رشت رویایی- مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: درباره نابودی تالاب عینک باید شهرداری رشت پاسخگو باشد.

به گزارش ایسنا دریاچه عینک یا مرداب عینک تالابی‌ست طبیعی که در منطقه ۴ شهر رشت واقع است از شرق به تقاطع غیرهمسطح شهدای گمنام از شمال به بلوار شهید افتخاری از جنوب به پارک دانشجو و از غرب به اراضی کشاورزی محدود است.

تالاب عینک بزرگترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ استان گیلان است.

بزرگ‌ترین تالاب شهری کشور شبیه عینک است
این تالاب به دلیل آن که در عکس‌های هوایی شبیه عینک است به این نام خوانده می‌شود. این مرداب از مناطق گردشگری مهم شهر رشت محسوب می‌شود. محیط آن ۱۲ کیلومتر و منبع آبی آن ۳۰ هکتار است.

تالاب عینک تاکنون از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ایران تحت پوشش کنوانسیون رامسر قرار نگرفته است و وضعیت بسیار نامناسب زیست محیطی دارد.

تالاب عینک ویژگی خاص یک اکوسیستم زنده درون‌شهری است و در کریدور پروازی پرندگان مهاجر قرار دارد و قابلیت آن را دارد که بخشی از پرندگان مهاجر این تالاب را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده که نمونه این موضوع در تالاب مصنوعی که درحومه لندن برای مشاهده پرندگان و آموزش محیط زیست به کودکان به‌نام «دبلیو دبلیو تی» مشهور است و از معروف‌ترین مراکز اکوتوریستی اروپا بوده، قابل مشاهده است.

[su_frame align=”left”]سنبل آبی - تالاب عینک[/su_frame]

سنبل آبی، گیاه مزاحم برزیلی تالاب عینک رشت
شواهد در خصوص پوشش گیاهی نشان می‌دهد، حوزه مذکور سابقاً از تنوع و مرغوبیت زیادی برخوردار بوده که در دهه‌های گذشته از این پوشش کاسته شده است. در گذشته نه چندان دور حاشیه این تالاب از انواع درختان و نیز گونه‌های انار وحشی، ازگیل، خیزران، گالی و ارملک پوشیده بود که رشد و توسعه ناموزون شهری در چند دهه گذشته موجب تغییر این اکوسیستم شده به‌طوری که بسیاری از این گونه‌ها هم‌اکنون از بین رفته است.

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که این روزها تالاب عینک با آن دست و پنجه نرم می‌کند حضور گیاه مزاحم برزیلی سنبل آبی در این اکوسیستم ارزشمند است.

رشد مخرب گونه غیربومی سنبل آبی سبب ایجاد فاجعه زیست‌محیطی در نیمه غربی این تالاب شده و بخشی اعظم تالاب (از دخانیات گیلان تا انتهای پارک دانشجو) از تالاب در آستانه نابودی کامل قرار دارد.

تالاب عینک تحت مدیریت شهری است
محمدپور رییس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه تالاب عینک تحت مدیریت محیط زیست استان نیست و تحت مدیریت شهری است گفت: درباره نابودی تالاب عینک باید شهرداری پاسخگو باشد.

وی افزود: مبارزه با سنبل آبی که یک گیاه مهاجم و غیربومی است، بحثی علمی است و باید مطالعات بیولوژیکی در این قضیه انجام شود.

محمد پور افزود: آنچه که مشخص است نجات تالاب عینک در حیطه مسئولیت مدیریت شهری است و در صحبتی که با شهردار منطقه مطرح شد یک گروهی از نهادها و تشکل‌های غیردولتی برای جمع آوری سنبل آبی اقدام کردند.

محیط زیست یک دستگاه نظارتی است
وی با اشاره به برنامه‌ای که در تالاب انزلی پی گیری می‌شود گفت: ۳۲۰ هکتار را توانستیم در طول چندماه اخیر به کمک تشکل‌های غیردولتی و جوامع محلی جمع‌آوری کنیم.

وی افزود محیط‌زیست به عنوان یک دستگاه نظارتی همواره اقدامات لازم را اعمال خواهد کرد و پروژه‌های مطالعاتی پیگیر می‌شود.