نفیسه روشن:
رنجش دل و ناراحتی بین بازیگران ایجاد شده است

اشتغال اصلی بسیاری از بازیگران و هنرمندان کشور در تلویزیون و تولیدات مربوط به آن است. کاهش تولیدات نمایشی در سال‌های اخیر باعث بروز اتفاقاتی شده که نفیسه روشن، یکی از بازیگران جوان رنجش هنرمندان در فضای رقابتی را از عواقب آن می‌داند.

نفیسه روشن، بازیگر سینما و تلویزیون

این بازیگر سینما و تلویزیون می‌گوید: کم شدن پروژه‌ها تاثیرات زیادی دارد و اول از همه به روحیه‌ی بچه‌ها اثر می‌گذارد هم چنین تاثیر رقابتی یه وجود می‌آورد. شاید این موضوع باعث شود هنرمندان یک جایی رابطه‌ی دوستی‌شان را از دست بدهند. من خاطرم هست سال ۸۸ سر سریال ساختمان ۸۵ و قفس پرواز احمد کاوری بودم و جالب است آن زمان نابرده رنج و دلنوازان هم به من پیشنهاد شد یعنی دو تا سریال داشتم برای کار و دو سریال الف دیگر هم به من پیشنهاد شد که من نمی‌توانستم با آنها هماهنگ کنم و طبعا آنها برای آن سریال‌ها با یکسری بازیگران دیگر کار کردند.

او ادامه داد: من یادم است آن سال شاید ده دوازده تا سریال تولید می‌شد و بچه‌ها همه پرکار بودند، ما تماس می گرفتیم با هم و خبر می‌گرفتیم که تو مشغول چه کاری هستی و برای هم آرزوی موفقیت می‌کردیم و همه سر کار بودند، الان از هر ده نفر دو نفر سر کار هستند و هشت نفر خانه نشین شده‌اند.

نفیسه روشن افزود: الان وقتی یکی نفر می‌گوید فلانی رفته سر کار بلافاصله با این برخورد مواجه می‌شود که چرا و چه جور رفته سرکار؟ نوعی رنجش دل و ناراحتی بین بچه‌ها ایجاد شده، بماند که گاهی برخی بازیگران در طول سال از این سریال به آن سریال و با یک تیم ثابت کار می‌کنند، معلوم است این افراد روابط و گروه‌های خودشان را دارند که بحثشان فرق می‌کند.

اینها همه درد است

این بازیگر سینما و تلوزیون در ادامه می‌افزاید: اینقدر تولیدات پایین آمده است که باعث ضربه مالی شده و اکثر هنرمندان به دنبال شغل دوم و سوم هستند، در هزینه‌های خود به مشکل برمی‌خورند، من بازیگری می‌شناسم که سکه فروخته یا ماشینش را فروخته و از جیب می‌خورند و درآمدی ندارند یا خانه‌اش را واگذار کرده و دنبال خانه کوچک‌تر می‌گردد.

روشن مشکلات مالی را یکی از مهمترین عوامل دلسردی بازیگران می‌داند: می‌گویند که فقر باعث بی‌ایمانی می‌شود، متاسفانه فقر وقتی سراغ فرهنگ می‌رود اتفاقات ناگواری می‌افتد، هنرمندانی که در آرامش روحی و روانی نباشند نمی‌توانند الگوهای مناسبی باشند.

او ادامه داد: من به خانم اسکویی حق می‌دهم، خانم اسکویی چرا باید به عنوان یک بازیگر خوب طنز چند سال در خانه بیکار باشد؟ خانم اسکویی به هر حال اجاره خانه دارد و هزینه‌های جانبی دارد، وقتی که از طرف خود ما قشر هنرمندان به یک بازیگر این طوری توجه نمی‌شود او می‌رود، ایشان دوست من بودند و من به شخصه از وقوع این اتفاقات گریه کردم، این فرد وقتی بی‌محلی دید به امید زندگی بهتر رفت. ما نباید کاری کنیم که بچه‌های ما به جای دیگر پناه ببرند.

جشنواره های اضافی و هزینه بدون بازده فرهنگی

او در خصوص تکثر جشنواره‌های فرهنگی و سینمایی می‌گوید: من راجع به جشنواره‌ها اطلاع زیادی ندارم، من به عنوان بازیگر جشنواره‌ای که می‌شناسم جشنواره پروین اعتصامی است که سال‌هاست جا افتاده و در واقع نشانی از زنان فعال سینمای ما هست و دیگری جشنواره فجر است، باقی جشنواره‌ها را من نمیشناسم.

روشن ادامه داد: چیزی که من به عنوان بازیگر می‌دانم این است که بسیاری از همکاران من و بازیگرانی که روزی ستاره‌ی تلویزیون بودند الان از بیکاری رنج می‌برند و هیچکس نیست که به اینها بگوید که خرج‌تان از کجاست و چگونه امورات‌تان را می‌گدرانید و امیدوارم که روزی بودجه وارد تلویزیون و هنر بشود و اسپانسرهای شخصی وارد کار شوند و برای کارهای سینمای سرمایه بگذارند که ما بتوانیم به سینما به عنوان یک صنعت در کنار هنر نگاه کنیم.

فردانیوز

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz