[su_frame align=”left”]ماهی[/su_frame]

رشت رویایی- معاون صید و بنادر ماهی‌گیری شیلات گیلان از مهاجرت انبوه گله‌های ماهی سفید به دو رودخانه استان در اثر اجرای پروژه احیاء و حفاظت از تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی خبر داد.

اکبر ایلدرم روز شنبه در مصاحبه با ایرنا اظهار کرد: از ۲۷ اسفند تا پایان اردیبهشت با استقرار نیرو در حاشیه رودخانه و شیل بندی این دو رودخانه شاهد مهاجرت گله‌های ماهی سفید هستیم.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این پروژه شرایط برای حفاظت، بسترسازی و مهاجرت آبزیان جهت تخم ریزی و زاد و ولد طبیعی آماده شده است.

معاون صید و بنادر ماهی گیری شیلات گیلان یادآور شد: این کار سال گذشته برای اولین بار در استان گیلان در دو رودخانه خاله سرا در حوزه تالش و خشک رود در حوزه شهرستان رودسر انجام و منجر به تولید ۱۰ میلیون لارو و بچه ماهی شد.

ایلدرم متذکر شد: امسال همان پروژه به صورت کامل‌تر از سال قبل با مشارکت جامعه محلی و کمکهای علمی پژوهشکده آبزی پروری در حال اجرا است.

وی خاطرنشان کرد: با افزایش طول پروژه از ۳۰۰ متر به یک کیلومتر در رودخانه شاهد مهاجرت انبوه گله‌های ماهی سفید هستیم.

ایلدرم اظهار کرد: در اثر اجرای این پروژه نشانه‌هایی از تخم‌ریزی ماهی در کف رودخانه کاملاً مشهود و منظره جالبی را برای گردشگران و اهالی بومی جهت تماشا و تصویر برداری ایجاد کرده است.

معاون صید و بنادر ماهی‌گیری شیلات گیلان ابراز امیدواری کرد با تأمین اعتبار کافی در سالهای آتی تعداد رودخانه‌های حفاظت شده را افزایش دهیم.