[su_frame align=”center”]شهرداری[/su_frame]

رشت رویایی- سرپرست شهرداری رشت گفت: به زودی تندیس شهید ایت الله احسانبخش در میدان صیقلان و تندیس شهدای مدافع حرم در بلوار شهدای مدافع نصب می شود.

مهندس فرامرز جمشید پور در نشست با مدیرکل بنیاد شهید استان در راستای بهره گیری از فضاهای تبلیغات محیطی شهر در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، از خودگذشتگی و فداکاری برای آرمانهای اسلامی و انقلابی را بسیار ارزشمند دانست و گفت: امروز همه ما مدیون فداکاری و از خودگذشتگی نسلی پویا و جان برکفیم .

سرپرست شهرداری رشت گفت: در طول تاریخ ایثارگران بسیاری از کیان مملکت دفاع کردند و جانبازی‌های فراوانی برای دفاع از میهن انجام شد، اما تاریخ جز هشت سال دفاع جانانه ایرانیان، هیچ‌گاه رشادت ملتی را به یاد ندارد که از مرزهای میهن و اقتدار مذهبی‌اش چنین دفاع کند، و لحظه‌ای از این آرمان کوتاه نیاید.

او اضافه کرد: امروز همه مسئولین وظیفه دارند تا با تمامی امکانات نرم افزاری و سخت افزاری برای پاسداشت خون شهدا بسیج شوند .

مهندس جمشیدپور با تاکید بر به فوریت گذاشتن طرح یادمان شهدای مسکن مهر و نصب المانهای شهدا توسط سازمان زیبا منظر و فضای سبز خاطرنشان کرد: علاوه بر موارد فوق نصب تندیس شهید ایت الله احسانبخش و تندیس شهدای مدافع حرم در بلوار شهدای مدافع نیز باید در اسرع وقت انجام شود .

سرپرست شهرداری رشت از ساماندهی گلزار شهدا و کل آرامستان تازه آباد خبر داد و گفت: این پروژه به منظور زیباسازی, همسطح سازی قبور, هدایت آبهای سطحی, احداث ساختمان اداری و ساخت سرویس بهداشتی انجام می‌شود .

مهندس جمشیدپور با تاکید براینکه شهرداری از تمام امکانات خود در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استفاده خواهد کرد, گفت: تداوم دیوار نویسی در راستای ترویج فرهنگ ایثار, بهسازی و نوسازی تابلوهای تبلیغاتی نصب شده بر روی چراغ های راهنمایی و استفاده از تلویزیون شهری در زمینه اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت از دیگر برنامه‌های شهرداری است .

مهندس پاکاری ضمن قدردانی از همراهی و همکاری شهرداری با بنیاد شهید در اجرای برنامه ها و پروژه های مربوطه گفت: خوشبختانه شهرداری رشت در برپایی یادواره ها که بستر مناسبی برای بحث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است همکاری تنگاتنگی با بنیاد دارد .

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان تامین اشتغال و تخصیص سهمیه به خانواده های ایثارگران را یک تکلیف قانونی دانست و گفت: شهرداری رشت در حوزه بازارچه های تاسیس شده می‌تواند سهم ایثارگران را در ساماندهی کاسب ها لحاظ کند .

او اضافه کرد: بیش از۳ هزارو ۷۰۰ نفر از خانواده شاهد و ایثارگر در انتظار تامین شغل هستند .

پاکاری با اشاره به اجرای پروژه مجتمع درمانی و توانبخشی ایثارگران در سال ۸۸ گفت: این پروژه بصورت ملی در همه استان‌ها در حال اجراست اما در گیلان با رشد ۲۲ درصدی به چند دلیل متوقف شد. که این در شان استان گیلان با ۸۰۰۰ شهید گلگون کفن نیست .

مدیر کل بنیاد شهید گیلان داشتن مجتمع درمانی و توانبخشی را حق خانواده شهدا و ایثارگران استان خواند و گفت: با توجه به اخذ پروانه تاسیس ساخت پروژه فوق شایسته است تا با استفاده از تمامی ظرفیت ها و رفع موانع اداری نسبت به تسریع بخشی اجرای آن گام برداریم .

محجوب رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری رشت،نیز در این جلسه با اشاره به بخش های مختلف شهرداری در زمینه اطلاع رسانی محیطی گفت: موضوع تبلیغات محیطی، مراسمات و یادمان اطلاع رسانی در زمینه فرهنگ ایثار و شهادت همواره مورد توجه مجموعه مدیریت شهرداری بوده است .

او با تاکید بر استفاده از سازه های محیطی و استندی در زمینه ترویج فرهنگ ایثار یادآور شد: سازمان زیبامنظر و فضای سبز شهرداری با حمایت سرپرست شهرداری محترم از تمام توان خود برای حمایت از موضوع ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استفاده خواهد کرد .

محجوب در خصوص سازه تندیس آیت ا… احسانبخش گفت: سازه این تندیس از جنس سنگی بسیار ماندهگار در حال ساخت و تقریبا تکمیل شده است و درآینده بسیار نزدیک طی مراسمی نصب خواهد شد .

مدیرعامل سازمان زیبا منظر و فضای سبز شهرداری از نصب تندیس شهدای گمنام در مسکن مهر خبر داد و گفت: طراحی تندیس شهدای گمنام نیز نهایی شده و طی یک ماه آینده نصب خواهد شد. همچنین در جانمایی ۱۸ تندیس مربوط به شهدای مدافع حرم دربلوار شهدای مدافع حرم نیز در دستور کار است .

او در ادامه در خصوص زیبا سازی جداره ها و عرشه های تقاطع های غیر همسطح گفت: این کار که با وقفه ای کوتاه مواجه شده بود در فراخوان قرار گرفت و با دعوت از طراحان می‌توان بخشی از این دیواره ها و عرشه ها را به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اختصاص داد .

امیر ترومیده نیز با گرامیداشت سالروز غرورآفرین عملیات مرصاد گفت: تجلیل از خانواده های شهدا و به خصوص با توجه به سن مادران شهدا و همسران آنان از وظایف ذاتی مسئولین است .

او با اشاره به برگزاری تجلیل از مادران دو و سه شهید توسط شهرداری یادآور شد: با توجه به اینکه روز به روز به دلیل فوت ناشی از کهولت سن شاهد کم شدن تعداد مادران شهدا هستیم برماست تا توجه ویژه ای به آنان داشته باشیم .

مدیر امور ایثارگران شهرداری با ارائه گزارشی اجمالی از عملکرد امورایثارگران شهرداری گفت: گفت علاوه بر برگزاری همایش ها و مراسمات ویژه خانواده معزز شهدا توسط شهرداری سال گذشته, شهرداری هزینه درمان دختر شهیدی به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان را متقبل شد .

علیرضا حسنی نیز در این نشست با اشاره به رویکرد مثبت شهرداری رشت در تعامل با بنیاد شهید گفت: شهرداری همواره برنامه های متعددی در زمینه دلجویی از خانواده شهدا داشته است .

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت گفت: فعالیت نامگذاری کوچه ها و نصب تابلوها با نام شهدا و درج تاریخ و محل شهادت آنان از دهه ۸۰ آغاز شده است و تاکنون کارهایی خوبی در این زمینه انجام شده است .

او در ادامه به ضرورت تولید محتوای نرم افزاری و سخت افزاری در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اشاره داشت و گفت: غالباً رسم بر آن است که از مفاخر و مشاهیر فوت شده تجلیل می شود, باتوجه به وجود مفاخر و مشاهیر در قید حیات شایسته است تا برنامه ای برای تجلیل از این عزیزان نیز پیش بینی شود .