شرکت «هواوی»

«هواوی» متهم به جاسوسی شد

رشت رویایی- شرکت «هواوی» بزرگ‌ترین سازنده تلفن‌های هوشمند در چین در مظان اتهامات جاسوسی قرار گرفته که آمریکا و کانادا به این شرکت نسبت داده‌اند.

به گزارش ایرنا، «هواوی» سومین سازنده بزرگ این تلفن‌ها در جهان و رقیب بزرگ شرکت «اپل» به حساب می‌آید و در چین و بسیاری از کشورهای دیگر مشتریان فراوانی دارد.

این در شرایطی است که شرکت چینی به دلیل اینکه دست اندرکار امور مخابراتی و ساخت تلفن‌های همراه می‌باشد از ابتدای کار از سوی آمریکا به دلیل اقدامات جاسوسی که البته هرگز به طور دقیق ثابت نشده، مورد اتهام قرار گرفته است.

تازه‌ترین مورد اتهامی به این شرکت نیز از سوی کانادا مطرح شده و کنسولگری این کشور در هنگ کنگ حاضر به دادن روادید به دو نفر از کارمندان این شرکت نشده است.

کنسولگری پس از ۲ سال بررسی، به این دو نفر اعلام کرده است که آنها جزو فهرستی قرار گرفته‌اند که مربوط به برخی از مهاجرانی است که در فعالیت‌های تروریستی و جاسوسی دست داشته‌اند.

نمایندگی دیپلماتیک کانادا صریحاً این افراد را جاسوس قلمداد نکرده اما در فهرستی قرار داده است که بی‌ارتباط با فعالیت‌های جاسوسی نیست.

روزنامه «ساوت چاینا» از هنگ کنگ می‌نویسد که شرکت هواوی تاکید کرده است که کارکنانش هرگز در فعالیت‌های جاسوسی مشارکت نداشته‌اند.

هواوی از سوی آمریکا بارها زیر سؤال رفته مبنی بر اینکه کشور چین توسط آن جاسوسی می‌کند اما سابقه نداشته است یک دولت خارجی دیگر، کارکنان این شرکت را بر اساس چنین دلایلی مورد پذیرش قرار ندهد.

کمیته جاسوسی سنای آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی شرکت مخابراتی و سازنده زیرساخت‌های تلفن‌های همراه هواوی را یک خطر و تهدید جدی برای امنیت ملی این کشور قلمداد کرد.

از آن پس این شرکت هرگز نتوانسته است در طرح‌های مخابراتی بزرگ کشورهای آمریکا و استرالیا شرکت کند اما در کانادا نفوذ زیادی دارد و فعالیت‌هایش گسترده است.

از آنجا که این شرکت در زمینه مخابرات، فن‌آوری اطلاع‌رسانی، ساخت تلفن‌های همراه و زیرساخت‌های شبکه‌ای فعالیت دارد شمار کارکنانش در سراسر جهان به ۱۷۰ هزار نفر می‌رسد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz