[su_frame align=”center”]یک آزمایشگاه تولید شیشه در لنگرود کشف شد[/su_frame]

رشت رویایی- رئیس مرکز توسعه و پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به تماس‌های برقرار شده با خط ملی اعتیاد گفت: تماس‌های مرتبط با مصرف محرک «شیشه» همچنان در صدر بوده و پس از آن «تریاک» و «هروئین» در رتبه‌های دوم و سوم تماس‌های مرتبط با این سامانه قرار گرفتند.

مجید رضازاده ضمن بیان آنکه در ۱۰ ماهه سال ۹۵ بیش از ۳۳۰ هزار نفر با سامانه تلفنی خط ملی اعتیاد تماس گرفته‌اند و به ۳۲۰ هزار نفر (۳۲/۹۸ درصد) آنها پاسخ داده‌ شده است، گفت: میزان تماس‌ها و پاسخگویی‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته، طوری‌که در سال ۹۴ بیش از ۳۱۰هزار تماس با سامانه خط ملی اعتیاد برقرار شده که به ۳۰۰ هزار تماس (۲۶/۹۸ درصد) پاسخ داده شده بود.

او از راه اندازی «سیستم رصد» در سامانه خط ملی اعتیاد خبر داد و گفت: هر چقدر بتوانیم پاسخگویی‌ها را افزایش دهیم، شاهد کاهش پشت نوبتی‌ها هستیم. امسال به علت نصب سیستم رصد در سامانه خط ملی اعتیاد توانستیم به این سامانه امکان رصد پشت خطی‌ها را بدهیم تا به این ترتیب آنها مدت زمان مشاوره خود را بهتر مدیریت کنند.

رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور درباره جنسیت تماس‌گیرندگان گفت: در ۱۰ ماهه امسال به طور میانگین زنان بیش از ۸۰ درصد تماس‌ها را به خود اختصاص دادند. این در حالی است که در میان زنان تماس گیرنده با این سامانه تنها حدود پنج درصد آنها خود مصرف کننده بودند و سایر آنها در رتبه نخست همسران (حدود ۳۳ درصد تماس‌ها) و در رتبه دوم مادران (حدود ۲۹ درصد تماس‌ها) مصرف کنندگان بودند.

رضازاده گفت: مردان حدود ۲۰ درصد تماس گیرندگان با خط ملی اعتیاد هستند. این در حالی است که حدود ۹۵ درصد آنها خود مصرف کننده‌اند.

او درباره گروه سنی تماس‌گیرندگان با این سامانه گفت: گروه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال بیشترین تماس‌ها را با این سامانه برقرار می‌کنند.

رئیس مرکز توسعه و پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با بیان آنکه تهران در صدر تماس با این سامانه است، اضافه کرد: پس از تهران به طور میانگین استان‌های چهارمحال و بختیاری، مازندران، مرکزی و خراسان شمالی بیشترین تماس‌ها را با این سامانه داشته‌اند.

به گزارش ایسنا، خط ملی اعتیاد با شماره تماس ۰۹۶۲۸ هم اکنون همه روزه از ساعت هشت تا ۲۰ پاسخگوی تماس گیرندگان در سراسر کشور است.