رشت رویایی- فراخوان هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان برای برگزاری در شهریور ۹۵ منتشر شد.

[su_frame align=”center”]نمایش خیابانی[/su_frame]

به گزارش رشت رویایی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان از آغاز بکار دبیرخانه هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان خبر داد و گفت: شهرداری و شورای اسلامی لاهیجان با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند را در این شهرستان برگزار می‌کند.

نگار نادری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان در ادامه افزود: اولین دوره تئاتر خیابانی شهروند به صورت شهرستانی با پنج نمایش خیابانی در سال ۸۹ شکل گرفت و به‌واسطه تأثیر گذاری تئاتر خیابانی و استقبال خوب شهروندان این جشنواره در سال دوم شکل استانی و سالهای بعد تا به امروز به شکل ملی درآمد.

او با اشاره به اینکه یکی از ابزارهای مهم فرهنگ‌سازی ابزار هنراست، اظهار کرد: کسی نمی‌تواند منکر تأثیر هنر در فرهنگ‌سازی شود. هنر تئاتر خیابانی به دلیل ارتباط مستقیم با مخاطب تأثیر بیشتری دارد. فرهنگ‌سازی پروسه طولانی و مداوم است و هیچگاه پایان نمی‌پذیرد. ضرورت فرهنگ‌سازی نیاز است تا تمامی سازمان‌ها خودشان را به گونه‌ای متولی امر فرهنگ و هنربدانند و در شکوفایی رویدادهای فرهنگی و هنری سهیم باشند در همین راستا با مشارکت سازمان‌های دولتی و غیر دولتی جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان شکل گرفت تا زبان کار آمد هنر در فرهنگ شهروندی نیز تجلی پیدا کند.

نادری با اشاره به نام‌گذاری امسال به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» از سوی مقام معظم رهبری، متذکر شد: این جشنواره با چشم‌انداز روشن برای جامعه سالم، حفظ ریشه‌های فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی، شهر پاک و آرام و عزم همگانی با شعار ارتقای فرهنگ شهروندی با مشارکت شهروندان، هنرمندان و نهادها و سازمان‌های شهر لاهیجان برگزار می‌شود.

شهروند، فرهنگ ایثار و شهادت، شهروند، اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل، شهروند، فرهنگ دینی و اسلامی، شهروند، آگاهی از حقوق شهروندی، شهروند، آسیب‌های اجتماعی، شهروند، محیط زیست (چالش‌ها؛ مخاطرات؛ راهکارها)، شهروند، مشارکت مسئولانه در صرفه‌جویی منابع انرژی؛ حفظ فضای سبز، اموال عمومی؛ مدیریت زباله و پسماند، ترافیک و… از موضوعات هفتمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند است.

این جشنواره پذیرای فیلم آثار خواهد بود لذا با توجه به این امر ضروری است متقاضیان نسخه تصویری با کیفیت از اجرای نمایش با موضوعات یاد شده در فراخوان را به همراه مدارک مورد نیاز در زمان مقرر به دبیرخانه ارسال کنند ضمن اینکه نمایش شرکت‌کننده باید به زبان فارسی و تولید سال ٩۵ بوده و قبلاً در جشنواره‌های معتبر شرکت نکرده باشد.

گفتنی است، مهلت ارسال لوح فشرده و مدارک به دبیرخانه ٢۵ مرداد ۱۳۹۵، اعلام فهرست آثار پذیرفته شده ۶شهریور امسال و زمان برگزاری جشنواره نیمه دوم شهریور است.

علاقمندان باید آثار خود را به نشانی پستی لاهیجان – خیابان امام خمینی (ره) – روبروی بیمارستان ٢٢ آبان – اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان – انجمن هنرهای نمایشی ارسال کرده و جهت کسب اطلاعات بیشتر با تلفن ۴٢٣٣٢١٠٣ – ۴٢٣٣٣۵٣۵ – ۴٢٣۴٣٠١٢ (کد استان گیلان ٠١٣) تماس و یا به سایت shahrvand.ir مراجعه کنند.

دانلود فرم تقاضای حضور در جشنواره شهروند لاهیجان