[su_frame align=”center”]احمد رمضانپور[/su_frame]

رشت رویایی- احمد رمضانپور، منتخب اول رشت در پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر رشت، سه ماه پیش در مصاحبه ای با روزنامه اعتماد درباره حضورجوانان در انتخابات شورای شهر اظهارنظر کرده بود.

این نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی در این مصاحبه به اختلاف دکتر ثابت قدم، شهردار رشت و دکتر حسنی، نماینده مردم رشت در مجلس بر سر ماجرای برف و موضع گیری خودش در آن جریان پرداخته بود. این بخش از مصاحبه را که منتشر نشده بود، در ادامه می خوانید:

اتفاقی که مخصوصا در شهر رشت افتاده این است که بین شورا و شهرداری تنش خیلی بالا است. نمی خواهم بگویم حتما، ولی اگر جوانها بروند بدون استفاده از تجربه آدمها با تجربه تر در ترکیب اعضای شورای شهر کنترل این تنش ها یک مقدار سخت شود؟

نمی توان گفت ترکیب شورای شهر جوان نیست. ایراد در اینجاست که آدمهای با تجربه بین آنها نیست، ایراد در این جاست کسانی در شورا هستند که تجربه این کار را ندارند، شوراها را باید به دور از مسایل سیاسی نگه داریم، ما باید آدمهایی را که صاحب نظر در امور مدیریت شهری هستند و واقعا  نقش دارند به دور از قومیت گرایی، حزبی گری، رفیق بازی نگه داریم که البته کار سختی است؛ چون برای من هم دشوار است کسی که با من همسو نیست دستش را بگیرم و اورا بالا بیاورم.

ولی ما می گوییم که باید فرهنگ سازی کنیم و از افرادی استفاده کنیم که تفکر سیاسی شان را در کار مدیریت شهری دخالت نمی دهند و در این کار تجربه کافی و تخصص ندارد.

اتفاقا میانگین سنی اعضای شورای شهر جوان است، اما دلیل اصلی چالش ها و جنجال ها این است که آدمهای اهل تجربه این کار، در میان شان نیستند و ما باید تلاش کنیم هر کس در جای خودش قرار بگیرد.

به هرحال یک قاعده کلی در کشور هست ان هم اینکه آموزشهای ما در دانشگاهها و نظام آموزشی متناسب با مشاغل شغلی نیست. یک نفر که مدیریت سیاسی دارد، مدیر یک بیمارستان می شود. کسی که مسئولیت مخابراتی دارد، رییس دانشگاه کشاورزی می شود. آموزشهای ما متناسب با مشاغل ما نیست، ما باید این فرهنگ را جا بیندازیم که هر کس باید در جای خودش قرار بگیرد. اگر این اتفاق بیفتد کارها خیلی خوب پیش می رود.

شما در یک ماه گذشته نقش مهمی در آن بحرانی که بین اصلاح طلبان و شهرداری اتفاق افتاده بود، ایفا کرده اید و به هر حالی عده ای به هر دلیلی روی این آتش نفت می ریختند که شعله ورتر شود، عده ای از سر دلسوزی و عده ای با اهداف دیگر. فکر می کنم شما خیلی تحت فشار قرار گرفتید، این موضوع ناشی از همان تجربه بوده، درست است؟

‎ببینید حقیقتا من، احمد رمضانپور بیست سال پیش نیستم. شاید اگر آن موقع بود من هم یک طرف قضیه بودم.حقیقت آن است  که گذر زمان آدم را پخته می کند و دید آدم را باز می کند و این نیرو را در آدم به وجود می آورد که چه کسی خائن و چه کسی خادم است.

‎من خیانتی در موضوع شهرداری ندیدم. من تلاشهایی دیدم که برای آن هم دلیل دارم و اما اگر غیر از این بود، همین مقدار کاری هم که دارد انجام می شود می خوابید ‎و همان کارهم پیش نمی رفت و لذا من هم به عنوان کسی که نماینده دودوره مجلس، سالها فرماندار بوده و کارهای اجرایی کرده و هم آدمی که رییس یک مرکز آموزشی بوده و هم کسی که در دهه ۶۰ شهردار این شهر بوده است، وظیفه داشتم کاری کنم. مطمئنا در این شهر کسی را با این ویژگی هایی که شهردار وقت دارد پیدا نمی کند. ‎من همه را با هم می گذارم، احساس می کنم که بایستی از این مسیر حمایت کرد و باید این حمایت درست باشد.

به طور کل عملکرد شورا را از اول تا آخر چه طور می بینید، به نظر شما مثبت بوده است؟

‎هرکس با توان خودش کار کرده و چون انتخابات نزدیک است من نمی خواهم وارد این مسئله شوم ولی این را می دانم که به هرحال همه می خواهندیک کارنامه داشته باشند و یک خدمتی ارائه دهند هرکس به اندازه توان خود کاری انجام داده و توانایی این آدم هم همین قدر بوده است ولی حالا اگر من و ما احساس می کنیم که باید توانایی آنها بیشتر باشد، بسم الله ۲۹ اردیبهشت نزدیک است و شما آدمهایی را انتخاب کنید که توانایی بیشتری دارند.