[su_frame align=”center”]افتتاح نخستین بازار فروش برنج محلی گیلان در رشت - شهریور ۱۳۹۵[/su_frame]

رشت رویایی- نخستین بازار فروش برنج محلی گیلان به همت سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی شهرداری رشت افتتاح شد.

تاکید شهردار رشت بر ایجاد اشتغال پایه در کشاورزی و گردشگری روستایی گیلان
دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم گفت: اقتصاد گیلان با بستر کشاورزی به صورت تاریخی همسو بوده است.

شهردار رشت با اشاره به رشد صنعتی کشور تصریح کرد: متاسفانه رشد صنعت، منابع طبیعی و محیط زیست را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد اما از سوی دیگر این موضوع ما را از سیاست‌های کشاورزی اقتصادی دور می‌کند. کشاورزی روز دنیا با مکانیزاسیون می‌تواند اقتصادی‌تر شود و می‌تواند مردم و فرهنگ و اراضی ما را که ۷۵ درصد آن منابع طبیعی است بیشتر مشمول خود کند.

دکتر ثابت قدم افزود: تغییر سبک زندگی و مهاجرت از روستاها به شهرها، تغییراتی در سبک تولید، توزیع و مصرف ایجاد کرده است و امروزه گاهی توزیع به صرفه‌تر از تولید در برخی موارد به شمار می‌رود.

او با تاکید بر ضرورت بسته‌بندی مناسب در حوزه توزیع در ادامه گفت: بسته‌بندی محصولات به خصوص محصولات استراتژیک باید به نحوی باشد که به برندسازی شهر رشت در حوزه شهر خلاق خوراک‌شناسی کمک کند.

[su_frame align=”center”]افتتاح نخستین بازار فروش برنج محلی گیلان در رشت - شهریور ۱۳۹۵[/su_frame]

 

شهردار رشت برندسازی رشت در حوزه شهر خلاق خوراک‌شناسی را از سیاست‌های شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت دانست و افزود: تمام تلاشمان را در حوزه‌های بهداشت و بسته‌بندی و اشاعه برندسازی خوراک‌شناسی رشت به استان، کشور و جهان انجام خواهیم داد.

دکتر ثابت‌قدم بر بهینه‌سازی اقتصاد شهری بر مبنای کشاورزی، از مرحله کاشت محصولات کشاورزی که هنر بانوان استان است تا مرحله عرضه محصولات فراوری‌شده که باید بهداشتی و سالم انجام بپذیرد تاکید و گفت: این یک توسعه درون‌زا مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواهد بود و می‌تواند ما را به نقطه مطلوب بهره‌وری اقتصادی برساند.

شهردار رشت نسبت به کاهش فاصله شهر و روستا، هم در نوع طبقات اجتماعی و فرهنگی و هم در مساله اقتصادی و بهینه‌سازی کیفیت، در راستای برند سازی و اعتمادسازی محلی اظهار امیدواری کرد و گفت: به دنبال آن هستیم از طریق برندسازی به یک اشتغال پایدار کیفی و کمی دست یابیم و سهم اشتغال را از کشاورزی و خدمات ناشی از آن و صنایع تبدیلی آن به حداکثر میزان ممکن برسد و بیکاری در این راستا به حداقل برسد.

او کاهش مهاجرت‌ها، دست‌فروشی‌ها و ترددهای ترافیکی را از نتایج مثبت این نوع نگاه دانست و گفت: اقتصاد حمل و نقلی که بخشی از آن از نتایج بیکاری کشاورزی است باید به حداقل برسد و اقتصاد به گونه‌ای در گیلان شکل بگیرد که نسبت شهرنشینی به روستا نشینی کاهش یابد و به تعادل بخشی بیشتر همانند سالهای گذشته برسد.

دکتر ثابت قدم ایجاد اشتغال پایه در کشاورزی و گردشگری روستایی را از راه‌های رسیدن به این اهداف عنوان کرد.

تاکید مظفر نیکومنش نودهی بر حفظ کرسی شهر خلاق خوراک‌شناسی و راه‌اندازی شهرک صنعتی خلاق خوراک
مظفر نیکومنش نودهی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این نمایشگاه، محصولات ارائه شده در این نمایشگاه را نمونه‌ای از ظرفیت‌های کشاورزی استان گیلان و شهر رشت دانست و گفت: باید فضای نمایشگاهی را به سمت اجرا ببریم.

[su_frame align=”center”]افتتاح نخستین بازار فروش برنج محلی گیلان در رشت - شهریور ۱۳۹۵- مظفر نیکومنش نودهی[/su_frame]

عضو شورای اسلامی شهر رشت ثبت رشت به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی در یونسکو را یک امتیاز و افتخار معرفی کرد و افزود: به دنبال آن هستیم جلسات و نمایشگاه‌ها را به شهرک صنعتی خوراک تبدیل کنیم تا تمام خلاقیت‌های خوراک در سطح ملی و بین‌المللی عرضه شود.

او با بیان اینکه هم اکنون نیز از مرزهایی مثل آستارا و یا بندر انزلی صادرات محصولات کشاورزی گیلان صورت می‌گیرد تصریح کرد: متاسفانه برخی نارضایتی‌ها از بسته بندی‌های محصولات وجود دارد و باید به دنبال ارتقای کیفیت بسته‌بندی محصولات به منظور صادرات باشیم.

علیرضا اعلایی: اولین بازار فروش برنج محلی را برپا کردیم
علیرضا اعلایی ضمن خیر مقدم به مردم و مسئولین حاضر در این مراسم گفت: اولین اصل بلندمدت اقتصاد مقاومتی، تکیه بر مردم و اصناف است و سیاست‌های نهادهای دولتی و عمومی همچون شهرداری می‌بایست با مشارکت اصناف که برگرفته از بدنه مردم است بهبودگر اقتصاد کشور شود.

[su_frame align=”center”]علیرضا اعلایی[/su_frame]

مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی شهرداری رشت افزود: در راستای برندسازی شهر رشت به عنوان شهر اولین‌ها، شعار رشت پایتخت برنج کشور را بر خود تکلیف دانستیم و اولین بازار فروش برنج محلی گیلان را با مشارکت اداره کل جهاد کشاورزی استان و اتاق اصناف مرکز استان در این مکان برگزار کردیم.

او ادامه داد: این بازار که به مدت ده روز برپا می‌باشد دارای ۳۰ غرفه است که محصولات آن به طور مستقیم توسط فروشندگان کشاورز به شهروندان عرضه خواهد شد.

علیرضا اعلایی با اشاره به رویکرد این سازمان در مقوله فرهنگ بومی افزود: غرفه‌های صنایع دستی و لباس محلی و غرفه‌هایی از محصولات برنج همچون رشته‌خشکار، آش‌ترش و شیرینی‌هایی مثل لاکو برپا شده است.

این مراسم با حضور دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت، سید رضا موسوی روزان، مظفر نیکومنش نودهی، محمدحسین واثق کارگرنیا و رضا رسولی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت، علیرضا شعبان نژاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، فرامرز علی نیا رئیس تحقیقات برنج کشور، علیرضا اعلایی مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی شهرداری رشت، فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت و جمعی از مدیران شهری برگزار شد.