رشت رویایی- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: احتمال دارد اوج فعالیت ملخ‌های مراکشی را در پیش داشته باشیم اما ملخ‌ها هنوز بال در نیاورده‌اند.

[su_frame align=”left”]مزرعه - ملخ[/su_frame]

حبیب جهانساز امروز در جلسه پدافند غیرعامل گیلان که در سالن شهید انصاری استانداری گیلان برگزار شد، با بیان اینکه برخی از آفات مصادیق پدافند غیرعامل محسوب می‌شوند، گفت:ورودی‌های انزلی و آستارا ورودهای سلامت کشاورزی محسوب می‌شوند و از اهمیت بالایی برخوردارند.

وی اضافه کرد: در ورودی مذکور گیلان سم و کود هم وارد می‌شود، به همین منظور اقدامات لازم در این خصوص انجام داده‌ایم.

جهانساز ادامه داد: قوانین ما سخت‌گیرانه است و تاجر می‌داند که شرایط ما چیست و چه چیز را باید وارد کند و مساله ای که باید به آن توجه کنیم جلوگیری از فروش کودهای تاریخ مصرف گذشته است که البته تعدادشان هم اندک است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با تاکید بر جلوگیری از ورود هرگونه محموله‌های قاچاق، تصریح کرد: کنترل آفاتی که با محموله‌های قاچاق به کشاورزی صدمه می‌زند بسیار گران تمام می‌شود.

وی گفت: مگس زیتون که دستاورد یکی از این قاچاق‌ها است امسال برای کنترل و جلوگیری از اقدامات مختلفی انجام شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان ادامه داد: در خصوص مگس زیتون پیش‌آگاهی لازم به استان داده شده است و توزیع کارت زرد را هم در برنامه داریم.

وی با اشاره به اینکه ۲۹ ایستگاه ردیابی داریم تا مشخص کنیم چه زمانی باید برای مبارزه ورود کنیم، گفت: سال گذشته در ۶ هزار هکتار باغات زیتون پیش‌آگاهی انجام شده است و امسال در ۳ هکتار از باغات کنترل این آفت را پیگیری خواهیم کرد.

جهانساز خسارت سال گذشته مگس زیتون به باغات زیتون رودبار را دو درصد اعلام کرد و گفت: امسال باید ۲ هزار هکتار از باغات قدیمی را کف بر کنیم.

حبیب جهانساز با بیان اینکه امسال سال اوج فعالیت ملخ در استان است، تصریح کرد: برای پیشگری از هرگونه احتمالی اقدامات لازم را برای پیشگیری را انجام داده‌ایم.

وی افزود: هنوز ملخ‌ها بال در نیاورده‌اند اما ما کانون‌ها را شناسایی کرده‌ایم.