نمونه‌های از زیباترین پرندگان دنیا

رشت رویایی- پرندگان حیواناتی بالدار و دو پا هستند و به طبقه مرغان تعلق دارند. اگرچه تمام پرندگان بال دارند ولی همه آنها نمی‌توانند پرواز کنند. امروزه هزاران گونه پرنده وجود دارد و هر یک متفاوت از دیگری است. پرندگان به‌طور کلی موجوداتی هوشمند هستند، اما از نظر ویژگی‌های بدنی، عادت‌ها، محل سکونت، حرکت و تولید مثل متفاوت هستند.

۱-طوطی لوری (Lorievye parrots) یا طوطی رنگین‌کمانی
طوطی رنگین‌کمانی، گونه‌ای از طوطی استرالیایی، پرنده‌ای که اغلب در جنگل‌های بارانی و مناطق جنگلی Vanuatu، جزایر سالومون، اندونزی، استرالیا و پاپوا در گینه‌نو زندگی می‌کند. این پرنده طوطی‌ای با سایز متوسط است که از ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر درازا داشته و طول بال‌هایش به ۱۷ سانتی‌متر می‌رسد. این پرنده به خاطر کوچ کردنش و برای نشستن روی گل‌های درختان و گرفتن گرده و شهد گل‌ها نیز شناخته شده است.
نمونه‌های از زیباترین پرندگان دنیا

۲- پرنده بهشتی کوچک
این پرنده که با نام پرنده بهشت معروف است، پرنده‌ای با اندازه متوسط، بدنی قهوه‌ای- خرمایی و تاجی زردرنگ دارد. این پرنده ۳۲ سانتی‌متر طول داشته و قسمت بالایی پشتش رنگ زرد مایل به قهوه‌ای است. گفته شده این پرنده زهری در پوستش دارد که آنرا از کرم‌هایی که شکار می‌کند می‌گیرد. پرنده نر گلویی به رنگ سبز زمردی و دم بلند با پرهای تزئینی در قسمت پهلو دارد. این پرنده نر یکی از حیوانات مشهور در طبیعت است که تعدد زوجات دارد. پرنده ماده هنگام تولید مثل دو عدد تخم مایل به صورتی با لک‌های تیره در لانه‌اش می‌گذارد و رویشان می‌خوابد.

پرنده بهشتی کوچک

۳- اردک جنگلی
اردک جنگلی که بیشتر با نام اردک کارولینا مشهور است، یگ گونه از اردک perching است که در شمال آمریکا ساکن است. اردکی با اندازه متوسط و بدنی به درازای از ۴۷ سانت تا ۵۴ سانتی‌متر و بال‌هایی به اندازه ۶۶ تا ۷۳ سانتی متری دارد. اردک نر پرهای تزئینی رنگین‌کمانی و چشم‌های قرمز دارد درحالیکه اردک ماده رنگ‌های برجسته خیلی کم و گلوی سفیدرنگ دارد و دور چشمش حلقه سفید دارد. محل سکونت این اردک در مرداب‌ها و نهرهای داخل جنگل است. این پرنده آشیانه‌اش را در زمین‌های مرطوب می‌سازد و از چنگال‌های تیزش برای بالا رفتن از درختان استفاده می‌کند.

نمونه‌های از زیباترین پرندگان دنیا

۴- سهره آمریکایی
این پرنده که سهره شرقی نیز نامیده می‌شود، پرنده کوچکی است که در شمال آمریکا منزل دارد. در فصل تولید مثل، مسیر کوچ این پرنده از آلبرتا به سمت شمال کالیفرنیاست، درحالیکه در طول زمستان از جنوب کانادا به سمت مکزیک سفر می‌کند. این پرنده زمان جفت‌گیری از نظر رنگ‌آمیزی تغییر شکل داده و رنگ زردش تبدیل به سبز زیتونی می‌شود. علامت مشخصه این پرنده منقار مخروطی است که برای برداشتن دانه‌های میوه‌ها استفاده می‌کند و نیز پاهای چابکش که برای چسبیدن به ساقه‌های گیاهان استفاده می‌شود.

سهره آمریکایی

۵- پرنده آبی کوهستان
این پرنده به خاطر رنگ یکدست برجسته و چشمان مشکی‌اش متمایز است، پرنده آبی کوهستان جثه متوسط و حدود ۳۰ گرم وزن و ۱۶ تا ۲۰ سانتی متر طول دارد. پرنده بالغ نر منقار آبی فیروزه‌ای روشن و باریکی دارد ولی پرنده ماده با بال‌ها و دم تیره آبی و نیز تاج و سینه خاکستری‌اش مشخص می‌شود. پرنده آبی وقتی می‌خواهد حشره‌ای را شکار کند، ابتدا بالاتر از سطح زمین پرواز کرده و بعد پایین آمده و به طعمه حمله می‌کند. این حیوان عاشق خوردن کرم‌ها، تمشک و بادام زمینی است.

پرنده آبی کوهستان

۶- مرغ انجیرخوار شمالی
این پرنده که Baltimore Oriole نیز نامیده می‌شود، در بال‌هایش رگه‌های مشکی دارد و در شمال شرقی آمریکا زندگی می‌کند. این یک پرنده مهاجر کوچک است که نامش را از لرد بالتیمور گرفته است، چون‌که رنگش به رنگ کت لرد شباهت داشته است. تابستان‌ها در Nearctic دیده می‌شوند. فصل تولید مثل نیز از ویسکونسین به Main مهاجرت می‌کنند و بعد به قسمت مرکزی می سی سی پی و آلباما می‌روند و از آنجا هم به شمال جورجیا کوچ می‌کنند. پرنده ماده با صدای بلند آواز می‌کند و از بالای درخت‌ها سوت می‌زند.

مرغ  انجیر خوار شمالی

۷- Scarlet Tanager
این یک پرنده آوازخوان آمریکایی است که پرهای تزئینی و آواز خواندنش شباهت خیلی زیادی به سهره دارد. پرنده نر منقار صاف و محکم کمرنگ و دم و بال‌های مشکی و قرمز درخشان دارد. از سوی دیگر پرنده ماده با رنگ مایل به زردش یا بدن زیتونی یا بال‌ها و دم قهوه‌ای زیتونی شناخته می‌شود. این پرنده در اکثر زمان‌ها در دیدرس ما نیست چون همیشه در ارتفاعات بالای درخت‌ها سر می‌کند. برای تولید مثل در مناطق جنگلی بزرگ خصوصاً جاهایی که درخت بلوط دارد مثل شمال شرق آمریکا سکونت می‌گزینند.

Scarlet Tanager

۸- فلامینگو
فلامینگو پرنده‌ای که در آب راه می‌رود به طبقه Phoenicopterus تعلق دارد. این پرنده بیشتر در کارائیب، جنوب آمریکا، شرق میانه، اروپا و آفریقا یافت می‌شود. به گزارش ایران ناز نامش از کلمه «فلامنکو» که به معنی آتش است گرفته شده و با مرغابی شانه‌به‌سر خویشاوندی دارد. معمولی‌ترین مشخصه فلامینگوها این است که شناگرانی قدرتمند و از نظر پرواز نیز قوی هستند. آنها می‌توانند با سرعت ۳۵ مایل در ساعت پرواز کرده و می‌توانند زمانی که در آب هستند و از شکارشان تغذیه می‌کنند منقارشان را به صورت برعکس نگه دارند. منقار فلامینگوها معمولاً کوچک و صاف است اما وقتی سنشان بیشتر می‌شود کمی خمیدگی پیدا می‌کند.

فلامینگو

۹- طوطی دم بلند یاقوتی
این طوطی پرنده بومی جنوب شرق آمریکاست. طول بدنش به ۱۰۰ سانتیمتر می‌رسد و از دیگر گونه‌های طوطی کشیده‌تر است. وزنی بالغ بر ۳.۵ کیلوگرم دارد و بزرگ‌ترین طوطی پروازی شناخته شده است و اغلب اوقات با طوطی Lear اشتباه گرفته می‌شود. امروزه به خاطر از بین رفتن محل سکونت و تله گذاری‌ها برای تجارت و فروش جمعیت این پرنده در حال کاهش است.

طوطی دم بلند یاقوتی

۱۰- طوطی دریای اطلس
قسمت‌های شمالی دریای اطلس متعلق به طوطی دریای اطلس است. این پرنده از نرم تنان دریایی تغذیه می‌کند و متاسفانه بسیاری از گونه‌های آن‌ها توسط انسان‌ها نابود شده است.

نمونه‌های از زیباترین پرندگان دنیا

۱۱- درنای تاجدار
درنای تاجدار هم یکی دیگر از زیباترین گونه‌های پرندگان به شمار می‌آید و زیستگاه آن قسمت‌های غربی و شرقی آفریقا است. این پرنده در هنگام جفت‌گیری حرکاتی زیبا و رقصی منحصربه‌فرد دارد که باعث متمایز شدن آن با گونه‌های دیگر می‌شود.

نمونه‌های از زیباترین پرندگان دنیا

۱۲- تاناجر بهشتی
زیستگاه این پرنده زیبا در شرق بولیوی، کلمبیا، گویان و برزیل گزارش شده است. این پرنده زیبا ترکیب رنگی بسیار چشم‌نوازی دارد و می‌تواند در دسته زیباترین پرنده‌های جهان گیرد.

نمونه‌های از زیباترین پرندگان دنیا

۱۳- طاووس
طاووس تنها گونه‌ای است که توسط انسان‌ها اهلی شده است. این پرنده افسانه‌ای در داستان‌های بومی هندوها از جمله کریشنا و رادها دیده می‌شود و جزء پرنده‌هایی است که هم مورد احترام شرقی‌ها و هم غربی‌هاست. ویژگی منحصربه‌فرد این پرنده پرهای زیبای آن است که مانند چتری رنگین‌کمانی باز می‌شود، این چتر اغلب اوقات با دم آن اشتباه گرفته می‌شود.

نمونه‌های از زیباترین پرندگان دنیا

۱۴- دلیجه آمریکایی
این پرنده یکی از زیباترین و کوچک‌ترین پرنده‌های شکاری دنیا است و زیستگاه آن کانادا و جزایر فالکلند است.

نمونه‌های از زیباترین پرندگان دنیا

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz