رشت رویایی، سید احمد ساداتی ـ در کمتر تورنمنت فوتبالی اتفاق می افتد که یک تیم در عین برخورداری از بهترین خط دفاع، دارای بدترین خط حمله هم باشد. اما تیم سپیدرود رشت در حال حاضر و پس از گذشت هشت هفته از مرحله نهایی لیگ دسته دوم فوتبال ایران چنین وضعیتی دارد.

[su_frame align=”center”]مسابقه فوتبال سپیدرود رشت و شهرداری بندرعباس[/su_frame]

سپیدرودی‌ها در هشت بازی گذشته خود با دریافت تنها ۴ گل، نه تنها در گروه خود بلکه در بین تمامی ۱۲ تیم راه پیدا کرده به این مرحله، عنوان مستحکم‌ترین خط دفاعی رقابت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و این مساله برای تیمی که داعیه صعود به لیگ یک را دارد و در حال حاضر نیز از شرایط بسیار خوبی برای صعود برخوردار است، اصلاً عجیب نیست. اما موضوع وقتی جالب می‌شود که همین تیم سپیدرود، با به ثمر رساندن ۶ گل در ۸ بازی به همراه تیم قعرنشین شهرداری بندرعباس، عنوان ضعیف‌ترین خط دفاعی مسابقات را نیز یدک می‌کشد.

میانگین کمتر از یک گل در هر بازی به هیچ وجه زیبنده تیمی که خود را شایسته صعود به لیگ یک می‌داند نیست و قطعاً سپیدرودی نیز به این موضوع واقفند. جالب اینجاست که تیم سپیدرود در خط حمله خود از ترکیبی از مهاجمین جوان و با تجربه‌ای همچون سهیل حق شناس، فرشاد اسماعیل زاده، حامد حاجتی و افشین چاووشی سود می‌برد و کمتر تیمی در بین ۱۲ تیم مرحله پایانی از چنین خط حمله قدرتمندی بهره‌مند است.

حال سپیدرود است و ۲ بازی باقی مانده تا لیگ یک. قصد ما در این نوشتار این نیست که بازی‌های گذشته سپیدرود را به چالش بکشیم؛ بلکه هدف تنها آگاه کردن کادر سپیدرود از اهمیت ۲ بازی پیش رو و ضعف خط حمله سپیدرود در بازی‌های قبل است. سپیدرودی‌ها نباید از یاد ببرند که در ۲ بازی مقابل نفت و گاز گچساران و بادران تهران باید تنها به پیروزی فکر کنند و تیمی هم که می‌خواهد به پیروزی برسد چاره‌ای ندارد جز به ثمر رساندن گل. البته فرشاد پیوس ثابت کرده در کسب پیروزی با حداقل فاصله تخصص دارد و نتایج سپیدرود در بازی‌های گذشته این مساله را به خوبی به اثبات می‌رساند. سپیدرودی‌ها در ۳ بازی خود با نتیجه ۱ بر صفر و در یک بازی دیگر نیز با نتیجه ۳ بر ۲ به پیروزی رسیده‌اند. شاید در بازی‌های قبل الگوی پیروزی با حداقل فاصله برای سپیدرودی‌ها به بار نشسته باشد؛ اما نباید از یاد برد که فوتبال همیشه روی خوب خود را به یک تیم نشان نمی‌دهد.

هرچند ضعف گلزنی مهاجمین سپیدرود را تنها نباید در تفکرات سرمربی این تیم جست و جو کرد. بلکه در بسیاری از بازی‌ها، از جمله بازی آخر سپیدرود مقابل کیمیافرآیند این بی دقتی مهاجمان سپیدرود بود که کار دست این تیم داد و باعث سقوط این تیم تا رتبه سوم جدول شد.

مسلماً سرخ پوشان شهر باران در ۲ بازی آینده خود که اتفاقاً مقابل قدرتمندترین تیم‌های این گروه نیز برگزار خواهد شد، باید استراتژی دیگری را دنبال کنند. چرا که کوچک‌ترین اشتباه در دقایق پایانی بازی می‌تواند بار دیگر ارتش سرخ گیلان را از رسیدن به لیگ دسته اول فوتبال ایران محروم کند.