نمایشگاه نقاشی «خانه‌های شمال» در گالری آرته افتتاح شد

رشت رویایی- نمایشگاه انفرادی آیدا ساجدی با عنوان «خانه‌های شمال» دوشنبه ۱۶ فروردین در گالری آموزشگاه هنری آرته افتتاح شد.

به گزارش رشت رویایی، منتخبی از ۳۶ تابلوی نقاشی آیدا ساجدی هنرمند جوان گیلانی در گالری آرته به نمایش در آمد.

نمایشگاه نقاشی «خانه‌های شمال»

این هنرمند جوان در خصوص عنوان نمایشگاه،می‌گوید: خانه‌های شمال به دلیل شیوه معماری منحصر به فرد و حس نوستالژیکی که دارند، همیشه یکی از سوژه‌های مورد نظر من از گذشته بود. از اینرو با مشورتی که با استاد مریم عاشوری داشتم، تصمیم گرفتم به این سوژه انسجام داده و کار بر روی این مجموعه را با عکاسی از خانه‌های شمال،ویژگی‌های معماری،رنگ‌های به کار رفته،سقف‌ها و بسیاری از جزئیات دیگر پی بگیرم. این مجموعه از تیرماه ۹۳ به طور جدی آغاز شد و تا اسفند گذشته به طول انجامید.

آیدا ساجدی در خصوص تکنیک بکار رفته در آثار به نمایش درآمده، می‌افزاید: این مجموعه بر مبنای عکس‌های تهیه شده با سبک  انتزاعی و تکنیک اکرولیک و کولاژ کار شده است.

وی با اشاره به اینکه خانه‌های شمال بخشی از هویت ما گیلانی‌ها محسوب می‌شود، تاکید می‌کند:خانه‌های قدیمی گیلان و شیوه معماری آنها بخشی از فرهنگ و هویت ما محسوب می‌شود و برای ما گیلانی‌ها از خاطره و نوستالژی برخوردار است. این معماری منحصر به فرد با سقف‌ها سفالی و متریال بکار رفته در آنها ویژگی‌های حائز اهمیت و جالب توجهی هستند که روح زندگی شمال را منعکس می‌کنند. لذا بنده سعی کردم روح زندگی شمال و خانه‌های قدیمی‌اش را به شکل انتزاعی در آثارم بازتاب دهم. همچنین سیم‌های برق همیشه یکی از معضلات اساسی و یک عنصر اضافی در عکاسی از محیط شهری و بافت قدیمی محسوب می‌شود؛ لذا این سیم‌های برق نیز یکی از عناصر اصلی و پررنگی هستند که در این آثار دیده می‌شود.

ساجدی در پایان، تصریح می‌کند:خانه‌های شمال در عین ظرافت و زیبایی بازتاب سادگی و صمیمت زندگی شمالی است. لذا یکی از ویژگی‌های بارز این آثار سادگی در فرم آنهاست تا همه بتوانند با آن ارتباط بگیرند. بنده مدت زیادی سبک‌ها و شیوه‌های مختلف را تجربه کردم اما در زمان کار بر روی این مجموعه، خودم را پیدا کردم و به سبک مورد علاقه‌ام رسیدم.

آیدا ساجدی نقاش گیلانی، در مقطع کارشناسی در رشته گرافیک تحصیل کرده و در سال گذشته در جشنواره دانشجویی اصفهان توانست، مقام نخست را در رشته نقاشی در کشور کسب کند. همچنین وی تا کنون در نمایشگاه گروهی گالری آریا در سال گذشته و نمایشگاه سالانه هفت نگاه حضور داشته است. نمایشگاه «خانه‌های شمال» اولین نمایشگاه انفرادی این هنرمند گیلانی محسوب می‌شود.

این نمایشگاه روز دوشنبه ۱۶ فرودین ماه افتتاح و تا تاریخ ۱۹ فروردین در گالری آرته ادامه دارد. علاقمندان می‌توانند از ساعت ۴ تا ۸ به جز روز جمعه برای بازدید از آثار به آموزشگاه هنری آرته، واقع در خیابان شریعتی، انتهای بن‌بست سمیعی مراجعه کنند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz