رشت رویایی – طول عمر ساکنان شهری کوچک در ساحل غربی جنوب ایتالیا، به معمایی برای پزشکان تبدیل شده و به گزارش ایرنا، توجه دانشمندان را برای حل آن جلب کرده است.

جمعیت حدود دو هزار نفری آسچرولی، شمار ۳۰۰ نفر دستکم صد ساله را در بر دارد و دانشمندان آمریکایی و ایتالیایی تلاش دارند چرایی طول عمر این افراد را دریابند.

آسچرولی به خاطر پایین بودن تعداد مبتلایان به بیماری قلبی و آلزایمر شناخته شده است، اما محققان برای نخستین بار درصدد تحقیق در میان ساکنان محلی برآمده‌اند.

در این تحقیق درازمدت که نتیجه آن می‌تواند برای بیماران در سراسر جهان کاربرد داشته اشد، یک آنالیز ژنتیکی کامل به همراه بررسی سبک زندگی افراد همچون رژیم غذایی و ورزش به عمل می‌آید.

ساکنان آسچرولی که به برخورداری از سلامت شهره هستند، غذاهای مدیترانه‌ای مصرف می‌کنند که حاوی مقدار زیادی ماهی و روغن زیتون است.

در ضمن، گیاه رزماری که گفته می‌شود ویژگی‌های آن موجب سلامتی فزاینده در دوران پیری می‌شود، در غذاهای ساکنان این شهر کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند که برخی ترکیبات اسید کارنوسیک -موجود در رزماری- به بهبود حافظه کمک می‌کند. این ترکیبات همچنین می‌توانند سلامت چشم و جلوگیری از آسیب به مغز را موجب شوند. سایر مطالعات نیز به تأثیر ضدالتهابی و ضدتومور رزماری اشاره دارد.

محققان متابولیسم، اختلال شناختی و شاخص‌های زیستی پروتیین را در ارتباط با بیماری قلبی، آلزایمر، بیماری کلیوی و سرطان در شرکت‌کنندگان بررسی می‌کنند.

[su_frame align=”center”]شهر آسچرولی[/su_frame]