[su_frame align=”center”]نخستین همایش بزرگ اتیسم در رشت[/su_frame]

رشت رویایی- نخستین همایش اتیسم توسط انجمن خیریه حامیان اتیسم گیلان و با همکاری شهرداری رشت، اداره کل بهزیستی گیلان و با حضور جمعی از چهره‌های شاخص هنری و ورزشی پنجشنبه ۲۴ تیر در سالن همایش‌های نیروی انتظامی رشت برگزار شد.

به گزارش رشت رویایی، در این همایش که دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم، شهردار رشت، سمیه رستگار، شهردار منطقه ۳، طیبه بینا، مدیر پیشگیری و رفع تخلفات شهری، دکتر رضا رسولی، فاطمه شیرزاد و مظفر نیکومنش از اعضای شورای شهر، فاطمه قدیمی، مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت، مهندس جبار کوچکی نژاد و محمدصادق حسنی، نمایندگان مردم رشت در مجلس و جمالی، نماینده مردم رودبار حضور داشتند، رییس انجمن اتیسم گیلان با خاص برشمردن این همایش گفت: انجمن اتیسم گیلان در حدود دو سال مشغول به فعالیت است و از سال ۹۴ به صورت رسمی به ثبت رسیده و اقدامات اثرگذاری تا کنون داشته است. برگزاری این همایش و حضور تک‌تک شما عزیزان در این همایش نشان می‌دهد که خانواده اتیسم تنها نیست.

هدف از برپایی انجمن اتیسم ایجاد محیطی آموزشی برای توانمندسازی کودکان اتیسم
داوود قیصرنژاد با بیان اینکه اتیسم یک اختلال است و در واقع یک بیماری نیست، اظهار کرد: کسانی که دچار این مشکل شدند پیشرفت‌های خوبی داشتند. باور کنید که در بین بچه‌های اتیسم کسانی هستند که در تیم‌های فوتبال گیلان بازی می‌کنند، کسانی که هنرهای خاصی دارند و نقاش برتر کشور شدند.

این مسئول با اشاره به هزینه‌های بالای درمان اتیسم، افزود: اگر ما بخواهیم جامعه ایده‌آل داشته باشیم، همان‌قدر که برای بچه‌های عادی هزینه می‌کنیم باید برای بچه‌های اتیسم هم هزینه کنیم. کودکان اتیسم ماهیانه در حدود سه میلیون تومان هزینه دارند و برای توان‌بخشی با مشکلات بیمه‌ای مواجه هستند در صورتی که هنوز بیمه‌های عادی و تکمیلی شامل حالشان نمی‌شود. و از وزارت بهداشت و دیگر مسئولین انتظار می‌رود در خصوص حل این مشکل قدم بردارند.

او با بیان اینکه انجمن اتیسم گیلان در این دو سال خدمات خوبی را برای مبتلایان به اتیسم فراهم کرده است، اما این خدمات به هیچ وجه کافی نیست، متذکر شد: انجمن برای کودکان اتیسم باشگاه ورزشی، استخر، پارک و غیره تهیه کرده است. و جا دارد از شهرداری، مجموعه دخانیات و امور ایثارگران برای مساعدت با انجمن اتیسم گیلان تشکر شود و امیدواریم این کمک‌ها و حمایت‌ها گسترش پیدا کند.

رئیس انجمن اتیسم گیلان کودکان اتیسمی را سرشار از هوش و محبت خواند و تاکید کرد: ما باید اتیسم را به جامعه بشناسانیم تا بدانند کودکان اتیسم با کودکان عادی فرق می‌کنند. دیدگاه جامعه باید در زمینه توانائی‌های کودکان اتیسم تغییر کند.

قیصرنژاد در پایان با اشاره به هدف اصلی از ایجاد انجمن اتیسم تصریح کرد: هدف اصلی ما از برپایی انجمن ایجاد محیطی برای افزایش توانمندی‌های کودکان مبتلا و آموزش دادن این کودکان است. حمایت از اتیسم و کودکان مبتلا به این اختلال ضروری است و این افراد نیازمند بیمه‌های پایه و تکمیلی هستند که این امر نیازمند توجه تمام مسئولین است.

حمایت کتابخانه‌های عمومی استان از انجمن اتیسم
در ادامه این همایش ۹۰۰ جلد از مجموعه شعر «اینجا خیالهایم را بافتم» نوشته علی صادقی پری از شاعران کشورمان برای حمایت از کودکان اتیسم رونمایی شد.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی گیلان با اشاره به خرید حمایتی از نویسندگان استان، اعلام کرد: کتابخانه‌های عمومی استان جهت حمایت از انجمن اتیسم تعداد سیصد جلد از مجموعه شعر «اینجا خیال‌هایم را بافتم» را خریداری می‌کند و امیدوار است جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی دیگر ارگان‌ها نیز ازین کتاب خریداری کنند تا این همایش باعث شود مجموعه شعری که در شرح حال کودکان اتیسم است به چاپ دوم برسد.

تاکید دکتر ثابت قدم بر نگاه اصولی به رفع مشکلات اقشار آسیب پذیر در مدیریت شهری
در این مراسم دکتر سیدمحمد علی ثابت قدم با اشاره به مشکلات که خانواده های دارای فرزند اتیسم با آن مواجه هستند گفت: از معاونت خدمات شهری شهرداری و بهزیستی استان که امکان برگزاری مشترک این جشن را ایجاد کردند تشکر می‌کنم.

شهردار رشت نگاه اصولی برای رفع مشکلات اقشار آسیب پذیر را مورد تاکید قرار داد و افزود: ما در آزمایش الهی در قبال این عزیزان قرار داریم.

[su_frame align=”center”]نخستین همایش بزرگ اتیسم در رشت[/su_frame]

او با بیان اینکه مسئولان شهری و محلی تمام همت خود را برای رفع مشکلات این قشر باید معطوف سازند تصریح کرد: باید نشان دهیم که تا چه میزان داده ها و داشته های ما برای شهروندان دارای خروجی است.

دکتر ثابت قدم خاطرنشان کرد: خواهش من از کلیه عزیزان این است که در ابتدا جامعه را برای درک مبتلایان به اختلالات اتیسم آماده سازند چرا که این درک زمینه را برای حل مشکلات این افراد فراهم میسازد.

او با بیان اینکه باید برای رفع مشکلات همه در کنار هم باشیم گفت: در مورد کمک های حوزه مدیریت شهری با توجه به سیاستهای تشویقی آموزشی می تواند نگاه پیشگیرانه را در جامعه نهادینه سازد.

شهردار رشت گفت: برای انجام یک کار ماندگار لایحه ای از سوی شهرداری رشت به شورای اسلامی برای چگونگی کمک به این قشر و رفع مشکلاتشان فرستاده می شود.

دکتر ثابت قدم انجام کار زیر بنایی برای رفع مشکلات این افراد گفت: ایجاد یک مرکز توانبخشی مشترک با همکاری شورا ،شهرداری و بهزیستی استان می تواند به خانواده های این افراد در رفع مشکلات بسیار کمک کند.

شهردار رشت گفت: زیر فضاهای این کار مشخص است و استاندارد های آن تعریف شده است و مالکیت فضا در اختیار سازمان دیگری است و این کار زیر بنایی است و از انجام کارهای مقطعی بسیار اثرگذار تر است.

دکتر ثابت قدم تصریح کرد: برای درک مبتلایان به اتیسم در جامعه باید تلاش شود این امر به یک فرهنگ عمومی در جامعه تبدیل شود.

توسعه مشارکت‌های اجتماعی از رسالت مهم شهرداری است
شهردار رشت نیز برگزاری مجامع شهری در جهت توسعه مشارکت‌های اجتماعی را از رسالت‌های مهم شهرداری دانست و افزود: پیشگیری از بروز معضلات اجتماعی و کمک به اقشار درگیر مشکلات اجتماعی وظیفه ایست که همت جمعی را طلب می‌کند.

محمدعلی ثابت‌قدم حمایت خود و شهرداری رشت را از انجمن اتیسم اعلام داشت و متذکر شد شهرداری در این رسالت انجمن اتیسم را تنها نخواهد گذاشت.

دکتر رضا رسولی: برای بالا بردن سطح کیفی زندگی کودکان اتیسم برنامه ریزی می‌شود
رضا رسولی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی رشت نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از حضور در چنین مراسمی اظهار داشت: امیدوارم این مراسم شروعی برای در کنار هم بودن باشد .
او درک درست از شرایط را لازمه خدمت رسانی در هر حوزه ای عنوان کرد و گفت: مسئولان شهری تلاش خواهند کرد فضای بهتری را برای برای خدمت رسانی به کودکان اتیسم و بالا بردن سطح کیفی زندگی آنها در دستور کار قرار دهند .
رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی رشت تاکید کرد: باید با اتحاد در کنار هم باشیم مراسم امروز فضایی پر از مهر و محبت است و باید این فضا در سایر حوزه های برنامه ریزی شهر ادامه داشته باشد.

[su_frame align=”center”]نخستین همایش بزرگ اتیسم در رشت - فرشاد پیوس - رضا رسولی - فاطمه شیرزاد[/su_frame]

شیرزاد: کودکان اتیسم نیازمند درک و پذیرش جامعه هستند
فاطمه شیرزاد، رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت در این مراسم با بیان اینکه کودکان اتیسم نیاز مند درک و پذیریش جامعه هستند گفت: باید این فرهنگ در جامعه گسترش یابد.
رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت تاکید کرد: باید مسئولان استانی و نمایندگان مجلس برای رفع مشکلات بیمه ای کودکان اتیسم تلاش کنند.
او با اشاره به بودجه سال ۹۵ برای کمک به کودکان اتیسم تصریح کرد: از بانیان این جشن شهردار رشت و سازمان بهزیستی تشکر ویژه دارم چرا که چنین مراسم هایی در شناسایی اتیسم به جامعه بسیار اثر گذار است.
شیرزاد نگاه انسان مدارانه در مدیریت شهری را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید با عشق ورزی برای رفع مشکلات همه در کنار هم باشیم و از نمایندگان مجلس می خواهیم که جلوه های این عشق ورزی را در حمایت از کودکان اتیسم در مجلس به نمایش بگذارند.

افتتاح نخستین مرکز نگهدای موقت کودکان اتیسم در گیلان
در این مراسم حسین نحوی نژاد معاون بهزیستی کشور با اشاره به اینکه ۲۵۰۰ کودک اتیسم در کشور در ۶۰ مرکز توانبخشی در کشور پذیرش شده اند گفت: کودکان اتیسم را نباید از خانواده ها جدا کنیم بدین منظور مرکز نگهداری موقت را تعریف کردیم.
او با اشاره به افتتاح اولین مرکز نگهداری موقت در گیلان گفت: غربالگری اتیسم در کشور از نیمه دوم سال آغاز می شود.

پارسی: ۳۰۰ کودک اتیسم مددجوی بهزیستی گیلان هستند
در ادامه این مراسم محمد رضا پارسی مدیر کل بهزیستی گیلان با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی در مجموع ۴۳ هزار نفر از مددجویان را تحت پوشش دارد گفت: ۳۰۰ کودک اتیسم تحت پوشش سازمان بهزیستی گیلان هستند.

 

‌۲۰ هزار بیمار اتیسم در گیلان
مدیر کل اداره بهزیستی در ادامه برنامه به ایراد سخنرانی پرداخت و با اعلام اینکه بیش از ۴۳ هزار نفر با معلولیت‌های مختلف در پوشش بهزیستی گیلان قرار دارند، گفت: بر اساس آمارهای جهانی پیش‌بینی می‌شود که در حدود ۲۰ هزار نفر بیمار اتیسم در استان گیلان وجود داشته باشد. اگر از این آمار به بیماران ویژه اتیسم اشاره کنیم در حدود ۲ هزار نفر بیمار هستند که به خدمات ویژه ما نیاز دارند. در حالیکه از این تعداد ما تنها ۳۰۰ نفر را تحت پوشش مستقیم داریم.

محمدرضا پارسی در ادامه با اشاره به تشکیل انجمن اتیسم و انجمن سندروم دان، افزود: سیاست ما بر این است که انجمن‌ها را فعال کنیم تا آنها در سیاست‌گذاری بتوانند با ما مشارکت داشته باشند.

[su_frame align=”center”]نخستین همایش بزرگ اتیسم در رشت - محمدرضا پارسی[/su_frame]

او در پایان تصریح کرد: انجمن اتیسم گیلان باید فعال‌تر شود و مشمول حمایت‌های بیشتری از جانب مقامات نیز قرار بگیرد.

نیت داشتم ۲۰ درصد از قرارداد با سپیدرود را به انجمن اتیسم اهدا کنم
فرشاد پیوس از چهره‌های سرشناس ورزشی کشور و سرمربی اسبق تیم فوتبال سپیدرود به عنوان سخنران بعدی پشت تریبون حاضر شد و با اشاره به اینکه پیش‌ازاین کمتر در مورد بیماری اتیسم اطلاع داشته است، گفت: کودکان اتیسم بسیار با محبت و دوست‌داشتنی هستند و من وظیفه خود می‌دانم که در کنار انجمن اتیسم بیایستم و در حد توان بتوانم با این دوستان همراه باشم.

[su_frame align=”center”]نخستین همایش بزرگ اتیسم در رشت - فرشاد پیوس[/su_frame]

پیوس با اشاره به زمان حضور خود در سپیدرود، تصریح کرد: چند ماه پیش نیت کرده بودم که اگر با سپیدرود قرارداد ببندم، ۲۰ درصد از مبلغ قراردادم را به بچه‌های اتیسم رشت اهدا کنم؛ درست است که قرارداد نبستم اما به دلیل علاقه‌ای که به این کودکان دارم حمایت خود را با خرید ۴۰۰ جلد از این مجموعه شعر از کودکان اتیسم اعلام می‌کنم.

اولین مرکز نگهداری موقت کودکان اتیسم در رشت
معاون امور توان‌بخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه دو هزار و ۵۰۰ کودک اتیسم در ۶۰ مرکز توان‌بخشی روزانه نگهداری می‌شوند گفت: اولین مرکز نگهداری موقت این کودکان نیز در رشت به بهره برداری رسیده است. این مرکز در مواقع اضطراری از فرزندان خانواده‌های اتیسمی حتی برای چند ماه نگهداری می‌کند.‌

حسین نحوی‌نژاد خودداری شرکت‌های بیمه‌گذار از تحت پوشش قرار دادن این کودکان، و هزینه‌های بالای آموزش گفتاردرمانی و روانشناسی را از مشکلات مهم این خانواده‌ها دانست و ابراز امیدواری کرد: با همکاری مسئولان و سازمان‌های ذی‌ربط از مشکلات والدین کودکان اتیسم کاسته شود.

 

بیمه مشکلات اتیسم در آینده نزدیک حل می‌شود
محمدصادق حسنی نماینده مردم رشت در مجلس از حل مشکلات بیمه‌ای کودکان اتیسم در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

گفتنی است در این مراسم که با حضور ساعد هدایتی، فرشاد پیوس و انوش نصر برگزار شد از کودکان اتیسم حاضر در این جلسه تقدیر شد و هدایایی به این عزیزان اهدا شد.

[su_frame align=”center”]نخستین همایش بزرگ اتیسم در رشت - محمدصادق حسنی[/su_frame]

[su_divider top=”no” text=”بالای صفحه” size=”0″ margin=”20″]

[su_button url=”http://RashteRoyaiee.ir/%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4-%d8%aa%d8%b5%d9%88%db%8c%d8%b1%db%8c-%d9%86%d8%ae%d8%b3%d8%aa%db%8c%d9%86-%d9%87%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af-%d8%a7%d8%aa%db%8c%d8%b3%d9%85-%d8%af/” target=”blank” style=”glass” size=”6″ center=”yes” radius=”5″]گزارش تصویری نخستین همایش بزرگ اتیسم در رشت[/su_button]

[su_divider top=”no” divider_color=”#cdcdcd” size=”1″ margin=”20″]