نوبخت در صحن علنی مجلس: تورم تک رقمی شد

محمد باقر نوبخت در مجلس شورای اسلامی

رشت رویایی- نرخ تورم نقطه‌ای سالانه ایران برای نخستین بار تک رقمی شد.

محمد باقر نوبخت در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: لازم می‌دانم پیش از ارائه گزارش از ریاست مجلس و اعضای هیات رئیسه به جهت ایجاد فرصتی برای ارائه گزارش برنامه ششم توسعه، اقتصاد مقاومتی و آخرین وضعیت اقتصاد کشور تقدیر و تشکر نمایم. برنامه هایی که به صورت کوتاه‌مدت به غیر از برنامه میان مدتی که در چارچوب سال‌های ۹۵ تا ۹۹ در دستور کار دولت قرار دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان اینکه همزمان با میلاد با سعادت امام حسن (ع) یک خبر خوب از سوی مرکز آمار ایران اعلام شده است، گفت: گزارشی از وضعیت شاخص قیمت‌ها و تورم را ارائه خواهیم کرد. ضمن تشکر از همکاران محترم در وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور و بانک مرکزی در جهت موفقیتی که در اقتصاد ایران حاصل شده است؛ برای نخستین بار پس از سال‌ها تورم سالانه ایران تک رقمی شد.

موفقیت دولت در کاهش نرخ تورم گویای آهنگ کاهنده نرخ تورم است
نوبخت در ادامه گفت: براساس گزارش مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه ایران در خرداد سال ۹۵ نسبت به خرداد ۹۴، از ۶.۸ درصد که در اردیبهشت‌ماه بود به ۶.۱ درصد کاهش یافت و تورم ۱۲ ماهه سالانه که شاخص اصلی تورم محسوب می‌شود از ۱۰.۲ درصد اردیبهشت‌ماه به ۹.۵ درصد در خردادماه تقلیل یافته است.

او ادامه داد: موفقیت دولت در کاهش نرخ تورم گویای آهنگ کاهنده نرخ تورم است که ظرف ۳ سال در حال کاهش بوده است. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک گزارشی از وضعیت رشد اقتصادی را ارائه نماییم.

برنامه فعال کردن ۷۵۰۰ واحد تولیدی با اعطای تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی در دستور کار است
نوبخت همچنین گفت: لازم می‌دانم بیان کنم براساس آمار، رشد اقتصادی ایران در ۳ ماهه چهارم سال حاکی از ۲ درصد مثبت نسبت به یک درصد سالانه قابل پذیرش است. نسبت به ۶.۸- سال ۹۲ قابل پذیرش و تائید است. دو عدد دیگری که قبل از حضور در این جلسه دریافت نمودم و به عنوان گزارش می‌توانم خدمت نمایندگان بیان کنم در ارتباط با رشد اقتصادی در حوزه کشاورزی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: اگرچه وضعیت صنعت و واحدهای تولیدی نیازمند کوشش بیشتری است، برنامه فعال کردن ۷۵۰۰ واحد تولیدی با اعطای تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی در دستور کار مجلس است.

میزان تولید گندم در بهار بیش از ۴ میلیون تن خرید بود که نشانگر ۲۰ درصد افزایش است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور توضیح داد: در مورد دو قلم که در بهار استحصال شد نشانگر این است که در سال پیش رو وضعیت خوبی خواهیم داشت. میزان تولید گندم در بهار بیش از ۴ میلیون تن خرید بود که نشانگر ۲۰ درصد افزایش است، در مورد چای نیز طی ۳ ماه گذشته ۳۷ درصد رشد خرید داشته‌ایم. این رقم نسبت به سال گذشته که ۳۳ درصد رشد داشت نشان دهنده این است که می‌توانیم رشد اقتصادی را با سرمایه‌گذاری کمتر و اشتغال بیشتر در بخش کشاورزی محقق کنیم.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz