shora

رشت رویایی- پنجمین دوره شورای شهر لنگرود در نخستین گام با انتخاب شهردار کار خود را با حواشی و هیاهوی بسیار آغاز کرد.
شورای شهر لنگرود در گام نخست و در اولین جلسه رسمی خود با هفت رای مثبت مهدی رجایی را به عنوان شهردار این شهر انتخاب کرد تا آخرین برگ از داستان رضا کحالی در لنگرود با آغاز به کار شورای پنجم به پایان برسد. اما به نظر نمی‌رسد نخستین تصمیم شورای پنجم به مذاق شهروندان لنگرودی خوش آمده باشد؛ تصمیمی که از همین روز اول موج زیادی از اعتراضات را در شبکه‌های مجازی و در سطح شهر به راه انداخته است.
مهدی رجایی با اکثریت آرا از شورای پنجم رای اعتماد گرفت. شورایی که با یک نگاه اجمالی و یک حساب و کتاب ساده بیش از ۳۳ هزار رای برای ورود به پارلمان شهری کسب کرده است. یعنی به طور تقریبی باید گفت ۴۰ درصد از رای دهندگان لنگرودی به این هفت عضو رای داده اند. اما وقتی به نظرات مردم در شبکه‌های اجتماعی نگاه می‌اندازیم، درصد بسیار بالایی با شبهه برانگیز خواندن این انتخاب، برکناری کحالی را دهن کجی به آرای مردم دانسته‌اند. اما نکته جالب در این است که رجایی برای نخستین در اتحاد بی‌سابقه‌ی شورای لنگرود، از هر هفت عضو رای اعتماد گرفته است. و این مسئله فاصله زیاد شورای پنجم با نظرات شهروندانی که اعتبار خود را از آرای آنان کسب کرده‌اند را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر نظر هر هفت عضو شورا کاملاً در تعارض با نظر شهروندانی است که به آنها رای داده‌اند.
البته با تمام حرف و حدیث‌های موجود این اتحاد اعضای شورا را باید به فال نیک گرفت. اتحادی که در ادوار گذشته حلقه مفقوده شورای شهر لنگرود بود. به خصوص شورای چهارم که باید به آن لقب بدترین شورای تاریخ لنگرود داد. شورایی که با اختلافات بسیار و مناقشات شخصی فراوان بی ثباتی را بر فضای شهرداری لنگرود حاکم کرد و در دوران چهار ساله خود سه شهردار و دو سرپرست عوض کرد.
آنها بعد از انتخاب انصاری به عنوان شهردار لنگرود، خیلی زود به مخالف سرسخت او تبدیل شدند. اختلافات زودهنگام اعضای شورا به شایعاتی دامن زد مبنی بر اینکه انصاری گزینه تعرفه ای نماینده لنگرود بوده است. هرچند تعدادی از اعضا به این ادعا در مجامع غیر رسمی صحه می‌گذاشتند اما این ادعا جز اثباتی بر عدم استقلال فکری و عدم صلاحیت اعضای شورای چهارم نکته دیگری نداشت. به هرحال زور شورای چهارم چربید تا با برکناری انصاری، یک عضو جوان از داخل شورای چهارم بر مسند شهرداری بنشیند. افشین گلباغی گزینه جوان و تحصیل کرده شورا زمانی تصدی امور را بدست گرفت که شهرداری لنگرود در بدترین و سخت ترین شرایط قرار داشت و رکود بازار ساخت و ساز و شرایط اقتصادی کشور بسیاری از شهرداری‌های کشور از جمله شهر لنگرود را دچار روزمرگی کرده بود. اما او نخستین کسی بود که با تفکری کلان نگر و ساختارمند شهر را بدست گرفت اما اختلافات شخصی داخل شورا فرصت کافی برای اجرای طرح‌ها و برنامه‌های پیش‌بینی شده را از او دریغ کرد تا کمی بیشتر از یک سال او نیز برکنار شود. شورای چهارم با حواشی و جنجال بسیار رضا کحالی شهردار موفق لاهیجان را بعد از او انتخاب کرد اما بسیاری پیش‌بینی می‌کردند شورایی که حتی به همکار شورایی خود رحم نکرده، با هیچ شهرداری نیز نخواهد ساخت. پیش‌بینی‌های این عده خیلی زود رنگ واقعیت گرفت تا به قول همان اعضای طرفدار کحالی، امیرکبیر لنگرود دو سه بار صندلی داغ شورا در جلسه استیضاح را تجربه کند.
هرچند رضا کحالی با اقبال عمومی بسیاری در لنگرود روبرو بود و هنوز هم بسیاری او را تنها گزینه لایق برای شهرداری لنگرود می‌دانند اما اگر از احساسات عمومی بگذریم و قضاوت صادقانه‌ای از عملکرد دو ساله او در لنگرود داشته باشیم، باید اعتراف کنیم که او نیز نتوانست کارنامه موفقی از خود در لنگرود به جا بگذارد. اما سوال مهم و اساسی اینجاست که چطور شهردار باسابقه و یکی از بهترین شهرداران استان طی یک دهه گذشته در لنگرود تجربه‌ی ناموفقی داشته است؟ عوامل این عدم موفقیت چیست که سالهاست لنگرود تغییر محسوسی به خود ندیده است؟
حالا کابوس شورای چهارم به پایان رسیده و شورای پنجم با انتخاب مهدی رجایی نخستین گام خود را با حواشی زیاد برداشته است. مهدی رجایی گزینه جوان و بومی لنگرود است که پیش از این رییس ستاد حسن روحانی در لنگرود بود؛ جایگاهی که مهمترین نکته کارنامه رجایی محسوب می‌شود. او در چهار ساله نخست دولت روحانی، در مقام مشاور فرماندار لنگرود فعالیت داشت و حالا در ابتدای راه دولت دوزادهم شهرداری لنگرود نصیبش شده است. رجایی گزینه‌ای جوان و بومی است و از این حیث می‌تواند انگیزه زیاد و انرژی مضاعفی برای ایجاد تغییر در لنگرود داشته باشد. اما تخصص و تجربه دو ویژگی لازم دیگر برای انتخاب یک شهردار است. ویژگی‌های مهمی که به نظر شهروندان لنگرودی در کارنامه رجایی کمرنگ است و همین نکته انتخاب اعضای شورا را نزد شهروندان با تردید زیاد همراه کرده است تا بار دیگر حرف و حدیث‌هایی نظیر رد پای نماینده در انتخاب شهردار لنگرود راه بیفتد. حال باید منتظر ماند و دید که ارمغان شورای پنجم آیا تغییر چهره شهر خواهد بود یا حسرت شهروندان لنگرودی چهارسال دیگر ادامه خواهد داشت.