رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:
مهم‌ترین خطر برای سالمندان آسیب‌های بیماری‌های غیرواگیر است

شاهرخ یوسف‌زاده چابک

رشت رویایی- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان عوامل خطر سلامت را تهدید بزرگ سلامت دانست و گفت: در این رابطه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر از جمله دیابت و فشار خون بایستی مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، شاهرخ یوسف زاده چابک روز پنجشنبه در اولین همایش ملی سالمندی حکیم‌زاده با محوریت توان‌بخشی و فیزیوتراپی در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در رشت گفت: آسیب‌هایی که بیماری‌های غیرواگیر ایجاد می‌کند، مسلماً برای افراد سالمند، مهم‌ترین خطر است.

او با بیان این که توجه به مقوله سالمندی بدون نگاه پیشگیرانه نسبت به بیماری‌های غیرواگیر امکان پذیر نیست، گفت: بیماری‌های غیرواگیر ۷۳ درصد علت مرگ و میر هستند.

چابک پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: بایستی قبل از رسیدن به سالمندی، پیشگیری‌های لازم را در رابطه با نوع تغذیه و سبک زندگی داشته باشیم تا در این دوران دچار مشکل نشویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان گفت: سالمندی که سلامتش مورد تهدید قرار گیرد، نمی‌تواند از دوران کهن‌سالی لذت ببرد.

او با تاکید بر این که قبل از رسیدن به دوران سالمندی بایستی به فکر سلامت باشیم، بیان کرد: ورزش و تغذیه مناسب و سالم نقش مهمی در پیشگیری از بیماری‌ها و لذت بردن در دوران سالمندی دارد.

دکتر یوسف‌زاده در ادامه سخنان خود برگزاری اولین همایش ملی سالمندی با محوریت توانبخشی و فیزیوتراپی را با اهمیت دانست و عنوان کرد: متاسفانه استان گیلان علیرغم ظرفیت‌های قابل توجه، نسبت به مقوله توان‌بخشی آن چنان که باید، پیشرفت نداشته است.

او به برنامه‌ها و راهبردهای دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در بخش‌های مختلف اشاره و بیان کرد: راه اندازی دانشکده توانبخشی از اهداف مهم این دانشگاه است.

نباید از دوران سالمندی تأسف بخوریم

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم گشایش اولین همایش ملی سالمندی گفت: در سال ۲۰۵۰ بیش از دو میلیارد نفر در جهان به پیری می‌رسند و ما در گیلان زودتر به این بحران رسیده‌ایم.

جبار کوچکی‌نژاد افزود: همه مقاطع زندگی انسان‌ها، افتخار است و ما نباید از دوران سالمندی تأسف بخوریم.

او برگزاری این همایش از سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان را کاری مفید دانست و اظهار کرد: دانشگاه‌ها با برگزاری همایش‌ها و برنامه‌های مختلف در بیداری مدیران نقش مهمی دارند.

گفتنی است، اولین همایش ملی سالمندی محمدرضا حکیم‌زاده (نیکوکار گیلانی) با محوریت توانبخشی و فیزیوتراپی امروز در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در رشت گشایش یافت.

توجه به اقدامات پیشگیری و درمانی توانبخشی و فیزیوتراپی، تبیین ضرورت تأسیس دانشکده توانبخشی در گیلان و معرفی بیشتر رشته‌های توانبخشی به مسئولان استانی و دانشگاهی از اهداف برگزاری این همایش است.

حدود ۳۰۰ مقاله از پژوهشگران بهداشت و درمان کشور در محورهای همایش شامل توانبخشی اختلالات عصبی در سالمندی، توانبخشی عضلانی اسکلتی در سالمندی، توانبخشی پیشگیری در سالمندی، اصلاح ساختاری در سالمندی و مناسب‌سازی محیطی در سالمندی ارسال شده که یکصد و ۱۰ مقاله در مدت برگزاری این همایش ارائه می‌شود.

همایش ملی سالمندی حکیم‌زاده (از نیکوکاران گیلانی در راه‌اندازی آسایشگاه معلولان و سالمندان استان و کهریزک تهران) با محوریت توانبخشی و فیزیوتراپی به مدت دو روز در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان برگزار می‌شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz