد شروع به کار ساخت تصفیه‌خانه‌های بیمارستان‌های پورسینا، ولایت و رازی بودیم و امیدواریم با ساخت آنها به صورت استاندارد بخشی از آلودگی‌های رودخانه زرجوب و گوهر رود رفع شود. لازم به ذکر است این پروژه در ده ماه به اتمام خواهد رسید.

او همچنین با اشاره به کودکان اوتیسم در استان گیلان گفت: از هر صد کودک یک کودک در کشور مبتلا به اوتیسم است که یک اختلال ذهنی است. جامعه اوتیسم گیلان نیاز به خدمات آموزشی، درمانی و توان‌بخشی ویژه دارد که باید بیشتر مورد توجه مسئولین این حوزه قرار گیرد.

شیرزاد با تاکید بر اینکه یکی از دغدغه‌های این خانواده عدم آگاهی مردم نسبت به این بیماری است، گفت: این موضوع حمایت‌های اجتماعی و حقوقی و معنوی بیشتری از کودکان مبتلا به این بیماری را می‌طلبد.

او گفت: با توجه به اجرای طرح تحول نظام جامعه سلامت، جامعه اوتیسم خواستار پوشش بیمه تحت بیماری خاص هستند که باید به صورت ویژه مورد توجه مسئولین کلان کشوری قرار بگیرد و همچنین مدارس ویژه کودکان اوتیسم در حوزه استثنایی ایجاد شود.

شیرزاد به وجود نمایندگان استان در کمیسیون‌های مختلف بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور این نمایندگان می‌طلبد توجه بیشتری به بیماران اوتیسم استان داشته باشند.

او ضمن قدردانی از همکاران شهرداری رشت از آتش‌نشانان، پارکبانان و کارگران فضای سبز، مدیران شهرداری و هنرمندان که به عنوان خادمین به کربلا اعزام شدند، گفت: امیدوارم شاهد پرداخت حقوق مهرماه آتش‌نشانان، پارکبانان و کارگران فضای سبز در مهر ماه باشیم.

او با تاکید بر اینکه بارها در شورا پرداخت همزمان حقوق کارکنان شهرداری رشت و مناطق مرتبط است تکرار شده، گفت: با توجه به مصوبه شورای سازمان آتش‌نشانی شهرداری رشت هرسال در روز آتش‌نشان در ۷ مهر ماه اقدام به پرداخت هدیه به مناسبت این روز می‌شد، امیدواریم در پرداخت آن تسریع شود تا بخشی از زحمات بی‌دریغ آنان جبران شود.

او در پایان از سعه صدر مردم در انجام پروژه جمع‌آوری آب‌های سطحی تشکر کرد و گفت: امیدواریم با اجرای دقیق این پروژه‌ها مشکل آب‌گرفتگی شهری کمتر و مرتفع شود.

کمیت مهم نیست کیفیت مهم است

رییس شورای شهرستان رشت خطاب به اصحاب رسانه گفت: حرف‌های ما را تحریف نکنند، حرف‌های ما را گوش کنند و گزینشی هم منتشر نکنند. هر کدام از اعضای شورا که صحبت می‌کنند گاهی بعضی از حرف‌های ما تحریف می‌شود.

اسماعیل حاجی‌پور از این تحریف‌ها ابراز نارضایتی کرد و گفت: عزیزان مانند آینه باشند و آنچه که واقعیت است را منعکس کنند. صمیمی‌ترین دوست انسان آینه است که همه چیز را به شکل واقعی نشان می‌دهد مثلاً اگر دکمه لباس خود را بد بسته باشید جلوی آینه نمایان می‌شود.

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - اسماعیل حاجی‌پور

او از اصحاب رسانه خواست در این زمینه عنایت ویژه داشته باشند و اضافه کرد: بعضی از دوستان دارند سواستفاده می‌کنند و حرف‌های ما را تا آخر گوش نمی‌کنند و گزینشی عمل می‌کنند و حرف را از جایی که دوست دارند منعکس می‌کنند.

حاجی‌پور گفت: این شهر، شهرداران بسیار خوب و بزرگی در ادوار گذشته داشته است. از جلمه آقای شیرخوانی بزرگوار که خداوند رحتمشان کند. هریک از شهرداران رشت تبحر خاص خود را داشتند، آقای شیرخوانی معلم اخلاق بود، زمانی که خود شهردار بودم از مکتب ایشان تلمذ می‌کردم.

او همچنین به شهرداران دیگری اشاره کرد و گفت: یک شهردار بحث مکانیزه کردن حمل زباله را انجام داد، آقای حمیدی فضای سبز پارک‌ها را احیا کرد، آقای شگفت‌ که اخلاق‌مدار بود، آقای الماسخاله قانون‌مدار بود و بند ۲۰، ماده ۱۰۰ و ماده ۱۱۰ و کمیسیون ماده ۱۰۰ زمان ایشان اتفاق افتاد.

او ادامه داد: امروز هم شخصی به نام دکتر ثابت‌قدم آمده است که توان اجرایی او بالا است. در پنجاه سال گذشته همانند او در این شهر وجود نداشته است. همچنان تکرار می‌کنم در اینکه توان اجرایی بالایی دارد و آدم بسیار هوشمندی است کسی شک ندارد ولی این هوشمندی باید به درستی و در جهت مثبت استفاده شود.

حاجی‌پور متذکر شد: نکاتی که گفته می‌شود تذکر است. وقتی شهرداری به خوبی کار می‌کند زمانی ارزشمند است که در مسیر قانونی حرکت کند. بسیار برای ما حائز اهمیت است که آقای دکتر با این همه توانمندی‌های فردی و با این همه پیگیری و تلاش، قوانین و مقرارت مالی را چاشنی کارش کند.

حاجی‌پور در ادامه به بدهی ۱۵۰ میلیارد تومانی شهرداری در حال حاضر اشاره کرد و گفت: هرچند تاکید می‌کنم که کمیت مهم نیست، کیفیت مهم است اما آیا این بودجه‌ای که نوشته شد، به گونه‌ای هست که امکان تحقق آن وجود داشته باشد.

او در ادامه گفت: ما به دکتر ثابت‌قدم گفته‌ایم که اگر می‌خواهید پروژه‌ها را اجرا کنید الویت باید با نظر شورا باشد. شورا نمایندگان مردم هستند و تشخیص می‌دهند که کدام کار مهم‌تر است زیرا ممکن است تا پایان سال کل بودجه محقق نشود و آن کاری که به اعتقاد ما مهم است مثل هدایت آب‌های سطحی یا آسفالت درست نشود. الویت با محدوده مرکزی است که به عنوان محل تردد عموم مردم محسوب می‌شود.

حاجی‌پور همچنین گفت: یک سری کارهای غیر قانونی در شهرداری در حال انجام است که باید توسط شهردار به سمت قانون هدایت شود. ما حق نداریم پنج درصد از حق آموزش و پرورش را نگه داریم؛ این کار غیرقانونی و به معنای دخل و تصرف است. باید پرداخت شود که البته اکنون دارد کارهایی انجام می‌شود.

رییس شورای شهرستان همچنین به نیم درصد بودجه کل کتابخانه‌ها اشاره کرد و گفت: این حق مدتی داده نشده است یا حق و حقوق تأمین اجتماعی پرداخت نشده است. شهردار باید از ما کمک بخواهد چون ما دشمن و مخالف او نیستیم. حتی هفته گذشته آقای رجبی و علوی هم به این موضوع اشاره کردند. ما دوست داریم کارهای شما قانونمند باشد.

او با اشاره به حضور افرادی در شورا مثل رفیعی که در حوزه حقوق تخصص دارد، گفت: با دوستی می‌توان خیلی از مسائل را حل کرد و با ارتباط خوبی که با تأمین اجتماعی داریم، می‌توان با تهاتر و تسقیط مشکل را رفع کرد.

حاجی‌پور بر پرداخت به موقع حقوق کارکنان شهرداری و شرکت‌هایی که با شهرداری کار می‌کنند تاکید کرد و گفت: خیلی این حرف بد است که در مقابل اعتراض کارگر در تعویق پرداخت حقوق بگوییم که به من ربطی ندارد! چرا ربطی ندارد؟ اتفاقاً ربط دارد. شهرداری باید پول پیمانکار را به موقع پرداخت کند تا آنها نیز وظایف خود را انجام دهند.

او در رابطه با حق عایله‌مندی بازنشستگان گفت: عایله‌مندی بازنشستگان ۱۲۴ هزار تومان است و به وقت پرداخت نمی‌شود؛ در حالی که برای آن بازنشسته بسیار ارزشمند است و باید توجه بیشتری به این بخش شود.

این عضو شورا به بیمه پیمانکاران اشاره کرد و گفت: با پیمانکار قرار داد بسته می‌شود و بیمه‌اش پرداخت نمی‌شود. این‌ها دشمن ما نیستند و از هر شهری که آمده‌اند مهم نیست. به تازگی باخبر شدم اموال یکی از پیمانکاران توقیف شده است.

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵

حاجی‌پور هنچنین گفت: مالیات باید به وقت قانونی پرداخت شود و در صورت تأخیر مجبور به پرداخت جریمه هستیم.

او ادامه داد: در مناقصه‌ها و مزایده‌ها نیز باید مقررات مالی رعایت شود. خرد کردن در مناقصه‌ها خلاف قانون است. من خیلی سکوت کردم و حرف نزدم. نه که نمی‌دانم، می‌دانم.

او همچنین تاکید کرد: خرد کردن پیمان‌ها خلاف قانون است حتی به بهانه تسریع در انجام پروژه. مقررات و ضوابط در جذب پرسنل باید رعایت شود. نمی‌توانیم به پیمانکار بگوییم که شما صد نفر نیرو را جذب کن و من پولی به تو بدهم ولی نیروها را خود انتخاب کنم. کجای این کار وجاهت قانونی دارد.

حاجی‌پور خطاب به رییس شورا گفت: من این موارد را به صورت مکتوب به شما خواهم داد تا به شهردار تذکر دهید. من شهردار را دوست دارم و به او کمک کردم و به استیضاحش رای ندادم. او فرزند این شهر است و این انتقادها دشمنی با او نیست بلکه عین دوستی است.

حاجی‌پور خواستار گزارش عملکرد سازمان عمران شد و گفت: سازمان عمران باید به ما گزارش دهد که چه کاری انجام می دهد. ما همه جا می بینیم که پیمانکار در حال کار است. پیمانکار آسفالت را از ما می‌خرد و سازمان عمران در هواست و خبری از او نیست.

او همچنین گفت: باید ببینیم استطاعت سازمان عمران چه قدر است و همان قدر از او کار بخواهیم. سازمان عمران باید در حد توانایی کار انجام دهد و بقیه کار به پیمانکاران داده شود نه اینکه همه کار توسط پیمانکار انجام شود.

این عضو شورا در مورد تخریب ساختمان بدون اجازه شورای شهر گفت: ساختمان‌های مربوط به شهرداری تخریب شد که نمی‌دانیم با چه مجوزی انجام شد.

او در پیشنهادی به مهندس کاظمی ریاست شورا گفت: بیایید گروهی را جهت نظم و انضباط مالی در شهرداری استخدام کنیم تا هرماه درباره بخش مالی به ما گزارش دهند و در تطبیق با قانون، در مورد کارهایی که خلاف قانون است تذکر داده شود.

حاجی‌پور در پایان گفت: اقای شهردار پرتوان، ما دشمن تو نیستیم. ما دوست نداریم آن اتفاق بد بیفتد و امیدواریم با افتخار سربلند باشی و شورای بعد هم تو را انتخاب کنند.

او ضمن آرزوی سلامتی برای خطیبانی و ابراز دلتنگی از غیبت ایشان گفت: ما در آستانه انتخابات هستیم و به خودم به عنوان اولین نفر توصیه می‌کنم که اخلاق انتخاباتی را رعایت کنیم. به هر قیمتی دنبال رای نباشیم. بعضی‌ها از بیرون کارهایی می‌کنند که خوب نیست. تقوا را پیشه کار خود کنیم و خدا را در نظر بگیریم که خدا با کسانی است که اخلاق انتخاباتی را بیشتر رعایت می‌کنند.

خیابان‌های شهر در بارندگی برای مردم چالش آفرین هستند

محمدعلی رفیعی نوده در ابتدای جلسه با ابراز خرسندی از حضور در گروه مخالفان شهردار گفت: خوشحالم که در گروه محمود خطیبانی که اکنون به خاطر دفاع از حرم در سوریه هستند حضور داشتم و امیدواریم خطیبانی صحیح و سالم باشند و به جمع ما باز گردند.

این عضو شورا ضمن تایید سخنان حاجی‌پور گفت: ما بحث تذکرات به شهردار را می‌بینیم که بارها تکرار می‌شود. انتخابات نزدیک است. من به عنوان مخالف همیشگی شخص حقوقی، نه حقیقی ایشان، همیشه عرض کردم که پنج، شش ماه دیگر انتخابات است. ایشان در حدود بیست ماه شهردار بودند و من هیچ بنایی برای استیضاح ایشان ندارم.

او ادامه داد: از ایشان درخواست می‌کنم هرچه سریعتر با توجه به باران و برف در زمستان که در پیش است، اوضاع خیابان‌های شهر را سامان دهند و به جای کار روی فضای سبز و جدول‌ها به چاله‌های وحشتناک در خیابان‌های اصلی شهر توجه کنند.

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - محمدعلی رفیعی نوده

رفیعی نوده همچنین گفت: خیابان‌های اصلی شهر در حد فاجعه است و در زمان بارندگی و جمع شدن آب شهروندان ما به چالش می‌افتند.

او با اشاره به اینکه بعضی از همکاران شورا برای انتخابات دور بعد کارهایی می‌کنند که امیدواریم فقط به عنوان خدمت باشد، گفت: خبر دارم ۶۰ الی ۷۰ کارت برای همکاران آتش‌نشانی گرفته شده که در روز مراسم پرداخت شود و خواهش من از شهردار این است که به عنوان مخالف شما که همیشه علیه شما نطق کردم، تحت فشار همکاران شورایی ما قرار نگیرید و زیر بار خرج‌های بیخود برای برگزاری جشن‌ها و مراسم نروند.

رفیعی نوده اضافه کرد: با این ۶۰ تا ۷۰ میلیون می شود حقوق آتش‌نشانان را  پرداخت کرد و نیاز به چنین هزینه‌هایی نیست. حقوق معوقه کارگران از برج ۸ و ۹ و پیمانکاران و سازمان‌ها را طبق برنامه‌هایی که ارائه دادید پیش ببرید.

او تذکر اعضای شورا را به نیت خیرخواهی دانست و گفت: لایحه‌ای که توسط شهردار پیشنهاد و به شورا ارائه شد و تصویب گشت، خواهش می‌کنم که انجام شود. دو ناحیه پیچ خیابان سعدی به میدان سرگل و خیابان احسانبخش به ابتدای معلم و سعدی قرار بود وصل شود، هنوز اتفاق نیفتاده و باید در فکر باز کردن این دو خیابان باشند.

این عضو شورا همچنین گفت: ما دیده‌ایم که ورودی شهر را زیبا می‌کنند و قرار ما هم این بود اما متاسفانه هنوز همچنان در چهار ورودی دیگر زیباسازی اتفاق نیفتاده است. در هیچ جای دنیا دیده نشده که خروجی شهر را درست کنند و به ورودی شهر توجه نکنند.

محمدعلی رفیعی نوده گفت: همشهریان عزیز، سیصد نفری که می‌خواهید در شهر رشت کاندید شوید، کمک مالی که از اینجا به هیئت‌ها می‌شود برای همه شماست. ما ۱۵ عضو شورا به این دلیل که رقیب شما هستیم می‌خواهیم رای بگیریم. این پول‌ها را به نام خود در جایی خرج نکرده‌ایم.

او ادامه داد: نیت شورا از کمک به هیئت‌ها و مردم فقیر و مستمند با هدف انتخابات نبوده بلکه نیت خیر بوده است. شما هم اگر رای بیاورید و ما حذف شویم، این کار ها را خواهید کرد.

او با اشاره به دو تیم داماش و سپیدرود گفت: این دو تیم برای مردم شهر است و برای ۱۵ عضو شورا نیست و به همه مردم تعلق دارد. پولی که به این دوتیم کمک می‌شود در واقع از سوی نمایندگان مردم است.

رفیعی نوده گفت: پیشنهاد من قبل از ارائه لایحه در مورد این دوتیم این است که چرا تیم خریداری شود و بعد از این دوره معلوم نشود چه اتفاقی برای آنها بیفتد. به جای خرید این دوتیم یک مقرری برای آن گذاشته شود و یک درصد بودجه سالانه یا نیم درصد بودجه سالانه به این دو تیم اختصاص یابد.

او هم چنین تاکید کرد: هیچ یک از ما به تنهایی نمی‌تواینم برای این تیم کاری انجام دهیم. کمک به آنها را به حساب ۱۵ عضو شورا که نماینده ۷۰۰ هزار جمعیت شهری هستند، بگذارید. خواهش من از دوستان این است که به خاطر مردم فعالیت کنید و با حضور در میان دوستداران این تیم تبلیغات نکنید.

مجید رجبی با اشاره به اینکه شهردار در جواب نامه مناقصه‌ها توهینی به ما کردند که شایسته نیست، گفت: مسعود کاظمی گفت ایشان امروز در صحن شورا هستند و از او پاسخ بخواهید. هدف استیضاح شهردار نیست بلکه او باید پاسخ‌گو باشد.

شوقی در واکنش به اظهارات رجبی گفت: آقای رفیعی در حضور خبرنگاران شفاف صحبت کنید.

رفیعی گفت: دوفوریت زمانی معنا دارد که رو به قبله خوابیده یا خانه‌اش ریخته باشد. کسانی که لوایح را می نویسند باید به این موضوع آشنا باشند.

کاظمی سپس اشاره کرد: به جز دولایحه که توسط کاظمی مطرح شد بقیه باید با یک فوریت بررسی و تایید شود.

لایحه اصلاح تعمیر و روشنایی پل‌های خوش اونس و زیر گذر شهید رجایی

پیشگر با اعتراض به مسعود کاظمی گفت: بعد از مطرح شدن لایحه دو فوریت روال چیست؟ این روال در جلسه پیش عوض شد.

کاظمی گفت: اجازه دهید روال طبق قانون باشد و موافق و مخالف صحبت کنیم.

صابر به عنوان موافق گفت: پل خوش اونس افتتاح شد و زیرگذر رجایی در حال کار است و باید انتظار تعطیلی این کار را داشته باشیم. در حال حاضر وسط کار است و باید تایید کنیم تا کار تمام شود. با توجه به اینکه مسیرهای مهمی است و ترافیک در این مسیر وجود دارد، تایید ما مهم است.

رفیعی به عنوان مخالف گفت: ریاست محترم عمران خواهش می‌کنم اگر مانند روشنایی پیاده‌راه است، موافقت نکنیم. اگر می‌خواهید به عنوان موافق به دو فوریت رای دهید، مراقب باشید تا همان اتفاق روشنایی در پیاده‌راه نیفتد.

علوی در تذکر به مسعود کاظمی گفت: پیشنهاد من به عنوان کد این است که هیچ کس قوانین شورا را کامل حفظ نیست. پول کسری پارکینگ را از مردم می‌گیرند و در جای دیگر هزینه می‌شود. بهتر است به کمیسیون مربوطه ارجاع شود.

به صورت دوفوریتی موافق نشد

کارگرنیا گفت این دو پل جدید ساخته شده و هزینه‌های مربوط به روشنایی دیده شده ولی الان چرا دوباره هزینه می‌خواهند و حق جابجایی کد کسری پارکینگ را به سایر هزینه‌ها ندارد به صورت یک فوریتی رای آورد.

اخذ مجوز خرید سهام باشگاه سپیدرود رشت توسط شهرداری

این لایحه به مبلغ یک و نیم میلیارد تومان تیم در سال‌های گذشته، بیش از سه میلیارد و دویست میلیون تومان قرارداد کادرفنی و بازیکان در فصل جدید، ۸۴۰ میلیون بابت هزینه البسه و تجیهزات ورزشی، ۴۰۰ میلیون تومان بابت خرید تیم در نیم فصل دوم، صد میلیون تومان برای پرداخت انشعاب برق و گاز و آب و ۱۰۰ میلیون تومان برای نصب بازسازی ساختمان ارائه شد.

با توجه به مشکلات عدیده مالی موجود در این باشگاه قطعا ادامه روند در نتیجه گیری و حضور موفق در مسابقات پیش رو این تیم دچار مشکل خواهد شد.

با تصویب این لایحه سرنوشت پنجاه بازیکن به خطر می‌افتد

رفیعی گفت: هیچ آدمی در ایران نیست که تیم سپیدرود را نشناسد و مردم رشت عاشق این تیم هستند. دیگر تیم‌ها هزار اسم برآنها گذاشته شد ولی سپیدرود همچنان سپیدرود باقی خواهد ماند.

او ادامه داد: با تصویب این لایحه سرنوشت پنجاه بازیکن به خطر می‌افتد و به این دلیل مخالف دو فوریت هستم که سرنوشت مردم با یک تصمیم عجله‌ای آسیب می‌بیند.

رفیعی نوده همچنین گفت: من امروز به عنوان مخالف صحبت می‌کنم.

تمام حق جلسات خود را از صحن شورا و تمام حق و حقوق خود را در شهرداری به سپیدرود می‌دهم و اکنون بگویید چک‌های دریافتی از شورا و شهرداری به این باشگاه تعلق گیرد.

او افزود: اما خواهش من این است که عجله‌ای به خاطر  انتخابات تصمیم گرفته نشود. این تیم مال شهر است و اسمش عوض نمی‌شود. بازهم پیشنهاد می‌کنم اول از وزارت کشور و دستگاه های نظارتی استعلام کنند که شهرداری می‌تواند تیم داری کند یا خیر.

او همچنین گفت: اگر بعد از تایید این لایحه تیم خریداری شود و هزینه‌های آنان در آینده بیشتر شود آیا شهرداری می‌تواند پاسخگو باشد.

علوی در اعتراض به صحبت‌های رفیعی گفت: امروز بارها بارها به اعضای شورا توهین کردند و شان شورا را زیر سوال بردند و کسی که خود به هردلیل وقت نکرده کمک کند یا حضور یابد حق توهین به بقیه را ندارد.

خرید سپیدرود بحث سیاسی نیست بلکه برای امنیت‌خاطر تیم است

رسولی به عنوان موافق با این لایحه و با تایید تذکر علوی گفت: ما در اینجا در مورد محتوای لایحه صحبت نمی‌کنیم بلکه در رابطه با ضرورت دو فوریت صحبت می‌کنیم و همه آورده‌های این تیم نقیض آنچه هست که رفیعی می‌گوید.

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - رضا رسولی

او ادامه داد: اینجا خانه مردم است و تصویب این لایحه برای تیم امنیت خاطر خواهد آورد و هیچ بحث سیاسی ندارد. تیم توسط این شورا در سه سالی که رو به اضمحلال بود به تیمی مدعی تبدیل شد و من شاهد زحمات  این عزیزان بودم.

در نیم‌فصل دوم تیم‌هایی که تزریق مالی خوبی دارند نتایج بهتری کسب می‌کنند ولی تیم سپیدرود با غیرت و حمایت همین اعضای شورا توانسته نتایج خوبی کسب کند و اگر این کارها انجام نشود ممکن است به نیم‌فصل نرسیم و این برای این شهر اصلا خوب نیست.

ما باید فنی صحبت کنیم

مجید رجبی ویسرودی گفت: ما باید فنی صحبت کنیم. اسلام به ما گفته که می‌توانیم به همه کمک کنیم. ما دوست داریم به سپیدرود کمک کنیم. ولی الزامی برای شهرداری از سوی قانون مشخص نشده است.

این عضو شورا همچنین گفت: این یک کار احساسی است که پولی به سپیدرود و یا داماش داده شود و بعد چیزی از پول باقی نماند. ما قبلا کمک‌هایی به سپیدرود داشتیم مثل احداث پارکینگ.

او همچنین ادامه داد: ما می‌توانیم راه‌حل‌های دیگر برای کمک به این دو تیم پیدا کنیم، من بازهم می‌گویم هیچ الزامی برای کمک شهرداری وجود ندارد و این باید در بودجه دیده شود.

عضو کمیسیون عمران گفت: چون در اسلام، دین و قانون کلان کشوری هم گفته شده که باید کمک کنیم و در این لایحه جزییات کمک نیامده است و این تصمیم کاملا احساسی است ولی فردا که این پول تمام شد معلوم نیست سرنوشت این تیم چه خواهد شد.

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - مجید رجبی ویسرودی

رجبی ویسرودی ادامه داد: باید کمک به گونه‌ای باشد که بخشی از درآمد شهرداری در بخش اجاره سالن‌ها و اجاره پارکینگ‌ها و یا بخشی از پول ساختمان‌هایی که توسط پیمانکار ساخته می‌شود نیز به این تیم داده شود.

او تاکید کرد: این کمک ها به گونه‌ای باشد که در صورت بود و نبود ما به این تیم کمک شود.

علوی در بحث ضرورت حمایت از تیم سپیدرود گفت: کسی شک ندارد و مخالف و موافق این لایحه با محتوا مشکل ندارند و خرید سهام سپیدرود برای شهرداری یک الزام است.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: بحث خرید سهام سپیدرود یک اولویت است و با توجه به مباحثی که قبلا صحبت کردیم در حال حاضر ندیدیم که در دسته یک این تیم را هدایت کند.

او ادامه داد: در نحوه اداره تیم، محل درآمدها، محل نظارت و نوع هدایت برای من سوالات و ابهامات بسیار زیادی وجود دارد و برای همین بررسی این مساله باید بهتر صورت گیرد.

شیرزاد گفت: اینجا پارلمان محلی است و قطعا همانطور همه همکاران که به آن اشاره کردند که تیم‌های سپیدرود و داماش از تیم های ریشه‌دار هستند و با حمایت‌هایی که از این تیم انجام دادیم امیدواریم و خواسته‌های هوادران این تیم را برآورده کنیم.

رفیعی تکرار کرد من با خرید و حمایت از این تیم مخالف نیستم با دوفوریت طرح مخالف هستم.

هدف استیضاح شهردار نیست

مجید رجبی ویسرودی گفت: شهردار در جواب نامه توهینی به ما کردند که شایسته نیست و مسعود کاظمی گفت ایشان امروز در صحن شورا هستند و از او پاسخ بخواهید.

او ادامه داد: ما از شرایط برگزاری مناقصه سوال کردیم و او در جواب پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها را شرح داده است.

رفیعی گفت: هدف استیضاح شورا نیست و شهردار باید پاسخ‌گو باشد.

شوقی خطاب به رفیعی گفت: لطفا در این ماه‌های پایانی در حضور خبرنگاران شفاف صحبت کنید.

کاظمی در خصوص ۱۲ لایحه که به صورت دوفوریتی به صحن ارائه شد گفت: از الزام دو فوریتی بودن این لوایح خبری ندارم و به جز دولایحه بقیه به صورت یک فوریتی بررسی و تایید شود.

درازا کشیدن پروژه‌ها به دلیل مشکلات زیرساختی است

شهردار رشت در صحن علنی شورا اظهارات خود را خطاب به اعضا اینگونه شروع کرد: با توجه به موضوعاتی که در برنامه بودجه مصوبه شهرداری در شورا داشتیم، پروژه‌ها را در بخش‌های مختلف با بحث فرهنگی پیش بردیم و سیر استصوابی با تاخیر مواجه شد که سعی کردیم در سیر تکاملی پیش برود.

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - محمدعلی ثابت‌قدم

محمدعلی ثابت‌قدم در مورد بحث سراوان گفت: در بحث زیست‌محیطی در سراون اقدامات شروع شده و کارها طبق برنامه انجام می‌شود.

او اشاره کرد: سه معبر تا پایان سال بازگشایی می‌شود و ترافیک معابر حل خواهد شد.

ثابت‌قدم ادامه داد: در مورد پروژه‌هایی که نیمه‌تمام مانده باید توضیح دهم که پروژه‌های نیمه تمامی به دلیل مشکلات زیرساختی است که کمی به درازا کشیده شده جا دارد به نمایندگی از تمام ادارات و همچنین شهرداری از مردم عذرخواهی کنیم. شهرداری موضوع زیرگذر شهید رجایی را پیگیری کرده و تا هفته آینده افتتاح خواهد کرد.

او تاکید کرد: روند موضوعات به گونه‌ای نیست که با مشکل مواجه باشیم. در بحث جمع‌آوری آب‌های سطحی که روند تردد خیابان‌ها را تا حدودی با مشکل مواجه کرده، به نوعی نیازمند کارهای زیربنایی، روسازی و آسفالت خیابان‌ها است که سعی می‌شود با تسریع درا نجام امور مشکل تردد مردم را رفع کنیم و آسفالت شهر را تا پایان سال به وضعیت مطلوب برسانیم.

شورا در کمیسیون مناقصه‌ها ناظر دارد

رئیس شورا در خصوص پاسخ نامه علوی در مورد کنده‌کاری کفپوش‌های بتونی با کمتر از یک‌ سال از اجرای پروژه که مردم شهر را با مشکل مواجه کرده، و همچنین در خصوص پاسخ به نامه رجبی در مورد چگونه‌ی برگزاری مناقصه و شرکت کنندگان، تعداد آنها و شرایط شرکت در مناقصه و ذکر مشخصات شرکت‌کننده‌ها از شهردار درخواست پاسخ کرد.

شهردار رشت در مورد نامه علوی گفت: محوطه بافت مرکزی به دلیل کوتاه بودن زمان اجرا و طولانی شدن مصوبه شورا هنوز مسائلی از آن باقی مانده است. بعد از تحویل قطعی کار باید اقداماتی انجام بگیرد که اگر انجام نشده دلیلش مسائل مالی بوده که خودتان در جریان هستید. اما در مورد افزایش فضای سبز که مورد نظر مردم و در عین حال اعضای شورا بود و در طرح اولیه هم قرار نداشت، با توجه به مشکلاتی که با میراث فرهنگی داشتیم موضوعاتی را جهت توسعه به تدریج شکل گرفت و کارهای عمرانیش انجام گرفته است. افزایش فضای سبز به درخواست شورا و مردم بود و این کار بر اساس این موضوع درحال انجام است و به زودی قسمت‌های مربوط به امور عمرانی به اتمام می‌رسد.

ثابت‌قدم در ادامه توضیح داد: شورای محترم در بخش کمیسیون مناقصات ناظر دارد و اگر نقطه ابهامی وجود داشته باشد قابلیت بررسی دارد. همان طور که توسط حراست در تمام قسمت‌های مناقصه بررسی صورت می‌گیرد، بحث قراردادها، موضوعات قبل و بعد از قرار داد در یک پکیج کامل در حال آماده شدن است که به شورا ارائه خواهد شد.

رفیعی گفت سوال‌های مطرح شده باید به ما هم اطلاع داده می‌شد تا بتوانیم به طور کامل شفاف‌سازی کنیم و در مورد مدیران مربوطه پاسخ داده می‌شد.

تذکر ما به شهردار دغدغه‌های مردم است نه بحث استیضاح

علوی گفت: وقتی سوال می‌کنیم یا تذکر می‌دهیم دو نگاه ایجاد می‌شود که یا اینکه مطالبه‌ای داریم یا می‌خواهیم استیضاح کنیم. اگر این دو نگاه وجود دارد پس مشخص است که ما خیلی اشکال داریم و معلوم نیست که این سه سال را چطور کار کردیم. اگر عضو شورا نتواند وظیفه ناظر بودن خودش را انجام دهد پس برای چه چیز اینجا نشسته است.

علوی ادامه داد: دو بحث در مورد پیاده‌راه توسط مردم مطرح است و ما چون کانال ارتباطی بین شهردار و مردم هستیم، باید زبان مردم باشیم. پروژه‌ای که کمتر از شش ماه افتتاح شد با مشکلات بسیاری مواجه است و دارد تخریب جدی می‌شود. شما بر حسب اعتراض‌های مردم و کمبود فضای سبز، این اقدامات را در دستور کار قرار دادید. آقای شهردار چه کسی تاوان این هزینه‌ها را می‌دهد؟

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - امیرحسین علوی

او خطاب به شهردار گفت: تذکر شفاهی بارها دیده‌شده است و ما نمی‌خواهیم‌ که استیضاح صورت بگیرد اما باید شفاف‌سازی شود.

علوی همچنین گفت: درخواست بنده این است که کارشناس رسمی دادگستری بگیرید و خسارت‌هایی که وارد شده را بررسی کنیم که ناشی از دو اتفاق است: یکی طراحی معیوب که متاسفانه در بسیاری از فضاها دارد اتفاق می‌افتد؛ و دوم بخاطر اجرای ضعیف است. این مشکل هم از نظارت ضعیف دوستان ما در شورا نشات می‌گیرد.

او در ادامه  به موضوع آسفالت‌ها اشاره کرد و با تاکید بر اینکه در شش ماه نخست سال پیش کم آسفالت نشد، گفت: چرا اکثر خیابان‌ها امروز دچار تخریب شده است. بسیاری از خرابی آسفالت‌ها ‌فقط به خاطر پروژه‌ها آب‌های سطحی نیست. بسیاری از آسفالت‌های ما در اثر  بارندگی در حال فرسایش و تخریب است. این‌ها را چه کسی باید تاوان دهد؟

انتقاد نسبت به بنرهای غیرواقعی

مسعود کاظمی نیز نسبت به بنرهای غیرو اقعی در سطح شهر و استفاده از آرم شورا انتقاد کرد. او با پاورپوینت و تصاویری نسبت به معضلات شهر انتقاد کرد و گفت: آسفالت نکردن حاشیه خیابان‌ها، بستن خیابان‌های اصلی شهر بدون در نظر گرفتن مسیرهای جایگزین به طور مثال در خیابان مطهری، عدم اجرای پروژه‌ها مثل جمع‌آوری آب‌های سطحی که قرار بود در طی هشت ماه اجرایی شود مسائلی است که شهردار باید رسیدگی کند. گذاشتن بلوک سیمانی در مغازه‌ها که کرامت انسانی را زیر سوال می‌برد روی خوشی ندارد.

او با بیان اینکه اسماعیل‌آباد رها شده است به موارد دیگری اشاره کرد: چاله‌های عمیق در ورودی خیابان شهید بهشتی و کندن بلوار و رها کردن آن از اسفند گذشته، دپوی تجیهزات و عدم تسریع در کار بلوار دیلمان، رها کردن شن در بلوار گیلان، اجرای نامناسب پروژه‌های عمرانی و رها کردن عملیات اجرایی بلوار گلسار که گزارشاتی از افتادن مردم را دراین مناطق داریم.

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - مسعود کاظمی

وی در ادامه تصاویر دیگری نشان داد و گفت: کندن پیاده‌راه فرهنگی در خیابان سعدی پس از مدت زمان کوتاه از اجرای آن، نصب صندلی‌ها در فضای سبز ، ترافیک سنگین در خیابان مطهری و اتفاقات و تصادفاتی که انجام می‌گیرد، حضور سگ‌های ولگرد در خیابان های اصلی شهر رشت، باجه‌های شهر نت که به طور غیرقانونی نصب شده و هنوز برچیده نشده است از جمله مشکلات دیگری است که در سطح شهر رشت وجود دارد.

هر دویست متر یک پارک افتتاح شده است

رجبی در ادامه گفت: من نسبت به شما علاقه شخصی دارم. منظور من در بحث مناقصه‌ها همه موارد نبود بلکه یک تعداد از مناقصه‌هایی که در معاونت زیرساخت عمرانی و معاونت عمرانی بوده مد نظر است. یک سری از کارها در سطح شهر جنبه تبلیغاتی دارد و اینکه دوستان می‌گویند که کارهای بزرگ عمرانی بزرگ انجام شده است، من اعتقادی ندارم.

او ادامه داد: برای هر ۲۰۰ یا ۳۰۰ متر یک پارک افتتاح شده‌ است. برای ۲۲ پروژه ۲۲ مراسم افتتاح گذاشته شده که این ها تبلیغاتی است. هزینه‌ها هر افتتاح اندازه هزینه ساخت آن شده است.

رجبی خطاب به شهردار گفت: شما آدم نسبتاً باهوشی هستید. در هنگامی که مشکلات ایجاد می‌شود کاری انجام می‌دهید که آن را خنثی کنید. شما در روزی که قرار بود استیضاح انجام شود آرامسازی سبزه‌میدان را انجام دادید که مردم ببینند من در حال کار هستم و من را دارند استیضاح می‌کنند. در حالی که آرامسازی سبزه‌میدان بی‌معنی است و به جای آن باید سرعت‌سازی انجام گیرد و مسیر انحرافی ایجاد شود.

او با اشاره به اینکه در بحث  جمع‌آوری آب‌های سطحی قرار بود کارها در طول شب انجام شود و وقتی چنین کاری فقط در صبح انجام می‌شود باید در پروژه دیده شود.

شما به قول آقای حاجی‌پور انرژی بدنی مصرف می‌کنید. کاری کنید که برای مردم قابل لمس باشد و این که کارهای بزرگ عمرانی انجام شده است افتخار بزرگی نیست. باید در پروژه‌ها مدیریتی وجود داشته باشد که آسایش مردم حفظ شود.

سازمان عمران افت زیادی کرده است

مظفر نیکومنش نیز در این جلسه در حضور شهردار درباره سازمان عمران گفت: این سازمان افت زیادی کرده است و باید درباره آن کار شود. از سال ۹۳ تا ۹۵ نسبت به کارکرد کارخانه آسفالت آماری دارم. در سال ۹۳ ما ۳۱ هزار تن شن مخلوط خام داشتیم که در سال ۹۵ به ۱۱ هزار تن رسیده است که ما کاهش  زیادی داشتیم. در تولید مصالح سنگی ۱۳۳ هزار  تن در سال ۹۳ داشتیم که در سال ۹۵ به ۶۵ هزار تن رسیدیم و یا مصالح دانه‌بندی ماسه ۰۶ ما از سال ۹۵ نسبت به ۹۳ حدود ۴۶ درصد کاهش داشت.

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - مظفر نیکومنش نودهی

او ادامه داد: دو پیمانکار شاخص شهر کارخانه آسفالت را به نام خود گرفتند و از یکی از شهرستان‌ها برای رشت آسفالت می‌آورند که معلوم نیست قیمت آن بر چه مبنایی است. ما می‌دانیم که با چه دردسری برای شن و ماسه امتیاز می‌گیرید و برداشتش چه مراحلی را طی می کند ولی خواهش من این است که این مساله را در مورد سازمان عمران بررسی کنید. مدیر فعلی ضعیف است و در مورد مدیر قبلی نیز که ما درخواست تحقیق و تفحص در مورد مسائلش درباره بدهکاری به شرکت قیر ارومیه داشتیم هنوز پاسخ داده نشده است.

اعزام نیروها به کربلا با هماهنگی چه کسی انجام شده است

محمدحسین واثق کارگرنیا در ادامه گفت: شما به عنوان شهردار مسئول نگهداری از اموال و نیروها در انجام ماموریت‌ها هستید. چندی پیش شهردار با بخشی از نیروها و وسایل می‌بایست در شهر سامرا حضور پیدا می‌کردند تا بخشی از امورات شهری سامرا انجام شود. اما در یکی از جلسات شهر سامرا به دلیل عدم حضور نماینده شهرداری رشت مسوولیت رفت و روب سامرا به تبریز واگذار شد و به دلیل بمباران در کربلا کلاً اعزام نیرو لغو شد. درحال حاضر اعزام نیروها با هماهنگی چه کسی بوده و من به عنوان عضو شورا از آن بی خبر هستم.

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - محمدحسین واثق کارگرنیا

اعزام نیروها به کربلا در پی دستورالعمل وزارت کشور

شهردار در پاسخ به کارگرنیا گفت: این کار در پی دستورالعمل وزارت کشور به شهرداری کلانشهر بر خدمات شهری در عتبات عالیات مورد عنایت قرار گرفت. چند جلسه در معاونت خدمات شهری تهران با محوریت وزارت کشور انجام شد و مدیر سازمان فرهنگی ورزشی حاضر بود و این کار براساس مسئولیت‌های محوله انجام گرفت. من خود نیز از نظر قانونی نمی‌دانم که جهت خروج ماشین آلات و نیروها آیا مصوبه شورا نیاز است یا خیر.

ثابت‌قدم با اشاره به موضوع مطروحه نیکومنش، پاسخ داد: شهرداری برای حدود دو الی سه ماه به دلیل عدم صدور مجوز سازمان صنعت معدن و آب منطقه‌ای امکان برداشت شن را نداشت. اصلی‌ترین موضوع هم بحث سراوان بود که مشمول این قضیه می‌شد. اما بعد از آن، پروژه سراوان سبب خیر شد تا بتوانیم امکان برداشت شن را داشته باشیم و این برداشت را به نحو احسنت به سمت آسفالت و مسائل اینچنینی سوق دهیم.

شهرداری در صورت موافقت مراسم افتتاحیه برگزار نکند

شهردار در ادامه گفت: به دلیل شرایط جوی که حدود یک ماه بارندگی مستمر داشتیم و امکان کار اجرایی نبود، مدت زمان انجام کارها طولانی‌تر شد و موجب شد پروژه‌هایی مانند پل زیرگذر شهید رجایی به تعویق بیفتد.این که چه حجمی از کار باید انجام شود و چه کارهایی در الویت است مورد توجه قرار دارد اما در مورد آسفالت خیلی کارها می‌شد انجام داد ولی با توجه به شرایط، همان وضعیتی اتفاق می‌افتاد که در عکس‌ها نشان داده شد و این موضوع خود پارادوکس است.

او ادامه داد: ما نیاز به یک سری خریدها در سازمان عمران داشتیم؛ یک سری تجهیزات آزمایشگاهی برای اینکه کیفی‌سازی عملیا‌ت‌ها را بتواند بر عهده بگیرد که در حال حاضر کارهای اداری‌اش دارد انجام می‌شود. اما این تضاد قضیه که موقع بارندگی آسفالت کنیم یا نکنیم خود مسئله است. اگر آسفالت شود ممکن است مسائل کوتاه‌مدت را حل کند اما باز با یک بارندگی مشکل‌آفرین می‌شود. نتیجتاً این تضاد در این مقطع نمی‌تواند محلی برای نمونه‌گیری باشد. بعضی نمونه‌ها هم برای مشکلات زیرساختی دیگر است که به خاطر عدم مدیریت واحد شهری است که در شهر ما وجود ندارد، اما مردم در جریان این مسائل نیستند. من نظرم این است که این موضوعات اتفاقاً در حوزه شفاف‌سازی بسیار خوب است، دیگر ادارات و نهادها هم دعوت شوند، به خصوص اداره آب و فاضلاب و شرکت توزیع برق استان که همکاریشان فقط در حوزه‌هایی نباشد که با مودیانی مشارکت کنند که خیلی وقت‌ها پول شهرداری سال‌ها در جیبشان است و شرکت توزیع با آنها همکاری می‌کنند در حالی‌که ما در محلات کم‌برخوردار نمی‌توانیم کار کنیم. بخاطر اینکه منافع یک قشر خاص در جیب یک عده خاص است و همین مشکلات حاصل می‌شود که شما اشاره می‌کنید.

یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵

ثابت‌قدم در پایان گفت: ما باید در سه ماه آخر بحث آسفالت را بعد از این حفاری‌ها به نقطه مطلوبی برسانیم. اما در مورد اینکه برخی دوستان می‌گویند بحث کارگاه عمرانی شهر یک کار تبلیغاتی است ما بسیار خوشحال می‌شویم که هیچ افتتاحیه‌ای نگذاریم. اگر شورای محترم اجازه می‌دهند از این پس برای هیچ پروژه‌ای مراسم بهره‌برداری و افتتاحیه برگزار نکنیم تا وقت بیشتری برای کار داشته باشیم. در بحث کیفیت‌ها متاسفانه حجم نیروی انسانی ما در گذشته ضعیف بود. در مورد طراحی پیاده‌راه واقعا درست است که ضعف‌های زیادی است. من وقتی به شهرداری آمدم اسناد آن آماده شده بود و ما هم مبنا را بر همان اسناد گذاشتیم؛ و وقتی آمدیم موضوع را اجرا کنیم، واقعیت‌ها با اسناد مطابقت نداشت. ضمن اینکه ما از لحاظ زیرساختی مشکلاتی داریم که خیلی وقت‌ها در اجرای پروژه‌ها ما را اذیت می‌کند. موضوع ما بر این است که زمان‌بندی مصوبه با زمان‌بندی اجرا دو موضوع مجزا است. اگر قرار است پروژه‌ای ۴ ماهه انجام شود و مصوبه ۸ ماه طول بکشد، نمی‌شود انتقاد کرد. به طور مشخص  باید به این سمت برویم که بتوانیم موضوعاتی را انجام دهیم که به موقع مصوبه‌اش را بگیریم، به موقع اجرا کنیم و به موقع هم ایراد بگیریم.

گزارش تصویری یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت

گزارش تصویری دوم یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورای شهر رشت

نظرات

1 دیدگاه برای "مشروح گزارش یک‌صد و شصت و پنجمین جلسه شورا
زیرگذر شهید رجایی تا هفته آینده افتتاح می‌شود"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
رشتی
4 ماه 16 روز پیش

“در هیچ جای دنیا دیده نشده که خروجی شهر را درست کنند و به ورودی شهر توجه نکنند.”

آقای نوده مگه ورودی و خروجی شهر با هم فرق میکنن. هرچند که از یکیش بیشتر مسافرا وارد میشن اما این طبقه بندی شما مسخرست.

wpDiscuz