[su_frame align=”center”]رونمایی از سامانه اجرایی شدن قانون پیش فروش ساختمان در شهرداری منطقه یک رشت[/su_frame]

رشت رویایی- صبح امروز در دفتر مدیریت شهرداری منطقه یک رشت با حضور شهردار رشت، دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم و سید امیرحسین علوی، عباس صابر، مظفر نیکو منش، از اعضای شورای اسلامی شهر رشت، مهندس نوروزی معاونت شهرسازی معماری، محمدتقی نظری معاون مالی و اقتصادی، شیرزاد معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری رشت مهندس علیزاده، نائب رئیس اتحادیه مشاور املاک، مهندس پور ناصرانی شهردار منطقه یک، مهندس مفیدی مدیرکل ثبت اسناد استان و جمعی از مدیران شهری رو نمایی از سامانه اجرایی شدن قانون پیش‌فروش ساختمان در شهرداری منطقه یک رشت برگزار شد.

[su_frame align=”center”]رونمایی از سامانه اجرایی شدن قانون پیش فروش ساختمان در شهرداری منطقه یک رشت[/su_frame]

دکتر ثابت‌قدم در این نشست با تاکید بر اینکه رعایت حقوق شهروندی از نگاه حاکمیتی برخوردار است، اذعان داشت: رعایت حقوق شهروندی ما را به کسب سرمایه‌های اجتماعی نزدیک می‌سازد، لذا در این راستا با نگاه پیشگیرانه در زمینه بروز خلاف و تعارضات سبب افزایش سرمایه‌های اجتماعی خواهد شد.

شهردار رشت ضمن قدردانی از تمامی مسئولین و همکاران خود در شهرداری به خصوص مدیریت املاک شهرداری در راستای اجرایی شدن قانون پیش‌فروش ساختمان تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم موضوع تعارض در خرید و فروش املاک را کم نماییم باید نگاه پیشگیرانه را به‌طور سیستماتیک پیگیری نماییم.

او با تاکید بر اینکه ۴۰ درصد سرمایه مستقیم کشور در حوزه ساخت و ساز هزینه می‌شود؛ افزود: با توجه به اینکه در حوزه ساخت و ساز از تولید تا تحویل ساختمان، ۷۰۰ شغل غیر مستقیم وجود دارد، ما باید بتوانیم جلوی آنچه که اقتصاد کشور را تحت شعاع قرار می‌دهد و سبب تعارضاتی در این زمینه می‌شود، بگیریم و با این کار علاوه بر کاهش پرونده‌های قضایی سبب افزایش سرعت بخشی جریان سرمایه و افزایش نقدینگی خواهیم شد.

[su_frame align=”center”]رونمایی از سامانه اجرایی شدن قانون پیش فروش ساختمان در شهرداری منطقه یک رشت[/su_frame]

دکتر ثابت‌قدم کاهش درآمد پایدار شهرداری‌ها را ناشی از کمرنگ شدن باز تولید ثروت برشمرد و گفت: از آنجاییکه اتکاء به درآمدهای غیر پایدار سبب بروز ناهنجاری‌هایی می‌شود، شهرداری رشت ۴ کار را در ارتباط با حوزه املاک مدنظر خود قرار داده است که از آن جمله می‌توان به سیستمی کردن موضوع صدور پروانه فنی، صدور پروانه ساختمان الکترونیکی که طی سه ماه آینده برون‌سپاری خواهد شد، کنترل مضاعف برای تخلفات ساختمان، اشاعه فرهنگ پیش‌فروش و پیش‌خرید ساختمانی به صورت قانونی از طریق ادارات زیر بط و رسانه‌های دیداری، شنیداری و مکتوب استان اشاره داشت.

شهردار رشت با تاکید بر اینکه اجرایی شدن قانون پیش‌فروش ساختمان یک پروسه است نه یک پروژه خاطرنشان کرد: حوزه اتحادیه املاک و مشاورین محترم آنان می‌توانند با آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی در راستای پیش‌فروش ساختمان کمک شایان توجه ای در کاهش بروز تخلفات و جرائم خرید و فروش داشته باشند.

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری رشت نیز با اشاره به سیستم خرید و فروش نامعقول در مشارکت‌های جمعی ساخت‌وساز اذعان داشت: در این روش ملک از یک طرف و ساخت و ساز از طرف دیگر صورت می‌گرفت و در این حالت از آنجاییکه بعضی از سازندگان برای اتمام پروژه ساختمانی اقدام به پیش‌فروش واحدها حتی در بعضی موارد فروش به چند نفر می‌نمود، سبب بروز تعارضات و مشکلات زیادی می‌شد.

[su_frame align=”center”]رونمایی از سامانه اجرایی شدن قانون پیش فروش ساختمان در شهرداری منطقه یک رشت[/su_frame]

مهندس نوروزی با اشاره به تصویب مجلس شورای اسلامی در زمینه قانون پیش‌فروش ساختمان در سال ۸۹ تصریح کرد: امروز پس از حل مشکلات آیین‌نامه اجرایی آن قانون، برای تک‌تک واحدهای هر ساختمانی شناسنامه که جز لاینفک سند فروش است، صادر خواهد شد.

او خاطرنشان کرد: از آنجایی که طبق قانون هر ملکی باید دارای شناسنامه ملکی باشد، با ورود بخش فنی مهندسی شهرداری پروانه فنی نیز برای هر ساختمان صادر خواهد شد.

مهندس صابر عضو شورای شهر نیز در این جلسه هدف از اجرای قانون پیش‌فروش را پیشگیری از درگیری‌های احتمالی شهروندان با سازندگان ساختمان‌ها برشمرد و یادآور شد: اجرایی شدن قانون پیش‌فروش ساختمان نباید به گونه‌ای باشد تا پیش‌فروش انجام نگیرد.

[su_frame align=”center”]رونمایی از سامانه اجرایی شدن قانون پیش فروش ساختمان در شهرداری منطقه یک رشت - عباس صابر[/su_frame]

عباس صابر گفت: با وجود مشکلات احتمالی در اجرایی شدن قانون پیش‌فروش ساختمان، سازنده و خریدار به این نتیجه خواهند رسید تا خرید و فروش ساختمان را از راه قانونی انجام دهند.

در بخش دیگری از این جلسه معاون دادستانی پیشگیری از جرم استان گیلان اجرایی شدن قانون پیش فروش ساختمان را بهترین راه پیشگیری از وقوع جرائم کلاهبرداری در خرید و فروش ساختمان دانست و گفت: این قانون در سال ۸۹ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، و پس از ۴ سال در سال ۹۳ آیین نامه اجرایی آن در چند استان عملیاتی شد، که البته استان گیلان از معدود استان‌هایی بود که در رابطه با عملیاتی و اجرایی شدن این قانون پیشگام بود.

[su_frame align=”center”]رونمایی از سامانه اجرایی شدن قانون پیش فروش ساختمان در شهرداری منطقه یک رشت - ملکی[/su_frame]

ملکی، اجرایی شدن قانون پیش‌فروش را بهترین گام در راستای پیشگیری از آسیب‌های احتمالی برای خریداران دانست و گفت: با همت شهردار پرتلاش و اعضای محترم شورای شهر رشت، و واحدهای روابط عمومی و مدیریت املاک این شهرداری و نیز کانون سردفترداران و اداره ثبت و املاک استان گیلان این قانون در شهر رشت در زمینه رفاه حال شهروندان و کاهش جرائم خرید و فروش عملیاتی و اجرایی می‌شود.

او صدور پروانه ساختمانی از سوی شهرداری را منوط بر داشتن شناسنامه فنی دانست و اظهار داشت: از امروز شهروندان رشت برای اخذ پروانه ساختمانی از شهرداری شناسنامه فنی ساختمان را نیز که در آن مشخصات کامل ملک ثبت شده است، دریافت خواهند کرد.

در پایان از سامانه اجرایی شدن قانون پیش‌فروش ساختمان رونمایی شد.