رشت رویایی- نادر شیروانی، منجی مجسمه‌های فومن پس از تحمل ماه‌ها بیماری، در ۲۶ مهرماه سال ۱۳۹۶ و در سن ۷۱ سالگی چشم از جهان فانی فرو بست و جان به جان آفرین تسلیم کرد.

به گزارش دیارمیرزا، مرحوم نادر شیروانی در سال ۱۳۲۵ و در یک‌ خانواده کارگر و مذهبی در شهر رشت دیده به جهان گشود.

او اگرچه اصالتی فومنی نداشت اما به واسطه ازدواج با یک همسر فومنی، در خاک این شهر ماندگار شد.

مرحوم شیروانی یکی از نقاشان چیره‌دست منطقه بود که سالیان متمادی از عمرش را برای زیبا‌سازی بصری شهر مجسمه‌ها هزینه کرد.

این خالق زیبایی‌های شهر، یکی از همکاران همیشگی شهرداری فومن نیز بود که منجی مجسمه‌های شهر لقب داشت و همه ساله پیش از فرارسیدن عید نوروز، به این سازه‌های سنگی بی‌جان با دستان پر‌مهرش روح تازه‌ای می‌بخشید و شاید اکنون مجسمه‌ها و دیوارهای غبارآلود شهر، غم فراق او را بیش از پیش احساس کنند.

هنر مرحوم شیروانی به نقاشی و رنگ آمیزی شهری خلاصه نشد و او بسیاری از تابلوهای چوبی، پارچه ای و … را نیز از خود به یادگار گذاشته است.

نادر شیروانی همچنین در گچ‌بری خانگی نیز استاد بود که اثرات هنرنمایی او هنوز در بیشتر خانه‌های قدیمی شهر مجسمه‌ها موجود است.

این مرحوم که همه او را با یک عینک، کاپشن جین رنگی شده، موهایی سفید اما پر رمز و راز و دوچرخه‌ای قدیمی و صندوقچه‌ای پر از رنگ‌های زیبا و عاشقانه در ترک دوچرخه به یاد دارند، دو فرزند پسر خود را نیز با هنر آشنا کرد.

فرزندان آن تازه سفر کرده، اکنون نیز استاد هنرهای ترسیمی و تجسمی هستند و به فرزندان این دیار آموزش نقاشی و طراحی می دهند.

نقاش معروف شهر فومن، یک دور در انتخابات شورای شهر نیز کاندیدا بود که نتوانست به جمع نفرات برتر راه پیدا کند.

نادر شیروانی سرانجام پس از یک عمر تلاش و کوشش در راه زیبا‌سازی شهر فومن، پس از تحمل ماه‌ها بیماری، در ۲۶ مهرماه سال ۱۳۹۶ و در سن ۷۱ سالگی چشم از جهان فانی فرو بست و جان به جان آفرین تسلیم کرد.

گفتنی است اتفاق درحالی رخ داد که در جلسه روز گذشته شورای شهر فومن بحث هایی برای کشیدن چهره این استاد نقاشی بر روی دیوار شهر صورت گرفته بود.