رشت رویایی فرمانده انتظامی گیلان از کاهش دو درصدی تشکیل پرونده‌ها در حوزه فضای مجازی این استان خبر داد و گفت: نشر اکاذیب ۲۹ درصد از شکایت‌های اینترنتی در گیلان است.

[su_frame]محمدرضا میرحیدری[/su_frame]

سردار محمدرضا میرحیدری در گفت‌وگو با فارس با اشاره به فعالیت پلیس فتا در حوزه مهم فضای مجازی در گیلان اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون در مقایسه با سال گذشته دو درصد کاهش تشکیل پرونده در حوزه فضای مجازی داشتیم.

وی، ۲۹ درصد از شکایت‌های اینترنتی را مربوط به نشر اکاذیب در گیلان عنوان کرد و افزود: ۲۳ درصد از شکایت‌ها مربوط به برداشت اینترنتی غیرمجاز است.

فرمانده انتظامی گیلان با بیان اینکه ۱۳ درصد از شکایت‌ها در حوزه فتای استان مربوط به کلاه‌برداری رایانه‌ای است، تصریح کرد: تهدید و قمار ۹ درصد از پرونده‌های پلیس فتا را تشکیل می‌دهد ضمن اینکه ۱۱ درصد از تشکیل پرونده‌ها مربوط به مزاحمت اینترنتی است.

میرحیدری از کشف ۹۴ درصد از پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتای گیلان از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و بیان کرد: ۸۰ درصد از خسارت دیدگان مرد هستند و خسارت به خانم‌ها ۲۰ درصد از پرونده‌ها را تشکیل می‌دهد.

وی میانگین سنی ۷۷ درصد از متخلفان اینترنتی را ۲۶ سال به بالا ذکر کرد و گفت: ۱۷ درصد از متخلفان دارای میانگین سنی ۱۸ تا ۲۵ سال هستند ضمن اینکه شش درصد از متخلفان زیر ۱۷ سال دارند.

فرمانده انتظامی گیلان با اشاره به اینکه ۳۸ درصد از مجرمان شناسایی شده فضای مجازی دارای تحصیلات عالی هستند، خاطرنشان کرد: موضوع مذکور نگران‌کننده است.