نوبخت به گیلانی‌ها وعده داد:
تا پایان سال تحولات ویژه‌ای در بخش‌های تولیدی استان رقم می‌خورد

رشت رویایی- رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور دیشب در نشست بررسی وضعیت مصوبات سفر دولت تدبیر و امید به گیلان که با حضور استاندار و اعضای مجمع نمایندگان گیلان برگزار شد، از اختصاص بیش از هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار به طرح‌های مصوبات سفر در سال ۹۵ خبر داد.

محمدباقر نوبخت

دکتر محمدباقر نوبخت در این جلسه که عصر دوشنبه در دفتر کار او برگزار شد، هدف مشترک برای برگزاری چنین جلساتی را توسعه استان‌ها عنوان کرد و گفت: باید از تمامی ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود که مربوط به استان‌های مختلف از جمله گیلان است برای توسعه‌ی همه‌جانبه‌ی آن استفاده شود.

او با اشاره به اینکه هر اعتباری که به استان گیلان اختصاص پیدا می‌کند چیزی فراتر از حق آن نیست گفت: در تخصیص اعتبارات، مسائل مکتوم و پنهانی وجود ندارد و باید حق هر استانی به احسن وجه پرداخت شود و گیلان نیز از حق خود بهره‌مند می‌شود.

سخنگوی دولت به کمبود منابع درآمدی دولت در سال ۹۴ برای پرداخت تمامی تخصیص‌ها به پروژه‌های سفر رییس‌جمهور به استان‌ها اشاره کرد و گفت: از مجموع اعتبارات تخصیص یافته در سال ۹۴ مربوط به سفر رییس‌جمهور به گیلان مبلغ ۵۳۵ میلیارد تومان باقیمانده است.

او همچنین گفت: در سال ۹۵ نیز برای تکمیل پروژه‌های این سفر، اعتباری به مبلغ ۵۹۸ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

دکتر نوبخت توضیح داد: مجموع اعتبارات باقیمانده از سال ۹۴ و نیز سال ۹۵ برای طرح‌های مصوب عمرانی سفر رییس‌جمهور به گیلان، هزار و ۱۳۳ میلیارد تومان است که در سال جاری به صورت ۱۰۰ درصد تخصیص و پرداخت می‌شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به توجه ویژه دولت در سال ۹۵ به موضوع واحدهای تولیدی کوچک و متوسط اشاره و گفت: این طرح‌های تولیدی در همه‌ی استان‌ها شناسایی و تعریف‌شده و رقمی معادل ۱۶ هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات بانکی برای راه‌اندازی واحدها اختصاص پیدا کرده است.

او به اختصاص بیش از هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای واحدهای کوچک و متوسط در گیلان اشاره کرد و گفت: قطعاً تا پایان سال تحولات ویژه‌ای در استان گیلان در بخش‌های مختلف تولیدی رقم می‌خورد.

محمدباقر نوبخت - محمدعلی نجفی

استاندار گیلان نیز در این نشست با ارائه‌ی گزارشی از اجرای مصوبات سفر دکتر روحانی به گیلان گفت: تخصیص بهنگام اعتبارات سفر به بهره‌برداری در موعد مقرر این طرح‌ها کمک می‌کند.

دکتر نجفی با بیان اینکه پیگیری اجرای این مصوبات به‌صورت روزانه به عنوان یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های مدیران استان محسوب می‌شود گفت: در سفر کاروان تدبیر و امید به گیلان تقریباً مهم‌ترین پروژه‌ها و مطالبات مردم استان جزء مصوبات قرار گرفت و با بهره‌برداری از این پروژه‌ها بخشی از مهم‌ترین مشکلات و خواسته‌های مردم در بهره‌برداری از طرح‌های بزرگ محقق می‌شود.

او ساخت راه‌آهن رشت-قزوین را یکی از این پروژه‌ها به گیلان عنوان کرد و افزود: تسریع در اجرای عملیات این پروژه استراتژیک بسیار مهم است تا راه آهن در زمان مقرر به بهره‌برداری برسد.

استاندار گیلان کل اعتبارات تملک دارایی ملی و استانی گیلان را هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این رقم نسبت به سال گذشته از رشد ۲۵ درصدی برخوردار است.

دکتر نجفی از رشد ۱۳ درصدی اعتبارات هزینه‌ای استان نسبت به سال گذشته خبر داد و توضیح داد: در سال جاری میزان ۳۲۵ میلیارد تومان اعتبارات در بخش هزینه‌ای برای استان در نظر گرفته شده است.

او گفت: اعتبارات مربوط به راه‌های استان با مجموع ۵۳۷ میلیارد تومان اعتبار بیشترین سهم از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای را به خود اختصاص داده است.

نماینده عالی دولت در گیلان به ظرفیت بالای پروژه‌های چنداستانی و کلان ملی برای تمامی استان‌ها جدای از ارقام تعیین‌شده اشاره کرد و گفت: انتظار می‌رود با همکاری مدیران کشوری و پیگیری نمایندگان مردم گیلان در مجلس و مدیران استانی، صدها میلیارد تومان به اعتبارات مذکور افزوده شود.

او با اشاره به افزایش خرید ۴۲ درصدی برگ سبز چای در سال جاری خاطرنشان کرد: مطالبی در خصوص بهاء برگ سبز چای از سوی چای‌کاران استان مطرح می‌شود که امیدواریم با دستوری که دکتر نوبخت در خصوص تسریع در پرداخت سهم دولت در خرید برگ سبزچای صادر می‌شود این مشکلات نیز هرچه سریع‌تر مرتفع گردد.

نماینده‌ی لنگرود و رئیس مجمع نمایندگان نیز در این نشست به همدلی و عزم موجود بین استاندار گیلان، نمایندگان مجلس و دیگر نهادها برای حل مشکلات استان اشاره کرد و گفت: دکتر نجفی با درایت و تدبیر خود در حال تلاش هستند و اهداف دولت را به خوبی هدایت می‌کنند.

مهرداد لاهوتی

مهرداد لاهوتی همچنین خواستار پرداخت مطالبات چای‌کاران و پره‌های صیادی شد و گفت: نمایندگان برای اختصاص اعتبارات مصوبات سفر پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهند.

او در پایان گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در خصوص اختصاص اوراق مشارکت و اعتبارات فاینانس برای بهره‌برداری از پروژه‌های بزرگ استان کمک کند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz