رشت رویایی- جلسه مشترک کمیسیون‌های توسعه و عمران و فرهنگی و اجتماعی شورا، به منظور بررسی سند باز آفرینی شهر رشت با حضور مدیرعامل شرکت پل شیر در تالار شورا برگزار شد.

به گزارش ایلنا، در این دیدار که به دعوت رئیس‌کمیسیون عمران صورت گرفته بود رئیس‌هیات مدیره شرکت پل شیر گفت: طرح سند بازآفرینی به صورت پایلوت اولین‌بار در شهر رشت اجرا می‌شود و به عنوان الگویی برای‌دیگر شهرها قرار می‌گیرد.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورا، در این دیدار گفت: رویکرد سند بازآفرینی شهر رشت انسان‌محور است و بر همین اساس با کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا نشست مشترکی برگزار شد تا رئیس هیات مدیره شرکتی که طرح بازآفرینی شهر رشت را در حال مطالعه داشت، مشکلات و موانع ادامه کار را توضیح دهد.

رضا رسولی، بازآفرینی را نیاز امروز توسعه همه‌جانبه و پایدار در شهرها خواند و افزود: پیش‌نیاز موفقیت این طرح، مستلزم مشارکت و همسویی همه نهادها و همچنین شهروندان است اما از زمان عقد قرارداد با شرکت پل‌شیر در رشت، عواملی نظیر انتخابات، روند مشارکت مدیران دیگر دستگاه‌ها و مدیریت شهری را تنزل داد.

رضا رسولی گفت: شرکت پلشیر، مبدع سند بازآفرینی در کشور بود و در رشت به عنوان پایلوت اجرا شد و اگر ابهاماتی در قراردادها وجود دارد، دستگاه‌های نظارتی می‌باید بررسی نمایند.

رئیس کمیسیون عمران شورا تاکید کرد: دعوت از شرکت پل‌شیر به شورا از سوی بنده بوده و می‌اید برای ادامه کار این شرکت تصمیم‌گیری نماییم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا نیز در خصوص سند باز‌آفرینی شهر رشت و قرارداد با شرکت پلشیر برای اجرای پایلوت این طرح در رشت گفت: هرچند با اجرای برخی طرح‌های سند بازآفرینی چهره شهر رشت متفاوت‌تر از گذشته شده است، اما با وجود تاکید اینجانب بر تداوم طرح‌های بازآفرینی، نیاز است نیم نگاهی به گذشته داشته و نواقص طرح های اجرا شده را برطرف کنیم.

محمد‌حسن عاقل‌منش افزود: به نظر می‌رسد جایگاه مردم و رضایت و نظر شهروندان در این طرح‌ها لحاظ نشده و همخوان با فضای فرهنگی رشت نیست؛ در صورتی که سند بازآفرینی توسعه رشت می‌باید مبتنی بر رفاه شهروندان باشد.

او تاکید کرد: شهر بدون مردم معنا ندارد و باید در طرح‌های توسعه‌ای به رفاه و رضایت مردم هم توجه کرد.

عاقل‌منش به نارضایتی شهروندان از طرح‌های اجرا شده پیاده‌راه اشاره کرد و گفت: گویا در مرداد ماه طرح به این بزرگی برای دیگر مدیران دستگاه های اداری توضیح و تفهیم شده ولی اعضای شورا تاکنون در جریان روند این سند نیستند.

او همچنین خواستار شفاف شدن نظر سنجی انجام شده از مردم شد و خواستار رویت پرسشنامه‌های پرشده از شهروندان و جامعه آماری شد و تاکید کرد: به نظر می‌رسد ابعاد فرهنگی و اجتماعی در این سند به درستی دیده نشده است و ارایه پرسشنامه هم می‌اید بعد از تفهیم مدیران شهری پر می‌شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورا همچنین گفت: هنوز جایگاه رشت در طرح‌های توسعه‌ای سردرگم است. زمانی گیلان قطب کشاورزی مطرح شد، ولی زیرساخت‌های توسعه کشاورزی را در عمل شاهد نبودیم. اکنون‌ بحث گردشگری گیلان مطرح می‌شود، ولی هنوز زیرساخت‌های گردشگری در رشت فراهم نشده است. ضمن اینکه چنین طرح‌های بزرگی نیازمند تخصیص اعتبارهای دولتی است که تاکنون محقق نشده است.

در پایان با نظرات موافق و مخالف اعضای شورا و مشاورین در مورد سند بازآفرینی، جایگاه مدیریت شهری و شورا در این سند و ادامه همکاری با شرکت پلشیر، مقرر شد جلسه دیگری بدین منظور تشکیل شود.