[su_frame align=”center”]محمدعلی نجفی در نشست مشترک شهرداران و فرمانداران استان - خرداد 95[/su_frame]

رشت رویایی- استاندار گیلان با بیان اینکه آرمان و اندیشه حماسه ۲۴ خردادماه همچنان ادامه دارد، از فرمانداران و شهرداران خواست نظارت جدی بر ساخت و سازهای غیرمجاز داشته باشند.

محمدعلی نجفی روز شنبه در نشست مشترک شهرداران و فرمانداران استان با بیان اینکه هدف دولت آشتی در سطح جامعه بین دولتمردان و ملت است، افزود: تاکید همه مسئولان به ویژه رئیس‌جمهوری و مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیرشان، نزدیکی بین دولت و ملت است.

او تصریح کرد: همه باید تعامل داشته باشیم و اجازه ندهیم تا فاصله و انشقاقی بین مردم و مسئولان ایجاد شود.

نجفی با تاکید بر اینکه از نقد و انتقاد منصفانه نباید بهراسیم، گفت: نقد دلسوزانه و سازنده را به عنوان بزرگ‌ترین کمک و یاری‌دهنده امور خود می‌دانیم.

او تصریح کرد: ۲۴ خرداد ماه با حضور ۷۳ درصدی مردم و نگاهی که مقام معظم رهبری برای خلق حماسه دیگر داشتند، حماسه خلق شد و تا به امروز همان اندیشه و آرمان به شکلی تجلی پیدا می‌کند.

[su_frame align=”left”]محمدعلی نجفی در نشست مشترک شهرداران و فرمانداران استان - خرداد 95[/su_frame]

استاندار گیلان با یادآوری اینکه دولت یازدهم، کشور را در شرایط سختی تحویل گرفت، به تشریح وضعیت آن زمان در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی پرداخت و گفت: خوشبختانه هم‌اکنون در فضای کسب و کار، صعود کرده‌ایم و طی حدود سه سال گذشته، دولت وقت زیادی را در بخش‌های اقتصادی و سیاست خارجی گذاشته است.

وی اضافه کرد: بزرگ‌ترین چالش کشور در بخش سیاست خارجی با حضور موفق و قوی وزارت امور خارجه و با رهنمودهای رئیس‌جمهوری حل شد.

نجفی ادامه داد: موفق شدیم بسیاری از سدها را که می‌توانست خطرات بسیاری برای کشور ایجاد کند، برداریم و همان فضا موجب شده تا در اندیشه رونق و شکوفایی اقتصادی کشور باشیم.

وی با اشاره به حضور هیات های مختلف سیاسی در دوران پسا تحریم گفت: هیات های مختلف سیاسی و به ویژه اقتصادی مؤثر و بزرگ دنیا در کشور حضور یافتند.

وی با اشاره به راهبرد اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی با نگاه به درون و استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی، اقتصادی و به ویژه تولید، کشاورزی، صنعت و گردشگری و استفاده از فرصت‌های دانش روز و فناوری و نگاه به بیرون برای توسعه و صادرات کشور است.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: نمی‌توان همزمان با پیگیری سیاست تعارض و قهر با دیگر کشورها، صادرات را داشت.

وی یادآور شد: برای نخستین بار در سال ۹۴ صادراتمان نسبت به واردات یک میلیارد دلار افزایش داشت و انتظار می‌رود که امسال رقم خوبی را در صادرات نسبت به واردات داشته باشیم.

نجفی گفت: جلسات رفع موانع تولید و ستاد تسهیلات گیلان بسیار جدی‌تر و پیشتاز از سایر استان‌ها در این بخش حرکت کرده و امروز قانونمند شده و تسهیلات خوبی نیز در این بخش و بخش‌های دیگر دیده شده است.

مدیران، فرمانداران و شهرداران و مدیران استانداری مفاهیم حرکتی اقتصادی استان را درک کنند
استاندار گیلان در ادامه افزود: مدیران، فرمانداران و شهرداران و مدیران استانداری باید مفاهیم حرکتی اقتصادی استان را درک کنند که گاهی وقت‌ها می‌بینیم اصلاً نمی‌خواهند در این وادی بیایند و یا دارای این درک نیستند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه شاهد آرامش نسبی خوبی در کشور هستیم که استان هم در این رابطه زبانزد است.

وی با بیان اینکه توفیقات خوبی در بخش‌های سیاسی، اجتماعی و امنیتی در استان داشته‌ایم، ادامه داد: انتخابات موفق و به دور از شائبه‌ای در استان برگزار شد که در انتخابات اخیر تمام امور انتخاباتی و حرکت‌های انجام شده در استان مورد تأیید قرار گرفته که این امر کم‌سابقه بوده است.

نجفی با اشاره به فراهم شدن بسترهای لازم در ایام انتخابات برای حضور افراد از جناح‌ها و احزاب مختلف گفت: عده‌ای خاص و نادر خواستند فضا را مسموم کنند ولی اجازه ندادیم، چراکه ما موظفیم قواعد بازی را بیاموزیم.

کارگزار دولت باید همسو با دولت باشد
استاندار گیلان در ادامه سخنانش با تاکید بر ضرورت همسو بودن کارگزاران دولت با مجموعه دولت گفت: مگر می‌شود فرماندار و شهردار سیاسی نباشد.

وی افزود: منظور از سیاسی بودن، داخل یک جناح و حزب خاص نیست بلکه کارگزاران دولت باید اندیشه‌های دولت را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه اگر کارگزاران دولت اندیشه‌های دولت را دنبال نکنند، خیانت به نظام است، گفت: کسی که نتواند سیاست‌های دولت را دنبال و اعمال کند، جایش در دولت نیست.

نجفی با بیان اینکه شاهد تغییراتی در شهرستان‌ها در بخش‌های مدیریتی ادارات هستیم، افزود: برخی وقت‌ها تغییراتی در شهرستان‌ها ایجاد می‌شود که با سیاست دولت متضاد است.

وی با اشاره به اینکه هرگز نگذاشته‌ایم فضای استان امنیتی شود، گفت: مسئولان ارشد از فضای استان قدردانی کردند و این مهم، با تعامل و کمک همه از جمله نماینده ولی فقیه در استان، روحانیت، احزاب و شورای تأمین و دیگر بخش‌ها بوده است.

اهتمام جدی به حقوق شهروندی داریم
استاندار گیلان با بیان اینکه حقوق شهروندی از اصول اولیه دولت است، گفت: اهتمام جدی به حقوق شهروندی داریم.

وی با تاکید بر اینکه صیانت از محیط زیست از اندیشه‌های دولت و نظام است، تصریح کرد: توسعه پایدار را با حفظ رعایت زیست‌محیطی پیش می‌بریم اما این بدان معنا نیست که هرکاری می‌خواهد انجام شود، محیط زیست مزاحمت ایجاد کند.

نجفی به برگزاری همایش سلامت در استان طی روزهای اخیر اشاره و بیان کرد: بیمه همگانی و سلامت از اقدامات مؤثر دولت بوده است.

وی با بیان اینکه رشد پرداخت‌های همگانی ما چهار برابر شده، به مزایای این طرح اشاره کرد و گفت: این طرح اجرا شد تا بیمار به غیر از رنج بیماری، دغدغه دیگری نداشته باشد.

وی تصریح کرد: نوع اندیشه‌ای که دولت هدایت کرد، بزرگ بوده است و باید تلاش کنیم در اندیشه و عمل اعتدال واقعی را گسترش دهیم و اندیشه توسعه نگری را با حفظ آمایش سرزمینی در کشور حفظ کنیم.

زمینه حضور بانوان در بخش‌های مختلف مدیریتی فراهم باشد
استاندار گیلان با تاکید بر ضرورت حضور برابر بانوان در بخش‌های مختلف گفت: فرمانداران، شهرداران و مدیران باید تلاش کنند تا حضور برابر بانوان در بخش‌های مدیریتی حفظ شود.

وی تصریح کرد: تلاش کردیم این زمینه در استان فراهم شود و مانع حضور بانوان در عرصه‌های مختلف نشویم.

وی با اشاره به ویژگی‌های بانوان گیلانی اظهار کرد: بانوان گیلانی بانوانی فرهیخته، تحصیل‌کرده و تاثیرگذار هستند که همپای مردان و حتی جلوتر از آنها، در کارهای سخت تولید حضور دارند.

نجفی به حضور بانوان در بخش‌های مختلف تولید اعم از کشاورزی، صنایع دستی و صنعت اشاره و بیان کرد: چقدر سخیف است رفتار کسی که وارد استان می‌شود و بانوان گیلانی را نقد غیرمنصفانه می‌کند و سخیف‌تر، رفتار کسانی در داخل استان است که زیر این بیرق سینه زنی می‌کنند؛ این در حالیست که گیلان خود آغازگر مذهب افتخارآمیز تشیع در کشور بوده و نماینده ولی فقیه در استان، خود نظریه پرداز این بحث است و تالیفات بسیاری نیز دارد و نسبت به این گونه برخوردها تذکر می‌دهد.

طرح سالم‌سازی دریا، حفظ حجاب و عفاف و حرمت خانواده‌ها
استاندار گیلان به طرح سالم‌سازی دریا نیز اشاره و بیان کرد: در طرح‌های سالم‌سازی دریا، حجاب و عفاف و حرمت خانواده‌ها حفظ و بحث آرامش و آسایش گردشگران و مسافران هم دیده شود.

وی گفت: برگزاری نماز جماعت در کنار سواحل تداوم یابد و طرح‌های دریا را به طور جدی دنبال می‌کنیم، اگرچه مشکلاتی در تأمین اعتبارات داشته‌ایم.

نجفی به پیگیری مصوبات سفر دولت اشاره و تاکید کرد: با وجود کمبود اعتبارات، سال گذشته اعتبارات خوبی در این زمینه به استان اختصاص داده شد و اعتباراتی را که دولت سال گذشته نتوانست تأمین کند، امسال در اعتبارات سال دوم آمده و خواهد آمد.

فرمانداران، شهرداران و مدیران انضباط اداری و مالی داشته باشند
استاندار گیلان بر انضباط مالی و اداری فرمانداران، شهرداران و مدیران تاکید و تصریح کرد: شهرداران امروز با مشکلات کار می‌کنند و در کنار آن در پاره‌ای موارد، شاهد عدم انضباط مالی – اقتصادی برخی مدیران و استخدام‌های بدون مجوز هستیم که هم خلاف و هم جرم است.

وی با بیان اینکه اندیشه ما رأفت اسلامی و گذشت است، گفت: همان اندیشه را در سازمان بازرسی و دیوان محاسبات استان هدایت کردیم، اما راضی نیستیم که مدیری مجبور به پاسخگو بودن باشد و پشیمان شود.

ضرورت نظارت جدی به ساخت‌وسازهای غیرمجاز
استاندار گیلان تاکید کرد: فرمانداران ساخت و سازهای غیرمجاز حاشیه شهرها و شهرداران در حوزه شهری را نظارت کنند و از مساعدت مدیریت شهری و روستایی استانداری نیز بهره‌مند شوند.

او گفت: نباید پروژه‌های جدید به غیر از موارد استثنایی، توسعه شهری و شهرستانی یا داشتن مشکلات و جایگزین کردن پروژه جدید، مطرح شود.

هنوز در بحث پسماند مشکلات جدی داریم
نجفی با بیان اینکه شهرداران توفیقات خوبی را در بحث پسماند داشته‌اند، گفت: هنوز در بحث پسماند مشکلات جدی داریم و باید به طور جدی در این بخش کار کنیم.

اعتبارات استان
او با بیان اینکه در سال رونق اقتصادی برنامه‌های وسیعی داریم، گفت: در بودجه‌ای که هنوز به طور رسمی ابلاغ نشده، اعتبارات استانی – ملی هفت هزار و ۱۱۰ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: همچنین اعتبارات استانی یک هزار و ۱۹۵ میلیارد ریال، اعتبارات تملک استانی و دو درصد نفت و گاز یک هزار و ۸۹۷ میلیارد ریال پیش‌بینی شده است.

استاندار گیلان تصریح کرد: در مجموع اعتبارات استان نسبت به سال گذشته حدود ۲۵ درصد رشد دارد و در فصل مربوط به راه به دلیل پروژه‌های ملی راه‌آهن و آزادراه، بیشترین اعتبارات تملک استان است.

اندیشه حمایت از دولت و اقتصاد مقاومتی در مجلس دهم کلید خورده است
استاندار گیلان درادامه با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت نمایندگان بهره بگیریم، گفت: خوشبختانه کار نمایندگان استان در مجلس دهم با تعامل خوبی آغاز شد و آهنگ و نظر آنها، کمک به توسعه و حرکت‌های کلان استان است.

وی گفت: فضا و اندیشه مجلس دهم، تعامل و همکاری بیشتر با دولت است و اندیشه حمایت از دولت و اقتصاد مقاومتی در مجلس کلید خورده است.

وی تصریح کرد: البته امکان دارد که اندیشه‌های غیرهمسو با دولت در مجلس داشته باشیم که طبیعی است اما بین ما و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، اهداف و دغدغه‌های مشترک برای توسعه استان وجود دارد.

همایش مشترک شهرداران و فرمانداران گیلان، امروز (شنبه) با حضور استاندار گیلان در رشت برگزار شد.