شهردار رشت در هشتاد و پنجمین جلسه کمسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت:
نظام تقسیم‌کار باید رعایت شود، فقط با نظارت کاری پیش نخواهد رفت

رشت رویایی، آمنه فتوحی- در هشتاد و پنجمین جلسه کمسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت موضوع وضعیت تالاب عینک و لایحه برون‌سپاری خدمات شهرسازی و واگذاری آن به بخش خصوصی مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه پس از ارائه نظرات مختلف، اعضای کمیسیون بهداشت تصمیم گرفتند عباس صابر، عضو شورا با توجه به اینکه در حوزه عمران و شهرسازی و نظام مهندسی اشراف دارد این لایحه را بررسی کرده و به کمیسیون ارائه دهد.

گزارش تصویری صد و بیست و نهمین جلسه شورای شهر رشت

در این جلسه ثابت قدم شهردار رشت با بیان اینکه محیط زیست یک کالای تزیینی نیست گفت: داشتن محیط سالم در حوزه شهری از اولویت‌های ماست. یکی از شاخص‌های داشتن شهر سالم و محیط زیست مناسب، محرومیت‌زدایی است که هر شهروند در هر منطقه جغرافیایی که حضور دارد باید دارای محیط زیست مناسب و سالم برای زندگی باشد.

شهردار رشت افزود: نظام تقسیم کار باید رعایت شود. اینکه فقط کار نظارتی داشته باشد کاری پیش نخواهد رفت. در حوزه معاونت خدمات شهری با کمک شهرداری و شورا، موضوع بررسی شود و هر حوزه‌ای مطابق کار خود در این بخش فعالیت کند. اگر قرار به تخصیص بودجه از سوی شهرداری باشد، حتماً این کار را انجام خواهیم داد.

در ادامه این جلسه باقری خطیبانی، عضو شورای شهر رشت با بیان اینکه نباید کار ما برای تالاب عینک کار سمبلیک باشد گفت: بیشترین کارهایی که انجام می‌دهیم، نمایشی است و این هیچ پیشرفتی در از بین بردن مشکل تالاب عینک و رودخانه‌ها نخواهد بود. این جلسات باید با حضور مسوولان کشوری و استانی برگزار شود تا معضل ریشه‌ای حل و فصل شود.

رفیعی نوده رییس شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه گفت: باید کارگروهی با عنوان حل معضل تالاب عینک تشکیل شود تا به صورت عمیق و با مطالعات دقیق این معضل را برطرف کند و نتیجه را به شورا و کمیسیون مربوطه گزارش دهد تا به سرعت بتوانیم از نابودی این تالاب که می‌تواند در بحث گردشگری شهری، نقش بسزایی داشته باشد جلوگیری کنیم.

در ادامه این جلسه، لایحه برون سپاری خدمات شهرسازی و واگذاری آن به بخش خصوصی مورد بررسی قرار گرفت.

در این خصوص فاطمه شیرزاد، رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست گفت: این لایحه در بهمن ماه سال گذشته پس از بررسی به کمیسیون ارسال شد. این لایحه در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری دستگاه‌ها از طریق پیشخوان دولت با هدف تسریع، تکریم و رضایت‌مندی شهروندان و کاهش سفرهای غیرضروری مطرح شده است.

برای دفاع از این لایحه، نوروزی معاون شهرسازی شهرداری رشت در مورد نقاط قوت و پیشرفت شهر با اجرایی شدن این طرح سخن گفت.

نوروزی با بیان اینکه این طرح می‌تواند انواع خدمات شهرسازی اعم از صدور استعلامات، صدور پروانه ساخت، صدور مفاصا حساب را برعهده بگیرد گفت: با اجرای این طرح بسیاری از مراجعات مردمی که به شهرداری می‌شود کم خواهد شد و شهرداری فقط نقش نظارتی خواهد داشت که این مسئله سبب کم شدن هزینه در وقت و تسریع کار خواهد شد.

مشاور بررسی پروژه لایحه برون‌سپاری خدمات شهرسازی شهرداری رشت به دفاتر فنی و مهندسی کارگزاری و پیشخوان دولت نیز در جلسه مذکور گفت: ۷۰ درصد از مراجعات مردم در بدنه دولت به شهرداری‌ها است.

علی شیرازی افزود: بیشترین دلیل مراجعه به شهرداری‌ها برای امور شهرسازی بوده و این موضوع به خاطر نارضایتی‌ها، درخواست و مطالبات مردم است.

او روش‌های سنتی و دستی در ارائه خدمات شهرسازی را وقت‌گیر دانست و خاطرنشان کرد: یکی از دلایل نارضایتی مردم عدم دقت در پاسخگویی بوده و تحقیقات نشان می‌دهد که خدمات شهرداری یک بخش از حلقه خدماتی مورد نیاز در امور شهرسازی است.

این مسئول با اشاره به اینکه در لایحه مذکور خدمات به صورت خودکار ورود می‌کند، یادآور شد: در اوایل مهر ماه امسال برنامه خودکارسازی خدمات شهرداری رشت در این بخش به اتمام می‌رسد و پس از آن برون‌سپاری انجام می‌شود.

حاجی پور عضو شورای اسلامی و عضو کمسیون بهداشت هم با بیان این که صدور پروانه ساخت بر عهده شهرداری است، گفت: این لایحه باید به صورت آزمایشی در شهر اجرا شود تا نقاط قوت و ضعف آن را بشناسیم و بعد بتوانیم در کل شهر اعمال کنیم.

عضو شورای اسلامی و عضو کمسیون بهداشت افزود: تمام تلاش ما برای رفاه حال شهروندان است و باید کاری را که می‌خواهیم انجام دهیم بسیار دقیق و با مطالعه باشد، نه اینکه شروع کنیم و بعد در حین کار آزمون و خطا انجام دهیم که این امر خود سبب سرگردانی مردم می‌شود.

نیکومنش عضو دیگر شورا با بیان اینکه بیشتر مناطق شهر رشت دارای زمین‌های نسقی هستند گفت ‌ در بیشتر مناطق که سر می‌زنیم می‌بینیم که چندین ساختمان ساخته شده است که از این میزان فقط یک یا دو مورد آن به کمسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داده شده؛ این ساخت و سازهای بی‌رویه و بدون نظارت رابطه مستقیم با جان و سلامت مردم دارد که باید بیشتر در این زمینه دقت کنیم.

در پایان اعضای کمیسیون بهداشت تصمیم گرفتند عباس صابر، عضو شورا با توجه به اینکه در حوزه عمران و شهرسازی و نظام مهندسی اشراف دارد این لایحه را بررسی کرده و به کمیسیون ارائه دهد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz