منتظر اتمام درمان شجریان می‌مانیم

علی مطلب‌زاده: این روزها نام محمدرضا شجریان زیاد شنیده می‌شود. آن هم در خبرهایی که همه نشان از بهبود استاد آواز ایران و بازگشت او به صحنه موسیقی و اجرای زنده دارند.

محمدرضا شجریان

خبرها کم نیستند، از ابقای او در شورای عالی خانه موسیقی و ریاست این شورا گرفته تا انتشار آلبوم «طریق عشق» که به تازگی با صدای محمدرضا شجریان منتشر شده و چند هفته‌ای است در صدر آلبوم‌های پرفروش موسیقی جا خوش کرده است. اما این تمام ماجرا نیست. طرفداران محمدرضا شجریان انتظار دارند تا او را بار دیگر روی صحنه ببینند، اتفاقی که به نظر می‌رسید تا بهبودی کامل او به این زودی‌ها نخواهد افتاد.

این آرزویی بود که چندی پیش در مراسم رونمایی از آلبوم «طریق عشق» در هفته اول مهرماه توسط همایون شجریان هم عنوان شد تا امیدواری‌های طرفداران محمدرضا شجریان برای بازگشت او به صحنه بیشتر شود. بعدتر نوبت به رایان شجریان رسید تا خبر بهتری بدهد. فرزند دوم و کوچک محمدرضا شجریان از سرعت گرفتن روند بهبودی نسبی شجریان در طول هفته‌های گذشته خبر داد.

او در این باره در روزهای ابتدایی آبان‌ماه نوشته بود: «پدر روحیه بسیار خوبی دارند. بسیار مثبت هستند و مثل همیشه خنده بر لبان‌شان هست. ما یا بهتر بگوییم عاشقان پدر، باید فقط به خوب شدن پدر فکر کنیم؛ همان‌طور که ما گاه برای مبارزه با غم‌های‌مان به آواز او گوش می‌دهیم.» این‌بار اما نوبت دولتی‌ها بود تا خبر بازگشت محمدرضا شجریان به صحنه را اعلام کنند.

این خبری بود که علی مرادخانی، معاون هنری ارشاد در حاشیه بازدیدش از بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات آن را به شکل سربسته و کوتاه اعلام کرد؛ شجریان پس از بهبودی دوباره در ایران می‌خواند. احتمال اجرای محمدرضا شجریان در ایران موضوعی بود که پیش از این هم بارها از طرف حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد در موردش صحبت شده بود.

او در نشست خبری‌اش در شهریورماه امسال درباره امکان برگزاری کنسرت شجریان این‌طور گفته بود که در حال حاضر شرایط جسمی و پزشکی آقای شجریان اجازه چنین کاری را نمی‌دهد و سلامتی او برای ما و خانواده‌اش در اولویت است؛ «شرایط جسمانی ایشان اجازه چنین کاری را نمی‌دهد که چنین چیزی مطرح شود و البته درخواستی هم نبوده است. در حال حاضر سلامتی ایشان بسیار مهم است و خانواده هم همین را دنبال می‌کنند.

هرچند همایون شجریان با توجه به شایستگی‌های خود در مجامع هنری حضور دارد و این نقش را خوب ایفا می‌کند. او توانسته نماینده خوشنامی برای موسیقی ایران و ادامه راه پدرش باشد. » اما نوش‌آبادی در این نشست‌ها چند‌باری هم به این موضوع اشاره کرده بود که وزارت ارشاد نمی‌تواند به جای دیگر نهادها و دستگاه‌های مرتبط با این موضوع مشکل ممنوعیت فعالیت این هنرمند در داخل کشور را حل و فصل کند.

این‌بار اما معاون هنری وزارت ارشاد در تازه‌ترین صحبت‌هایش ضمن اعلام اینکه محمدرضا شجریان از نظر دولت هیچ منعی برای فعالیت در کشور ندارد توضیحات بیشتری در مورد وضعیت جسمانی او داد. علی مرادخانی در گفت‌وگویی با «جام‌جم آنلاین» درباره آخرین وضعیت محمدرضا شجریان گفت: «وضعیت جسمانی شجریان خوب است و در حال گذراندن دوره فیزیوتراپی است. با قراری که با خانواده ایشان داشته‌ایم، منتظر اتمام دوره درمانی شجریان خواهیم ماند. »

مرادخانی درباره فعالیت‌های هنری محمدرضا شجریان در داخل ایران هم توضیحاتی داده است. او گفته که «از نظر دولت، ایشان هیچ منعی برای فعالیت در ایران ندارند و پس از گذراندن دوره درمانی قطعا در این باره اظهارنظر خواهند کرد. ضمن اینکه انتشار آلبوم «طریق عشق» و البته استقبال خوب مردم از آن نشان داده که فعالیت هنری ایشان در کشور هیچ منع قانونی‌ای ندارد.»

به هر حال آلبوم «طریق عشق» با صدای محمد‌رضا شجریان و آهنگسازی زنده‌یاد پرویز مشکاتیان و با همکاری گروه عارف همچنان پرفروش است و استقبال مردم از انتشار آن ادامه دارد. در این بین خبرهای دیگری هم در بین اخبار موسیقی هست تا به بهانه آن حرفی از محمدرضا شجریان یا آرزوی بازگشت او به صحنه به میان آورده شود.

تازه‌ترین آنها گفته‌های فریدون شهبازیان، رهبر ارکستر ملی موسیقی بود که در آنها به تهیه رپرتواری برای اجرای این ارکستر در آینده نزدیک اشاره کرده و از اجرای شاخص‌ترین آثارش که آنها را برای محمدرضا شجریان نوشته خبر داده بود؛ «موسیقی ایرانی یکی از مشخصه‌هایش این است که هر اثری برای یک خواننده خاص نوشته می‌شود و زمان اجرا هم هر آهنگساز دوست دارد همان خواننده اثرش را با ارکستر اجرا کند. من شاخص‌ترین آثارم را برای خواننده بزرگ کشورمان آقای محمدرضا شجریان نوشتم و طبیعتا دوست دارم که این آثار به وسیله خود ایشان اجرا شود که این امکانش البته هم‌اکنون به خاطر بیماری ایشان فراهم نیست اما سعی می‌کنیم از کسانی استفاده کنیم که امکان اجرای این آثار را داشته باشند.»

به گفته شهبازیان در مورد اجرای این آثار فعلا تصمیم بر این است که از همایون شجریان به عنوان خواننده دعوت شود.

روزنامه اعتماد

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz