نقدینگی بر قله ۹۵۰ هزار میلیارد ایستاد

رشت رویایی- تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از تغییرات حجم نقدینگی حاکی از رشد آن تا ۹۵۰ هزار تومان در پایان ۱۰ ماهه امسال است.

نقدینگی - اسکناس

به گزارش ایسنا، آمارهای منتشره از ارقام عمده پولی و اعتباری نشان می‌دهد که میزان نقدینگی در پایان دی‌ماه امسال با رشد ۲۱.۳ درصدی نسبت به پایان سال گذشته از ۶۴۰ هزار میلیارد به ۹۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

رشد حدود ۳۰۰ هزار میلیاردی نقدینگی در ۱۰ ماهه ابتدایی امسال در شرایطی رقم خورده که بانک مرکزی عمده این تغییرات را ناشی از پوشش آماری برخی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری که در یکی دو سال گذشته تحت نظارت آن قرار گرفتند عنوان کرده است.

بنابر توضیحات ارائه شده، در طول سال ۱۳۹۲ آمار مؤسسات اعتباری پیشگامان آتی و صالحین که در آبان‌ماه همان سال در بانک آینده ادغام شد و همچنین آمار بانک‌های ایران‌زمین قرض‌الحسنه رسالت، خاورمیانه، بین‌المللی کیش و ایران و ونزوئلا در آذرماه سال ۱۳۹۲ و همچنین آمار بانک قوامین و دو موسسه اعتباری کوثر و عسکریه در اسفندماه همان سال به آمارهای پولی و بانکی کشور اضافه شده است. در عین حال که اطلاعات بانک‌های قرض‌الحسنه مهر از اسفندماه سال ۱۳۹۲ به بعد از شمول بانک‌های تخصصی و به طبقه بانک‌های غیردولتی اضافه شد.

از مجموعه نقدینگی حدود ۸۳۱ هزار میلیارد تومان شبه پول، ۱۱۸ میلیارد تومان پول و ۲۹۰۰ هزار میلیارد تومان اسکناس و مسکوکی است که در دست اشخاص وجود دارد. آمارها نشان می‌دهد که اسکناس و مسکوک در دست مردم از حدود ۳۵۰۰ میلیارد به ۲۹۰۰ میلیارد تومان کاهش یافته است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz