رشت در مسیر تحول
نشست مدیران و معاونین سرمایه‌گذاری کلان‌شهرهای کشور در شیراز برگزار شد

رشت رویایی- متین عاشوری در روز نخست نشست مدیران و معاونین سرمایه‌گذاری کلان‌شهرهای کشور در شیراز با اشاره به رویکرد شهرداری رشت در خصوص تبدیل رشت به شهر خلاق در حوزه گردشگری و سلامت تمرکز شهرداری رشت را در خصوص فرایندهای ملک از شریک به عنوان استراتژی رقابتی در برابر سایر کلان‌شهرها عنوان نمودند. وی با اشاره به تجارب سایر شهرداری‌ها در خصوص پروژه‌های سرمایه‌گذاری بیان کرد: شهر رشت دارای ۷ پروژه کلان محرک توسعه در نقاط کلیدی شناسایی شده است.

نشست مدیران و معاونین سرمایه‌گذاری کلان‌شهرهای کشور در شیراز - خرداد 1395

به گزارش تی‌تی‌خبر مدیر سرمایه‌گذاری شهرداری رشت با استناد به رویکرد شهرداری، استفاده از توان بخش خصوصی جهت تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری و انعقاد تفاهم‌نامه‌های کارگزاری را به عنوان دو راهکار اثربخش در حوزه فرصت سازی و بازاریابی استراتژیک برای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی در پروژه‌های سه حوزه گردشگری و سلامت، بازآفرینی و حمل و نقل و زیرساخت نام برد.

تسهیلگری در خصوص اخذ تضامین از سرمایه‌گذاران شهری، اصلاح فرایند فروش قدرالسهم شهرداری از پروژه‌های مشارکتی، ایجاد مکانیسم‌های قانونی برای حمایت از حق ثبت ایده، تفسیر پذیر بودن قوانین مالی و حقوقی شهرداری در پروژه‌های سرمایه گذاری، تعیین مرجع تصویب قراردادهای مشارکتی از اهم مسائل مطرح شده توسط تنها سخنران این نشست و نماینده شهرداری رشت بود.

ندیم مدیر سرمایه‌گذاری شهرداری ارومیه نیز به عنوان پدر سرمایه‌گذاری شهری در ایران که بالغ بر صدها قراردادها مشارکتی در تبریز و ارومیه داشته، نقطه نظرات خود را در خصوص اصلاحیه‌های شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری و ابهامات قانونی موجود در این حوزه عنوان نمود که مقرر گردید طی یک هفته آینده کمیته حقوقی برای بررسی بیشتر تشکیل شود.

در این نشست، مدیران و معاونین سرمایه گذاری کلان‌شهرهای کشور به تبادل نظرات و آرا در خصوص مسائل جاری سرمایه‌گذاری در شهرداری‌های کشور پرداختند که از همراهی شهرداری‌ها با شوراهای اسلامی شهرها به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تسهیلگری در تسریع پروژه‌ها و ورود سرمایه‌گذاران شهری اشاره شد.

نشست مدیران و معاونین سرمایه‌گذاری کلان‌شهرهای کشور در شیراز - خرداد 1395

شهرهای شیراز، تهران، تبریز و کرج توجه خاصی به تفویض اختیار معاملات سرمایه‌گذاری تا مبالغی مشخص داشتند. تبریز و شیراز به عنوان دو شهر پیشرو در سرمایه‌گذاری به تفویض اختیار ۵۰ میلیارد تومانی شورا به شهردار برای برگزاری فراخوان پروژه‌های ملک از شهرداری اشاره نمودند. شهرداری‌های تهران و کرج نیز تفویض اختیار فراخوان پروژه‌ها با مجموع سقف ۳۰۰۰ و ۱۰۰۰ میلیارد تومان اختیار برای شهرداری در سال را عنوان کردند.

مدیران سرمایه‌گذاری برخی از کلان‌شهرها نظیر شیراز، اراک و کرمانشاه خواستار استفاده از مستندسازی‌های صورت گرفته توسط شهرداری رشت شدند و نماینده شهرداری شیراز مباحثی را در خصوص راه‌اندازی سامانه سرمایه‌گذاری در رشت برای استفاده از این روش در شیراز مطرح کرد.

همچنین طی مذاکرات صورت گرفته بین شهرداری‌های رشت، کرمانشاه و کرج تبادل اطلاعاتی و دانشی در خصوص نحوه انعقاد قراردادهای سرمایه‌گذاری صورت پذیرفت.

نشست مدیران و معاونین سرمایه‌گذاری کلان‌شهرهای کشور در شیراز - خرداد 1395

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz