در میدان شهرداری رشت گنجی نبود

هیاهوی بسیار برای هیچ
میراث فرهنگی: در میدان شهرداری گنجی نبود

رشت رویایی- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری گیلان گفت:طبق نتایج بررسی کارشناسان، قدمت بقایای یافت شده در میدان شهرداری رشت مربوط به دوره پهلوی بوده و فاقد ارزش تاریخی هستند.

حدود دو ماه پیش، پیدا شدن چند تکه سفال در میدان شهرداری در جریان پروژه پیاده‌راه‌سازی باعث شد که اداره کل میراث فرهنگی گیلان برای چند روز اجرای این پروژه عمرانی را متوقف کند، بعد از گذشت دو ماه مشخص شد که آن‌چه پیدا شده فاقد ارزش تاریخی است.

رضا علیزاده با بیان اینکه هر گونه ارزش گذاری تاریخی بر بقایای یافت شده در بافت مرکزی رشت منتفی است، گفت: بقایای به دست آمده از عمیلات عمرانی پیاده راه میدان شهرداری رشت مربوط به گورستان دوره پهلوی است و قدمت تاریخی ندارند.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از شهروندان و برخی رسانه‌ها درباره قدمت این بقایا گمانه‌زنی‌هایی کردند که اعلام می‌کنم بنا بر نتایح بررسی کارشناسانه کمیته فنی که بدین منظور تشکیل شد، این بقایا فاقد قدمت تاریخی چند صد ساله هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان تاکید کرد: پس از یافت شدن بقایای مورد نظر، تشخیص قدمت تاریخی درباره آن به کارشناسان باستان شناس سپرده شد که در نهایت معلوم شد این بقایا مربوط به دوره پهلوی هستند و هیچ ارتباطی به گورستان ۷۰۰ ساله دوره تیموری در بافت مرکزی رشت ندارند.

این مسئول با بیان اینکه شهروندان نباید شایعات به وجود آمده درباره قدمت این بقایا را باور کنند، افزود: مطمئنا بناهای موجود در بافت مرکزی رشت، با توجه به وجهه تاریخی که دارند، از ارزش قابل توجهی برخوردار بوده و هر گونه عملیات عمرانی در آن با رصد و حضور کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام خواهد شد.

همزمان با پیدا شدن این اشیاء، برخی رسانه‌ها با انتشار عکس‌ اشیایی تاریخی متعلق به دیگر نقاط ایران (و حتی در یک مورد تصویر منشور کوروش!) مدعی شده بودند در میدان شهرداری گنج پیدا شده است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz