رشت رویایی ـ مدیرعامل شرکت خدمات بازرگانی و منطقه هفت کشور تاکید کرد که نان‌های بربری و سنگک در گیلان نان‌های سالم‌تری نسبت به نان لواش در گیلان هستند، زیرا نانوایی‌های لواشی استان از افزودنی غیرمجاز استفاده می‌کنند.

[su_frame align=”center”]نان‌های بربری و سنگک از لواش سالم‌تر هستند[/su_frame]

رمضان کامران‌پی به «ایسنا» گفت که اگر چه زمزمه درجه‌بندی شدن واحد نانوایی در برخی از استان‌ها شنیده می‌شود، اما در حال حاضر برای اجرای این کار در استان گیلان برنامه‌ای نداریم.

او افزود: سال‌های گذشته همواره برای درجه بندی‌کردن واحدهای نانوایی در گیلان بحث‌و گفت‌وگو شد، اما اجرایی شدن این کار عملا صورت نگرفت.

کامران‌پی با بیان اینکه برای درجه‌بندی‌کردن واحدهای نانوایی گیلان لازم است نانوایی‌ها بر اساس فضا و امکاناتی که در اختیار دارند و همچنین مهارت افراد شاغل در واحدها کاملا به صورت کارشناسانه اقداماتی انجام شود، تاکید کرد: با درجه‌بندی کردن واحدهای نانوایی حتی می‌توان نرخ نان هم در واحدها متفاوت باشد، زیرا وقتی واحدی بیشتر هزینه می‌کند و نان با کیفیت‌تر و سالم‌تری تولید می‌کند، باید نان را گرانتر از دیگر واحد‌های نانوایی بفروشد، در غیر اینصورت ارتقای درجه‌بندی واحدهای نانوایی صرفه اقتصادی ندارد.

اغلب نانوایی‌های گیلان بربری پخت می‌کنند

او در ادامه با اشاره به اینکه در حال‌حاضر در گیلان چهار نوع نان شامل نان بربری، سنگک، لواش و تافتون پخت می شوند، گفت که نان‌های سنگک و بربری نان‌های سالم‌تری از دیگر انواع نان‌ها به شمار می‌روند.

مدیرعامل شرکت خدمات بازرگانی و منطقه هفت کشور با اشاره به اینکه اکثر واحدهای نانوای گیلان نان بربری پخت می‌کنند، خبر داد که معمولا در برخی از واحدهای نانوایی لواش و تافتون از افزودنی‌های غیرمجاز استفاده می‌شود.

او در خصوص میزان مصرف نمک در نان‌های سنتی گفت: معمولا مصرف نمک در نان زمانی بالا می‌رود که آرد از کیفیت لازمی برخوردار نباشد که خوشبختانه در حال جاضر آرد در کشور از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

گیلان آردهای استاندارد و نان‌های غیراستاندارد دارد

کامران‌پی ادامه داد: اگرچه آرد‌ها در کشور استاندارد هستند اما همه نان‌ها از استاندارد لازم برخوردار نیستند و لازم است اقدامات لازم در اینخصوص انجام شود.

ایرانی‌ها شش برابر مردم جهان نان مصرف می‌کنند؛ نانی که ناسالم است و حالا گویا قرار است استانداردهای آن مورد بازنگری قرار گیرد. براساس تفاهمنامه‌‌ای که سازمان استاندارد و وزارت بهداشت دیروز به امضا رسانده‌اند، بنا شده است میزان نمک نان نصف شود و مصرف جوش‌شیرین و ماده سرطان‌زای جوهر قند تحت نظارت و کنترل قرار گیرد.

پخت نان سنتی روی حرارت مستقیم نیز سرطان‌زاست و این مسأله باید در استانداردهای جدید لحاظ شود. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که کیفیت نان سنتی سال‌هاست مورد انتقاد کارشناسان است. از آردی که کمترین مواد مغذی را دارد تا نانی که غیربهداشتی و با نازل‌ترین کیفیت پخته می‌شود.

موضوع از این هم فراتر می‌رود و بارها موضوع شمار بالای مبتلایان به بیماری‌های گوارشی و فشارخون در ایران به نان مصرفی کشور نسبت داده شده است. بر اساس آمار موجود حدود ١٠‌میلیون ایرانی به بیماری فشارخون دچار هستند.

بیش از اندازه در نان‌ها جوش شیرین استفاده می‌شود

مصرف بیش از اندازه جوش‌شیرین و نمک در نان متهمان اصلی این ماجرا هستند. بر اساس آمارهای موجود مردم ایران روزانه ١٠ تا ١٢ گرم نمک مصرف می‌کنند؛ در حالی‌که میزان نمک مفید روزانه برای افراد کمتر از ۵٠‌ سال پنج گرم و برای افراد بالای ۵٠‌ سال سه گرم است و ما روزانه با خوردن نان و پنیر روزانه هفت گرم نمک مصرف می‌کنیم.

اما حالا بر اساس تفاهمنامه منعقد شده و مصوبه شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی، استاندارد میزان نمک مصرفی در نان مورد بازنگری قرار گرفته و از دو درصد به یک‌ درصد کاهش یافته است.

اما ماجرای زیان‌های نان سنتی از این هم فراتر می‌رود. روش پخت سنتی به علت حرارت مستقیم به نان و آرد عارضه دارد و باعث ایجاد کربن می‌شود. اگر بتوانیم از این پدیده جلوگیری کنیم، در واقع توانسته‌ایم از بروز سرطان و همچنین ضایعات نان پیشگیری کنیم.

نان سفید سبوس ندارد؛ در حالی‌که این ماده ارزش غذایی بالایی دارد و باعث می‌شود کلسترول منفی در بدن به نوع مثبت آن تبدیل شود.