در یک‌صد و یازدهمین جلسه کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورا مطرح شد
مهندس جمشیدپور: تا پایان شهریور، بخش اعظم پل‌های عابرپیاده در سطح شهر رشت به بهره‌برداری می‌رسد

جلسه ویژه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی

رشت رویایی- در یک‌صد و یازدهمین جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک که به ریاست رضا رسولی برگزار شد، هیات کارشناسی خرید ماشین‌آلات و اتوبوس شهرداری به ارائه گزارشی به اعضا پرداختند.

به گزارش روابط عمومی شورا، در این گزارش که توسط سه کارشناس حوزه ماشین آلات و حمل و نقل تنظیم شده بود، کیفیت تولیدات شرکت‌های سازنده اتوبوس‌های شهری مورد بحث و دقت نظر قرار گرفته و اعضای کمیسیون در جریان این گزارش قرار گرفتند.

رئیس کمیسیون با اشاره به اهمیت تحقیق و بررسی برای خرید اتوبوس در شهرداری رشت گفت: تجربه خرید اتوبوس در شهرداری رشت بسیار کم است و از این رو برای افزایش این تجربه و همینطور عملکرد بهتر شهرداری در خرید ماشین آلات و اتوبوس، تهیه تحقیقات‌های اینجنین ضروری است.

رسولی تصریح کرد: آنچه که در خرید اتوبوس‌هایی که به تازگی وارد ناوگان اتوبوسرانی شهر شده است رخ داد نشان می‌دهد که باید بیش از این در باره کیفیت اتوبوس‌ها، شرکت‌های سازنده و همینطور نحوه تنظیم قرارداد دقت صورت گیرد.

عضو دیگر کمیسیون حمل و نقل و ترافیک نیز با اشاره به خرید ۲۰ اتوبوسی که هم اکنون در ناوگان اتوبوسرانی مشغول به تردد هستند گفت: متاسفانه در اواخر سال ۹۳، سرپرست وقت شهرداری بدون اطلاع شورا و حتی مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی قراردادی را برای خرید اتوبوس منعقد کرد که نه تنها مصلحت شهرداری در آن لحاظ نشده بود بلکه هزینه‌های گزافی را نیز بر شهرداری تحمیل کرد.

موسوی روزان با بیان اینکه باید نسبت به انعقاد چنین قراردادهایی دقت عمل لازم را به خرج داد افزود: شرکت‌هایی که در همکاری با شهرداری رشت از کارنامه خوبی برخوردار نیستند از فهرست خرید اتوبوس در شهرداری رشت خط خواهند خورد.

واثق کارگرنیا نیز در این باره گفت: شهر رشت و شهروندانش شایسته بهترین‌ها هستند.

این عضو کمیسیون تصریح کرد: هر شرکتی که طرف قرارداد شهرداری رشت قرار گیرد باید بتواند نظر شهروندان این شهر را از لحاظ کیفیت اتوبوس‌ها تأمین کند.

در پایان این مباحث، اعضا با دریافت گزارش، تصمیم گیری درباره این گزارش را به جلسات آتی با حضور شهردار موکول کردند.

پل‌های عابرپیاده و دغدغه اعضا برای اجرای آن
در دومین بخش از جلسه کمیسیون حمل و ترافیک، اعضا خواستار روند اجرای پل‌های عابرپیاده در سطح شهر شد.

رییس کمیسیون با اشاره به طولانی شدن این روند گفت: انتظار می‌رفت که شهرداری در اجرای پروژه‌های پل‌های عابرپیاده همت بیشتری از خود نشان دهد.

رسولی تاکید کرد: اهمیت احداث پل‌های عابرپیاده به دلیل ارتباط مستقیم این پل‌ها با جان و سلامت شهروندان در مناطق پرجمعیت است و شورا نسبت به این مهم بی‌توجه نیست.

عضو دیگر کمیسیون نیز با بیان اینکه مناطقی که احداث پل‌های عابرپیاده در آن‌ها باید سریع‌تر اتفاق بیفتد مدنظر شهرداری نیست گفت: اولویت‌های شهرداری در مناطقی که باید پل‌ها در آن‌ها نصب و احداث شود باید بر اساس جمعیت، میزان خطرات تصادف‌های رانندگی تعیین شود.

مظفر نیکومنش با انتقاد از عملکرد شهرداری در اجرای پروژه‌های پل‌های عابرپیاده به منطقه قاسمیه شهر اشاره و بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون در این منطقه دو شهروند جان خود را حین عبور آر خیابان از دست داده‌اند.

وی تصریح کرد: با وجود چنین اتفاقاتی، شهرداری باید راه‌اندازی پل‌ها را در چنین مناطق پرخطری که جان مردم مورد تهدید است در اولویت قرار دهد.

این عضو شورا با تاکید بر اتمام پل‌های عابرپیاده در مناطق شلوغ که محل سکونت اقشار آسیب پذیر شهر رشت است گفت: شورا مدت‌هاست که نسبت به اجرای این پروژه تاکید کرده است و شهرداری باید تا نیمه‌ها تابستان نسبت به نصب و راه‌اندازی پل‌های عابرپیاده اقدامات لازم را انجام دهد.

با این سخنان، معاون حمل‌ونقل شهرداری رشت با اشاره به آماده افتتاح بودن ۵ پل عابرپیاده تا پایان مردادماه امسال اظهار کرد: سازه ۵ پل عابرپیاده تا پایان هفته جاری در محل‌های موردنظر نصب می‌شود که پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان ماه آینده این پل‌ها به بهره برداری برسند.

فرامرز جمشیدپور افزود: همچنین ۷ نقطه دیگر که برای نصب و جاگذاری پل‌های عابرپیاده در سطح شهر امکان سنجی شده است از لحاظ تاسیسات زیربنایی ساماندهی شده است و اقدامات لازم برای نصب پل‌ها نیز برای این پل‌ها در کوتاه‌ترین زمان اجرا خواهد شد.

او تاکید کرد: تا پایان شهریورماه، بخش اعظمی از پل‌های عابرپیاده در سطح شهر به بهره‌برداری خواهد رسید.

در ادامه این جلسه، اعضای کمیسیون با پیشنهاد مسعود کاظمی یکی از اعضای کمیسیون نسبت به تعیین فضایی برای حضور و تجمیع گالری‌های فروش خودرو با عنوان «شهرک اتومبیل» موافقت کردند. طبق این پیشنهاد، شهرک اتومبیل برای ساماندهی گالری‌های فروش خودرو که در سطح شهر مشغول به فعالیت هستند و همینطور ساماندهی و تجمیع فعالان این صنف به عنوان پایلوت اجرایی کردن ساماندهی مشاغل شهر رشت اجرا خواهد شد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz