نخستین سلول مهندسی بهداشتی دفن زباله در لندفیل سراوان افتتاح شد

افتتاح سلول مهندسی‌بهداشتی دفن زباله در لندفیل سراوان - آبان ۱۳۹۵

رشت رویایی، مهدیه رزاقی لنگرودی- سلول مهندسی بهداشتی دفن زباله در لندفیل سراوان ظهر امروز با حضور شهردار و مسئولان شهری رشت افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار رشت رویایی، محمدعلی ثابت‌قدم ظهر شنبه در مراسم افتتاح سلول بهداشتی دفن زباله در لندفیل سراوان با بیان اینکه در تلمبارشدن زباله در این منطقه رعایت ۲ موضوع ضروری است اظهار کرد: این مشکل فقط با نگاه علمی می‌تواند برطرف می‌شود و نگاه عوام گرایانه و حتی نگاه ژورنالیستی نیز نمی‌تواند کارساز باشد.

او با رد هرگونه تهدید بودن زباله، آن‌ها را فرصت برشمرد و خاطرنشان کرد: باید راه تبدیل تهدیدها به فرصت هارا بلد بود و عملیات علمی آن را جدی گرفت.

شهردار رشت تاکید کرد: این تهدیدها باید به فرصت‌ها تبدیل شوند زیرا به دنبال پاک‌سازی آلاینده‌ها، اشتغال‌زایی نیز به همراه خواهند داشت.

افتتاح سلول مهندسی‌بهداشتی دفن زباله در لندفیل سراوان - آبان ۱۳۹۵ - محمدعلی ثابت‌قدم

به گفته ثابت‌قدم نود درصد حل مشکلات مربوط به انباشت زباله منطقه سراوان مربوط به ایجاد زیرساخت بوده که نقش دولت را هم پررنگ می‌کرد اما اگر مصوبات مربوط، در شورای شهر رشت انجام شود نقش دولت هم به حداقل می‌رسد.

او تهدید در منطقه سراوان را تهدیدی برای تمام مردم گیلان دانست وبا تاکید بر نگاه انسان‌محور برای حل این مهم گفت: بر این عقیده هستیم که زباله‌ها باید از مبداء و از محدوده سراوان حذف شوند.

شهردار رشت با تاکید بر رد هرگونه اقدام شعارگونه افزود: در راستای اجرایی شدن قول‌ها برنامه زمان‌بندی‌شده ۳۰ ماهه‌ای در دستور کار قرار داده‌ایم که می‌تواند بخشی از موضوع را در منطقه سراوان و بخشی را در کارخانه‌های کود آلی حل کند.

این مسئول افتتاح سلول مهندسی بهداشتی دفن زباله را اولین اقدام زیربنایی تاثیرگذار در دفن زباله سراوان اعلام کرد و بیان داشت: این طرح در کشور تجربه مشابهی نداشت و از کشورهای دیگر بنابه شباهت جغرافیایی الهام و کمک گرفته شد.

ثابت‌قدم همچنین همکاری سازمان صنعت ، معدن و تجارت و سازمان آب منطقه‌ای رشت را نیز در هموار کردن مسیر حل این مشکل خواستار شد.

شهردار رشت گفت: قطع درختان برای دفن بهتر زباله ها باید زودتر انجام شود و بروکراسی‌های اداری که موجب به تعویق انداختن اقدامات می‌شوند نیز باید از میان برداشته شوند.

در ادامه این مراسم رییس کمسیون بهداشت و خدمات شهری شورای شهر رشت نیز این اقدام را آغاز حرکتی جدید در دفن زباله دانست و گفت: دفن زباله با اصول مهندسی آغازی برای حذف روش‌های قدیمی و سنتی دفن زباله است.

افتتاح سلول مهندسی‌بهداشتی دفن زباله در لندفیل سراوان - آبان ۱۳۹۵ - فرانک پیشگر

فرانک پیشگر کاهش تولید زباله را اولین اصول مدیریت پسماند برشمرد و افزود: مدیریت صحیح در اصول پسماند و تفکیک زباله نیز بسیار مهم بوده و سازمان پسماند باید در اجرای مفاهیم پسماند در سطح جامعه تلاش بیشتری به خرج دهد.

او توسعه کارخانه کود آلی با ظرفیت ۸۰۰ تن در روز را از راه های دیگر دفن زباله اعلام و خواستار حمایت شهرداری در این زمینه شد.

رییس کمسیون بهداشت و خدمات شهری شورای شهر رشت گفت: استفاده از زباله به عنوان سوخت در کارخانه‌های سیمان و فلز به عنوان طرح ملی به حساب می‌آید که این اقدام هم منابع طبیعی استراتژیکی را حفظ می‌کند و هم کاهش زباله را در پی دارد.

در این مراسم همچنین مدیرعامل پسماند شهری نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته مطلوب نسبت به یک ماه گذشته گفت: استراتژی ویژه‌ای برای حل معضلات زباله در نظر گرفته شده است که این برنامه با کاهش پسماند آغاز و به مواردی همچون احداث تصفیه خانه، ایجاد دستگاه زباله‌سوز، افتتاح دو سلول جدید دیگر در لندفیل را به همراه دارد.

افتتاح سلول مهندسی‌بهداشتی دفن زباله در لندفیل سراوان - آبان ۱۳۹۵ - علیرضا حاجی‌پور

علیرضا حاجی‌پور افزود: سلول مهندسی دفن زباله بهداشتی در لندفیل سراوان ۲۰۰ هزار متر مکعب ظرفیت دارد و کف این سلول با خاک رس کوبیده شده و زهکشی‌های مهندسی نیز در آن انجام شده است.

گزارش تصویری مراسم افتتاح سلول مهندسی‌بهداشتی دفن زباله در لندفیل سراوان

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz