نقش کمبود ویتامین D در ابتلا به سرطان بانوان

رشت رویایی- رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران گفت: پیش بینی می‌شود در سال‌های آینده میزان شیوع سرطان به علت پیری جمعیت کشور افزایش پیدا کند.

محمد اسماعیل اکبری در سمینار سرطان پستان با بیان اینکه آشنایی مردم با سرطان و معاینات دوره‌ای کلینیکی می‌تواند در شناسایی سرطان موثر باشد، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده میزان شیوع سرطان به علت پیری جمعیت کشور افزایش پیدا کند.

به گزارش پایشگر، پرفسور اکبری گفت: در ایران میانگین تومور سه و دو دهم سانتی‌متر است که خانم‌های ایرانی پس از یک‌سال به راحتی می‌توانند آن را تشخیص دهند که درصورت مشاهده باید به پزشک مراجعه کنند و با این روش بدون استفاده از ماموگرافی برای غربالگری نتایج مشابه کشورهای دیگر به دست آمده است و عوارض ناشی از آن نیز کمتر بوده است.

او با بیان اینکه سرطان یک بحث عضوی نیست، گفت: گروه سنی، مردم عادی و کاهش مرگ و میر سه شرط اساسی غربالگری است.

او با بیان اینکه در بسیاری از سرطان ها نمی توان از روش غربالگری استفاده کرد، گفت: در دنیا تنها برای سرطان دهانه رحم و سرطان پستان می‌توان غربالگری را انجام داد.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران با بیان اینکه غربالگری یک اقدام ملی است، اضافه کرد: در غربالگری افراد مورد نظر مشخص می‌شوند که در غربالگری حداقل ۷۰ درصد جامعه مورد نظر باید تحت پوشش قرار گیرند.

پرفسور اکبری با تاکید براینکه غربالگری باید رایگان باشد، ادامه داد: فردی که غربالگری را انجام می‌دهد باید برنامه مناسبی را تدوین و براساس استانداردهای مشخص آن را انجام دهد.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران به کمبود ویتامین D در افراد جامعه اشاره کرد و ادامه داد: کمبود ویتامین D در سرطان، افسردگی و بیماری‌های مختلف موثر است که بانوان باید به این مسائل توجه کنند.

پرفسور اکبری به ریز مغذی‌ها اشاره کرد و گفت: براساس تحقیقات انجام شده در وزارت بهداشت وضعیت ریز مغذی ها در ایران مطلوب نیست و قریب ۸۰ درصد خانم های بالغ در سن باروری کمبود ویتامین D دارند که برای ارتقای سلامت جامعه باید به این مسئله توجه ویژه شود.

او زینک(روی) را از دیگر ریز مغذی‌ها دانست و عنوان کرد: حدود ۴۰ درصد از خانم ها در کشور نیازمند دریافت روی هستند که رشد سلول ها بدون آن غیر ممکن است و کمبود آن سبب بروز برخی از سرطان می شود.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران با بیان اینکه میزان شیوع سرطان در کشور ۱۴۵ در ۱۰۰ هزار نفر است، گفت: این رقم نسبت به کشورهای غربی بین یک چهارم تا یک پنجم موارد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *