[su_frame align=”center”]کتاب[/su_frame]

رشت رویایی، فرزاد حبیب‌نژاد- تاکنون کتاب‌های پرفروش هفته را به شکل‌های مختلف اعم از منطقه‌ی جغرافیایی و نویسنده و سبک نوشتاری بررسی کردیم اما تا به حال آن‌ها را از حیث مؤسسات انتشاراتیشان بررسی نکردیم. با نگاهی به کتاب‌های پرفروش این هفته می‌بینیم کتاب‌هایی که توسط نشر چشمه انتشار یافتند مورد استقبال مردم قرار گرفته و چهار کتاب از هشت کتاب پرفروش شهر رشت متعلق به نشر چشمه هستند. نشر چشمه از فعال‌ترین مؤسسات انتشاراتی در ایران است که فعالیت خود را از سال ۱۳۶۴ آغاز کرد و تاکنون آثار اکثر نویسندگان مطرح ایران و جهان را چاپ کرده است

کتاب‌فروشی شهر کتاب:
هفته‌ی جاری بر خلاف هفته‌ی گذشته که رمان‌های نام آشنا در فهرست کتاب‌های پرفروش شهر کتاب قرار داشتند، رمان‌های نه چندان مشهور شاکله‌ی اصلی این کتاب‌فروشی را تشکیل دادند. در واقع می‌توان گفت شهر کتاب برخلاف همیشه که کتاب‌های پرمخاطبش طی هر هفته تکرار می‌شدند این بار سنت‌شکنی کرده و سه کتاب تازه وارد به آخرین لیست پرفروشش معرفی کرده.

رمان “کوری” که تنها کتاب تکرار شده در لیست کتاب‌های پرفروش در بین کتاب‌های پرفروش این هفته محسوب می‌شود کتاب منتخب هفته شد. این رمان که اثری از “ژوزه سارماگو” نویسنده‌ی شهیر پرتغالی است مفتخر به دریافت جوایز ادبی متعددی از جمله جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۹۸ شده. “کوری”رمانی به سبک رئالیسم جادویی است و مانند دیگر آثار سارماگو یک رمان معترضانه است که آشفتگی اجتماعی انسان‌های سردرگم را در دایره‌ی افکار خویش به تصویر می‌کشد. “کوری” از تاریخ انتشارش تا کنون چندین بار به زبان فارسی ترجمه شده است. گفتنی است که این رمان یک بار دیگر هم جایگاه نخست را در شهر کتاب به دست آورده بود.

و اما “کافه پیانو” اولین رمان فرهاد جعفری به لیست کتاب‌های پرفروش راه پیدا کرد و رتبه‌ی دوم را به خود اختصاص داد تا تنها نماینده‌ی ادبیات ایران در فهرست این هفته‌ی کتاب‌فروشی شهر کتاب باشد. “کافه پیانو” بخشی از زندگی واقعی خود نویسنده را توصیف می‌کند.

“سه شنبه‌ها با موری” و “من پیش از تو” از دیگر کتاب‌های تازه وارد در فهرست پرفروش‌های این هفته بودند و به ترتیب رتبه‌های سوم و چهارم را به خود اختصاص دادند.

کتاب‌های پرفروش کتاب‌فروشی شهر کتاب عبارتند از:

۱ ) کوری/ نویسنده: ژوزه سارماگو/ مترجم: اسد الله امرایی/ تاریخ انتشار:۱۹۹۵/نشر مروارید

۲) کافه پیانو/ نویسنده: فرهاد جعغری/ تاریخ انتشار:۱۳۸۶/ نشر چشمه

۳) سه شنبه‌ها با موری/ نویسنده: میچ آلبوم/ مترجم: ماندانا قهرمانلو/ تاریخ انتشار:۱۹۹۷/نشر قطره

۴) من پیش از تو/ نویسنده: جوجو مویز/ مترجم: مریم فتاحی/ نشر آموت

کتاب‌فروشی بدر:
در کتاب‌فروشی بدر بر خلاف شهر کتاب که معمولاً رمان‌های خارجی در آن خوب می‌فروشد، کتاب‌های ایرانی اعم از رمان و کتاب‌های فلسفی و اجتماعی مخاطب بیشتری دارد و سه کتاب از چهار کتاب پرفروش این کتاب‌فروشی در هفته‌ی جاری را کتاب‌های ایرانی تشکیل دادند.

رمان “سرخ سفید” سومین رمان مهدی یزدانی خرم که مدت زیادی از انتشار آن نمی‌گذرد توانست با حضورهای اولیه‌ی خود در بازار کتاب فروش چشمگیری داشته باشد و در رقابت فشرده‌ی کتاب‌فروشی بدر رتبه‌ی نخست را کسب کند و کتاب منتخب هفته در این کتاب‌فروشی شود.

بنی آدم جدیدترین اثر محمود دولت آبادی هم توانست در اولین روزهای خود در بازر کتاب موفق شود و رتبه‌ی دوم را به خود اختصاص دهد.

کتاب‌های پرفروش کتاب‌فروشی بدر عبارتند از:

۱ ) سرخ سفید/نویسنده: مهدی یزدانی خرم/ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/نشر چشمه

۲) بنی آدم/نویسنده: محمود دولت آبادی/ نشر چشمه

۳) مردم در سیاست ایران/نویسنده: یراوند آبراهامیان/ مترجم: بهرنگ رجبی/ نشر چشمه

۴) اقتصاد را تسخیر کنید/ ریچارد ولف در گفتگو با دیوید بارسامیان/ مترجمان: مهرداد شهابی، میر محمود نبوی/ نشر اختران