رشت رویایی- افزایش نرخ کرایه‌های مینی‌بوس در خطوط داخلی و رینگی شهر رشت مورد موافقت اعضای کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای این شهر قرار گرفت تا در صورت موافقت در صحن شورا، اجرایی شود.

به گزارش مهر، در صد و یکمین جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر رشت که ظهر یکشنبه برگزار شد، اعضای کمیسیون با افزایش نرخ کرایه مینی بوس ها در سطح این شهر موافقت کردند.

با این اعلام موافقت و در صورت رأی آوردن آن در صحن شورا، نرخ کرایه مینی بوس های فعال در داخل سطح شهر از ۴۰۰ تومان به ۵۰۰ تومان و در حاشیه (کمربندی) شهر نیز از ۵۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان افزایش می‌یابد.

در این جلسه که بیش از سه ساعت به طول انجامید، مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری رشت با بیان اینکه بنا بر مطالعات مشاور طرح جامع ترافیکی این شهر، نرخ کرایه‌ها بیشتر از مبالغ فوق تنظیم شده بود، اظهار کرد: با نظر کمیسیون و اصلاح مبالغ، تلاش شده علاوه بر جلب رضایت شهروندان، رضایت رانندگان این خطوط نیز جلب شود.

مرتضی شریفی افزود: نرخ گذاری به نحوی تنظیم شده است که تمایل شهروندان برای استفاده از خودروهای انبوه بر، افزایش یابد و ماهیت تاکسی‌ها به عنوان خوردوهای لوکس حفظ شود.

وی سیاست این سازمان در نرخ گذاری با هدف افزایش رغبت شهروندان به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی را بدین ترتیب اعلام کرد: بیشترین افزایش به ترتیب شامل تاکسی‌ها، مینی بوس ها و ون‌ها و پس از آن نیز اتوبوس‌ها شده است.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی شهرداری رشت تاکید کرد: با توجه به سیاست‌های فوق، به نظر می‌رسد که هم اکنون نسبت به سال گذشته استقبال شهروندان از مینی‌بوس‌ها بیشتر شده است.

شریفی گفت: سازمان اتوبوسرانی تلاش دارد راهکارهایی برای بهسازی و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهر بیابد و این مهم از اولویت‌های این سازمان است.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی رشت نیز در این باره با بیان اینکه مشکل ترافیک خیابان‌های رشت با برنامه‌ریزی و توسعه حمل و نقل عمومی قابل حل است اظهار کرد: آنچه که باید مدنظر قرار گیرد این است که ناوگان حمل و نقل عمومی را برای شهروندان جذاب کنیم و با برنامه‌ریزی و اجرای سیاست‌های جدید، جایگزینی مناسب برای انبوه تاکسی‌های درون‌شهری بیاندیشیم که هم اکنون مازاد بر نیاز شهر در سطح شهر هستند.

رضا رسولی افزود: مطمئناً در تمامی شهرهای دنیا، تاکسی‌ها به عنوان خودروهای لوکس فعال هستند که متاسفانه در شهر رشت این ماهیت خود را از دست داده‌اند.

وی تصریح کرد: در بسیاری از شهرهای کشور نیز راهکارهایی اندیشیده شده که علاوه بر حفظ جایگاه تاکسی‌ها، ناوگان حمل و نقل عمومی شامل مینی بوس و اتوبوس توسعه یافته و وظیفه اصلی جابجایی شهروندان بر عهده این ناوگان‌ها است.

این عضو شورا تاکید کرد: رشت باید به سمتی برود که شهروندان را به استفاده از خودروهای انبوه بر، متمایل کند و در عین حال جایگاه تاکسی‌ها و تاکسی داران را ارتقا دهد تا علاوه بر ارتقای استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی، جایگاه تاکسی‌ها تعریف مجدد و فضایی جدید برای بهره‌مندی شهر از تاکسی‌ها مهیا شود.

وی ادامه داد: می‌توان با تعریف خانه تاکسی و جانمایی تاکسی‌ها در ترمینال‌ها و بیمارستان‌ها فضایی جدید برای کاربری تاکسی‌های شهر اندیشید.

رسولی به تعداد ناکافی مینی‌بوس و اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی رشت اشاره کرد و افزود: در حال حاضر نیاز رشت به مینی‌بوس و اتوبوس به شدت احساس می‌شود و متاسفانه طی ماه‌های گذشته با وجود حساسیت شورا نسبت به این موارد، هنوز خبری از نوسازی این ناوگان‌ها و افزوده شدن تعداد آن‌ها در سطح شهر نیست.