نخستین جشنواره شکرانه برداشت برنج در سیاهکل برگزار می‌شود

نخستین جشنواره شکرانه برداشت برنج در سیاهکل

رشت رویایی- نخستین جشنواره شکرانه برداشت برنج در شهرستان سیاهکل برگزار می‌شود.

به گزارش رشت رویایی، نخستین جشنواره شکرانه برداشت برنج در تاریخ ۵ شهریور در شهرستان سیاهکل در عمارت قدیمی تحویلداری روستای بیدرون برگزار می‌شود.

دبیر اجرایی این جشنواره در خصوص این جشنواره گفت: این جشنواره توسط نمایندگی ایران‌خودرو رحیم‌پور و با همکاری فرمانداری شهرستان سیاهکل، شهرداری سیاهکل، اداره جهاد کشاورزی شهرستان سیاهکل، اداره میراث فرهنگی شهرستان سیاهکل، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیاهکل، اداره تعاون و کار و رفاه اجتماعی شهرستان سیاهکل، گروه تئاتر و موسیقی دیلمون، موسسه محیط زیست دوستداران سیاهکل، موسسه گردشگری تی‌تی دیلم (با سیاهکل) و دهیاری بیدرون اجرا خواهد شد.

محمود فرضی‌نژاد با اشاره به اینکه برنامه‌های متنوعی در دو بخش برنامه‌های اجرایی و برپایی غرفه در نظر گرفته شده است، افزود: تیم اجرایی این جشنواره سعی دارد با اجرای مراسم‌های آئینی و برنامه‌های متنوع مرتبط با فرهنگ و آداب مردم گیلان، این جشنواره را با حداکثر میزان نزدیکی به جشن خرمن که از گذشته‌های دور به یادگار مانده و بسیاری از آداب و سنت‌های آن بنا به دلایل مختلف در دست فراموشی است، اجرا کند.

او با اشاره به غرفه‌هایی که در این جشنواره برپا خواهد شد، توضیح داد: از غرفه‌های موجود در این مراسم می‌توان به غرفه موسسه محیط زیست دوستداران سیاهکل، غرفه لباس محلی، غرفه شیرینی‌های محلی، غرفه صنایع دستی، غرفه سفال طرح قدیم (با چرخ سنتی)، غرفه سفال با طرح جدید، غرفه فرش دستبافت، غرفه معرفی انواع برنج‌های قدیمی، غرفه ابزار آلات قدیمی کشاورزی، غرفه عرضه برنج، غرفه موسسه خیریه لبخند اشاره کرد.

سرپرست گروه موسیقی دیلمون در ادامه در مورد برنامه‌های اجرایی این روز تصریح کرد: اجرای مراسم عروس بران توسط گروه تئاتر و موسیقی دیلمون، اجرای موسیقی محلی و شعرخوانی توسط استاد مصطفی رحیم‌پور، اجرای نمایش آیینی از یاوری تا باوری (کاشت و داشت و برداشت برنج) توسط گروه تئاتر و موسیقی دیلمون، برگزاری نمایشگاه عکس با موضوع کاشت و داشت و برداشت برنج توسط موسسه محیط زیست دوستداران سیاهکل با همکاری انجمن عکاسان رشت، اجرای موسیقی سنتی توسط گروه موسیقی مهر، اجرای نمایش لافند بازی، اجرای آیین بیجار پس خوانی توسط یکی از اهالی روستا، برگزاری مسابقه آشپزی بین بانوان توسط رستوران گیلانشاه بخشی از برنامه‌هایی است که در این روز اجرا خواهند شد.

فرضی نژاد در پایان تصریح کرد: همچنین در حاشیه این جشنواره از آقایان و بانوان برنج‌کار نمونه تقدیر خواهد شد. ضمن اینکه مراسم سخنرانی با محوریت افزایش بهره‌وری کشاورزان نیز اجرا خواهد شد.

گفتنی است، نخستین جشنواره شکرانه برداشت برنج در تاریخ ۵ شهریور از ساعت ۱۴ الی ۱۹ در در عمارت قدیمی تحویلداری روستای بیدرون سیاهکل برگزار می‌شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz