خون

رشت رویایی- سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: شخص بالغ با وزن حدود ۷۰ کیلوگرم به طور متوسط در حدود ۵ لیتر خون دارد و در واقع مقدار خون هر شخص با وزن بدنش تناسب دارد به طوریکه مقدار خون به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در آقایان ۷۰ میلی لیتر و در خانم‌ها ۶۵ میلی لیتر است.

به گزارش تسنیم، بشیر حاجی بیگی با اشاره به اینکه قسمت مایع خون اهدایی طی ۱۲ تا ۲۴ ساعت و عناصر سلولی خون در عرض سه تا چهار هفته جایگزین می‌شود، گفت: خون، مایع حیات بخشی است که در رگ‌های بدن جریان دارد تا مواد غذایی و اکسیژن را به تمام سلول‌های بدن برساند و مواد زاید را از آن ها دور کند.

حاجی بیگی گفت: در واقع خون با عمل تلمبه ای قلب در بدن به گردش در می‌آید و با گذشتن از کنار تک تک سلول‌ها، مواد غذایی و اکسیژن را از دستگاه گوارش و تنفس می‌گیرد و به سلول‌های بدن می‌رساند و از طرف دیگر مواد دفعی سلول‌ها را برای دفع به کلیه‌ها، کبد و شُش‌ها حمل می‌کند.

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه در یک انسان بالغ، مغز استخوان بخش عمده خون سازی در بدن را بر عهده دارد، گفت: در دوران جنینی بخش‌های دیگری از جمله کبد و طحال نیز در خون سازی نقش دارند، اما به تدریج با تولد و بلوغ، مغز استخوان نقش اساسی را بر عهده خواهد داشت و برخی از سلول‌های خونی مانند لنفوسیت‌ها در غدد لنفاوی هم تولید می‌شوند.

او با بیان اینکه خون، یک سیزدهم وزن بدن هر فرد را تشکیل می‌دهد، گفت: بر این اساس شخص بالغ با وزن حدود ۷۰ کیلوگرم به طور متوسط در حدود ۵ لیتر خون دارد و در واقع مقدار خون هر شخص با وزن بدنش تناسب دارد به طوریکه مقدار خون به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در آقایان ۷۰ میلی لیتر و در خانم‌ها ۶۵ میلی لیتر است.

حاجی بیگی گفت: در هر میلی متر مکعب از خون که چیزی معادل یک قطره خون است حدود ۵ میلیون گویچه سرخ، ۷هزار و ۵۰۰ گویچه سفید و ۳۰۰ هزار پلاکت وجود دارد و به ازای هر ۶۰۰ گلبول قرمز، یک گلبول سفید و حدود ۴۰ عدد پلاکت وجود دارد.

او در خصوص ضرورت اهدای خون تصریح کرد: خون سالم، نجات دهنده زندگی است و همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده‌های خونی نیاز دارند، به طوریکه از هر سه نفر مردم دنیا، یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده‌های خونی پیدا می‌کند.

حاجی بیگی گفت: بارزترین مثال برای موقعیت‌هایی که در آن نیاز مبرم به خون پیدا می‌شود عبارتند از زمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظیر تصادفات رانندگی، سوختگی‌ها و اعمال جراحی.

او اضافه کرد: همچنین خانم‌های باردار در حین زایمان، نوزادان و به‌خصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می‌شوند، نیازمند به خون هستند و از طرفی بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف کنندگان خون و فرآورده های خون هستند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: بسیاری از دیگر بیماران، مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره مندی از یک زندگی به نسبت طبیعی برای تمامی عمر به شکل منظم خون یا فرآورده های خون دریافت کنند.

او با بیان اینکه در سراسر جهان هر سال ۶۰۰ هزار مادر در اثر پیامدهای حاصل ازحاملگی جان خود را از دست می‌دهند،گفت: حدود ۲۵ درصد از این مرگ‌ها به خاطر از دست دادن خون است و بسیاری از این زنان اگر خون سالم در اختیارشان قرار می‌گرفت زنده می‌ماندند.

به گزارش وزارت بهداشت، حاجی بیگی ادامه داد: جالب توجه اینکه در هر ثانیه یک نفر از ساکنان کره زمین از همه سنین و تمام نژادها برای ادامه حیات به انتقال خون نیاز دارند.

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه دلایل نیاز برای انتقال خون متفاوت است،گفت: اما نیاز به خون و فرآورده‌های خون به صورت مداوم وجود دارد و به طور مرتب هم در حال افزایش است.

او گفت: آنچنانکه کشورهای در حال توسعه امکانات تشخیصی و درمانی خود را در مورد درمان بیماریهای گوناگون، مانند انواع سرطان‌ها گسترش می‌دهند، بیشتر به تزریق خون احتیاج پیدا کرده، این نیاز هم به طور مستمر افزایش می‌یابد.

حاجی بیگی تاکید کرد: همین طور پیشرفت‌های فنآوری در کشورهای صنعتی و پیشرفته باعث می‌شود که اقدامات درمانی جدید ابداع شده، به تبع آن نیاز به خون و فرآورده‌های خون بیشتر شود.

قبل از اهدای خون، مایعات اضافی بنوشید

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: اهدا کنندگان خون مصرف مایعات اضافی را از یک روز قبل از اهدای خون شروع کنند و برای این کار می‌توانید آب ساده و یا آبمیوه را انتخاب و توجه داشته باشند که از مصرف مقادیر زیاد چای و قهوه که حاوی کافئین هستند، اجتناب کنند.

وی ادامه داد: مصرف صبحانه یا نهار در روز اهدای خون از اهمیت زیادی برخوردار است، علاوه بر آن بدن شما به انرژی اضافی برای اهدای یک واحد خون نیاز دارد، حتی بهتر است یک تا ۳ ساعت قبل از اهدای خون نیز غذای مختصری اضافه بر تغذیه معمول میل کنید.

حاجی بیگی در پایان خاطرنشان کرد: حداقل سن برای اهدای خون ۱۸ و حداکثر ۶۰ سال است و در حال حاضر اهدای خون در ایران به صورت کاملا داوطلبانه و بدون هیچ چشم داشتی انجام می‌شود و سالانه در ایران دو میلیون یکصد هزار نفر خون اهدا می‌کنند.