مهاجرت انبوه گله‌های ماهی سفید به دو رودخانه گیلان

ماهی

رشت رویایی- معاون صید و بنادر ماهی‌گیری شیلات گیلان از مهاجرت انبوه گله‌های ماهی سفید به دو رودخانه استان در اثر اجرای پروژه احیاء و حفاظت از تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی خبر داد.

اکبر ایلدرم روز شنبه در مصاحبه با ایرنا اظهار کرد: از ۲۷ اسفند تا پایان اردیبهشت با استقرار نیرو در حاشیه رودخانه و شیل بندی این دو رودخانه شاهد مهاجرت گله‌های ماهی سفید هستیم.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این پروژه شرایط برای حفاظت، بسترسازی و مهاجرت آبزیان جهت تخم ریزی و زاد و ولد طبیعی آماده شده است.

معاون صید و بنادر ماهی گیری شیلات گیلان یادآور شد: این کار سال گذشته برای اولین بار در استان گیلان در دو رودخانه خاله سرا در حوزه تالش و خشک رود در حوزه شهرستان رودسر انجام و منجر به تولید ۱۰ میلیون لارو و بچه ماهی شد.

ایلدرم متذکر شد: امسال همان پروژه به صورت کامل‌تر از سال قبل با مشارکت جامعه محلی و کمکهای علمی پژوهشکده آبزی پروری در حال اجرا است.

وی خاطرنشان کرد: با افزایش طول پروژه از ۳۰۰ متر به یک کیلومتر در رودخانه شاهد مهاجرت انبوه گله‌های ماهی سفید هستیم.

ایلدرم اظهار کرد: در اثر اجرای این پروژه نشانه‌هایی از تخم‌ریزی ماهی در کف رودخانه کاملاً مشهود و منظره جالبی را برای گردشگران و اهالی بومی جهت تماشا و تصویر برداری ایجاد کرده است.

معاون صید و بنادر ماهی‌گیری شیلات گیلان ابراز امیدواری کرد با تأمین اعتبار کافی در سالهای آتی تعداد رودخانه‌های حفاظت شده را افزایش دهیم.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz