احمد ساداتی

ریشه‌یابی نقش هواداران سپیدرود در صعود این تیم
هواداری که تا دقیقه ۹۰ به پای تیم خود ماند

رشت رویایی، سید احمد ساداتی ـ «کریستیانو رونالدو» در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو و توسط هواداران تیم رئال مادرید هو شد. تعجب نکنید. این خبری است که بارها روی خروجی سایت‌های مختلف ورزشی قرار گرفته و صحنه‌ای است که هر طرفدار فوتبالی شاید با آن مواجه شده باشد. شاید کمی عجیب به نظر برسد که رونالدویی که در سال‌های حضور خود در تیم رئال بیشترین نقش را در موفقیت‌های این تیم ایفا کرده است، در ورزشگاه خانگی این تیم هو می‌شود. اما این مساله واقعیتی محض است که ذهن دوستداران فوتبال و کارشناسان این رشته را نیز به خود معطوف کرده است. رونالدو شهرتی جهانی دارد؛ اما محبوب قلب‌های هواداران تیم رئال نیست. هواداران تیم رئال در واقع به کریس رونالدو به عنوان یک ماشین گلزنی می‌نگرند که هر زمانی که افت کرد و در چند بازی ناموفق بود حق هو کردن او را دارند. استنباط آن‌ها نیز این است که باشگاه به رونالدو پول داده تا برای تیمشان گل بزند؛ همین. دقت کنید درباره بازیکنی صحبت می‌کنیم که نه تنها یکی از بهترین بازیکنان تاریخ رئال، بلکه به عقیده بسیاری از کارشناسان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال دنیاست. فوتبالیستی که در فتح دسیما توسط رئال نقش پررنگی ایفا کرد و همه رکوردهای ممکن را در این تیم شکست.

حال از قلب اسپانیا و شهر مادرید، به شهر کوچکی در شمال ایران سفر می‌کنیم و هوادارانی که این گونه نیستند. دیروز بود که تیم سپیدرود رشت موفق شد با کسب یک پیروزی ارزشمند بار دیگر خود را به رقابت‌های لیگ دسته اول فوتبال ایران که البته کمترین حق این تیم نیز هست، برساند.

مسابقه فوتبال تیم‌های سپیدرود رشت و بادران تهران - اردیبهشت 95

سپیدرود در فصلی به لیگ دسته اول صعود کرد که هوادارانش نقش بسیار پررنگی در موفقیت‌های این تیم ایفا کردند. اگر سری به آمار و ارقام بزنیم مجموع تعداد هواداران تیم سپیدرود در بازی‌های این فصل لیگ ۲، حتی از تعداد تماشاگران بیش از نیمی از تیم‌های لیگ برتری در طول فصل اخیر بیشتر بوده است. تیم‌هایی چون نفت تهران، ذوب آهن، صبا، سایپا، استقلال اهواز و چندین و چند تیم دیگر که نیازی به ذکر نام همه آن‌ها نیست.

سپیدرود را اصیل می‌خوانند و هوادار سپیدرود را نیز باید اصیل خواند. دلیل این مساله را نیز می‌توان در بازی سپیدرود مقابل تیم کارا شیراز به وضوح مشاهده کرد. جایی که سپیدرود تا دقیقه ۹۰ بازی، با نتیجه دو بر یک از حریف خود عقب است؛ اما نه تنها هیچ یک از هواداران تیم سپیدرود پشت تیم خود را خالی نمی‌کنند، بلکه یک سپیدرودی نیز به نشانه اعتراض ورزشگاه را ترک نمی‌کند. بازیکنی بی‌غیرت خوانده نمی‌شود و داور آماج حملات قرار نمی‌گیرد. هوادار سپیدرود با همه وجود پشت تیم خود می‌ایستد و نتیجه‌اش به ثمر رسیدن دو گل تنها در عرض دو دقیقه و پیروزی سپیدرود است. یا در همین بازی پایانی مقابل بادران که سپیدرودی‌ها تا دقیقه ۸۰ بازی با کسب نتیجه تساوی نه تنها جایگاه نخست، بلکه رده دوم را نیز از دست دیده می‌دیدند. اما ۱۷ هزار سرباز ارتش سرخ گیلان، یکپارچه تیم خود را تشویق می‌کنند و این‌گونه می‌شود که تیم به بازی برمی‌گردد. آری. در روزگاری که تعداد تماشاگران برخی تیم‌های لیگ برتری در بازی‌های خانگی به ۱۰۰ نفر هم نمی‌رسید، وجود چنین هوادار باتعصب و با اصالتی برای یک تیم لیگ دویی و تازه لیگ یکی شده غنیمت است؛ غنیمت.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz