رشت رویایی- تیم فوتسال ملوان کاردیف که به همت جمعی از دوستداران این تیم در انگلیس کار خود را دنبال می‌کند، دیداری دوستانه با تیم ملی ولز را در پیش دارد.

به گزارش ورزش سه، این تیم امروز دیداری دوستانه با تیم ملی ولز برگزار خواهد کرد و شاگرد سابق مورینیو توانایی‌های خود را برابر ولزی‌ها بسنجد.

هدایت تیم فوتسال ملوان کاردیف که چهارمین سال حضور خود را تجربه می‌کند بر عهده ابوذر نوغانی است که اولین ایرانی است که سابقه حضور در کلاس‌های مربیگری ژوزه مورینیو را در کارنامه دارد.

فوتسال

اگرچه در حال حاضر وضع تیم ملوان بندر انزلی بسیار بد است و سرمربی ندارد، اما این تیم یکی از ریشه‌دارترین تیم‌های فوتبال در ایران است.

باشگاه فرهنگی ورزشی ملوان نیروی دریایی بندر انزلی در سال ۱۳۴۸ و فقط در رشته فوتبال، با حمایت ناوبان کریم رستگاری راد (رئیس وقت تربیت‌بدنی نیروی دریایی انزلی) و با مربیگری آقای بهمن صالح نیا که بازیکن تیم ملوان نیز بود، تأسیس شد.

صالح نیا که معلم ورزش مدارس انزلی بود تیم را با جمعی از شاگردان خود تشکیل داد. ملوان که کار خود را از مسابقات دانش‌آموزی کشور و مسابقات استانی شروع کرده بود طی مدت کوتاهی پا به عرصه لیگ دسته اول کشور گذاشت و از همان ابتدا با ارائه بازی‌های زیبا و کسب نتایج شایسته، توجه همگان را به خود جلب کرد.

ملوان از سال ۵۲ به بعد در تمام ادوار لیگ ایران حاضر بود و تنها در سال ۷۵ بود که برای اولین بار در مسابقات لیگ فوتبال سقوط را تجربه کرد. ملوان در سال ۷۸ برای دومین بار سقوط کرد. آنها برای سومین بار در سال ۸۱ به دسته اول سقوط کردند. با این حال یک کارنامه مثبت برای همیشه از ملوان در تاریخ فوتبال ایران ثبت شده است، ملوان تا سال ۸۰ بهترین تیم شهرستانی تاریخ لیگ ایران بوده است. گرچه بعد از آن سپاهان و فولاد ملوان را به پله سوم سکوی افتخار شهرستانی‌ها بردند اما هنوز ملوان با کسب سه عنوان قهرمانی در جام حذفی کشور و چهار نایب‌قهرمانی، دو مرتبه حضور در بازی‌های آسیایی و کسب عناوین متعدد بهترین شهرستانی در لیگ ایران و در جام تخت جمشید صاحب رکوردی قابل توجه در تاریخ فوتبال کشور است.

به گفته تاریخ شناسان شهر ساحلی بندر انزلی جزو اولین شهرهایی بوده است که به این ورزش روی آورده است. قدمت رقابت‌های فوتبال در بندر انزلی به قبل از آغاز جنگ جهانی اول باز می‌گردد. تاریخ شروع فوتبال در ایران، به حدود یک قرن پیش باز می‌گردد یعنی زمانیکه یک گروه انگلیسی برای اکتشاف نفت در جنوب ایران عازم کشورمان شد.

پس از حفر اولین چاه نفت در مسجد سلیمان به سال ۱۹۰۸، فوتبال به شکل جدی در این شهر دنبال شد. چندی بعد همین اتفاق در بوشهر افتاد. شهروندان انگلیسی در اوقات فراغت با هیجان رو در روی تیم‌های محلی کشورمان می‌ایستادند و البته این رقابت‌ها بیشتر حالت تفریحی داشت. فوتبال به تدریج در شهرهای دیگر ایران ازجمله بندر انزلی و بندرعباس در یک زمان حساس و تعیین‌کننده مطرح شد. قبل از شروع جنگ جهانی اول (۱۹۱۴) فوتبال در مدرسه آلمانی‌ها بازی می‌شد، اما بعد از خاتمه جنگ، کالج آمریکایی‌ها در تهران پیگیر این ورزش شد. همچنین مسابقاتی بین اعضای سفارتخانه‌های اروپایی در ایران پایه‌ریزی و دنبال گردید. گسترش منظم فوتبال در ادامه، مرزهای شهرهایی چون آبادان و مشهد را نیز در نوردید و جوانان بیشتری را به سوی این رشته ورزشی جلب کرد.

باشگاه گیو بندر انزلی سومین باشگاه ورزشی در ایران است که در رشته‌هایی نظیر فوتبال، بوکس، والیبال و بسکتبال و… فعالیت خود را از سال ۱۳۱۹ آغاز کرده است؛ که توسط پهلوان عزیز وکیل منفرد قهرمان اولین دو ماراتن ایران تأسیس شده است.

ملوان یکی از پرافتخارترین و محبوب‌ترین تیم‌های فوتبال ایران محسوب می‌گردد. هواداران پرشور ملوان حتی در بازی‌های خارج از خانه نیز تیم محبوبشان را تنها نمی‌گذارند. فوتبال در شهر انزلی ریشه دوانده است و هواداران انزلی به خوبی فوتبال را می‌فهمند و به خوبی بازی‌های تیم را آنالیز می‌کنند. شور و حال فوتبالی حاکم بر شهر انزلی بر عملکرد بازیکنان ملوان تأثیر زیادی دارد.