مشهورترین تصاویر تکان‌دهنده جهان

رشت رویایی- در ۲۲ ژوئن ۱۹۷۵ میلادی عکاس روزنامه بوستن هیرالد به محض شنیدن حادثه آتش‌سوزی که در خیابان ملبورو در بوستن آمریکا رخ داده بود به محل حادثه می‌رود تا از آن عکس بگیرد.

او از دو دختر بچه‌ای که سعی کردن با پریدن از داخل خانه به بیرون بودند عکس گرفت و یکی از آنها بر اثر سقوط و برخورد با زمین فوت کرد اما خواهر وی با کمک تیم آتش نشانی و با خوش شانسی از مرگ نجات پیدا کرد.

مشهورترین تصاویر تکان‌دهنده جهان

استانلی جی فورمن موفق شد به دلیل گرفتن این عکسی که مشاهده می‌کنید، جایزه پولیتزرمعتبرترین جایزه روزنامه‌نگاری در آمریکا است که هر ساله (از سال ۱۹۱۷) با نظارت دانشگاه کلمبیا به روزنامه‌نگاران و نیز به نویسندگان و شاعران و موسیقی‌دانان داده می‌شود را دریافت کند، چراکه این عکس او باعث شد که در شهر بوستن و درگیر شهرهای آمریکا زمینه برای اعمال قوانین مربوط به حوادث آتش سوزی و شروط سلامت مهیا شود.

تصویر بعدی به تصویر یک دختر غمگین ۱۳ ساله به نام “اومایارا سانچز” مربوط می‌شود که به دلیل فوران آتش فشانی در کلمبیا در سال ۱۹۸۵ میلادی به مدت سه روز در حبس آب و سنگ و کلوخ به سر برد.

مشهورترین تصاویر تکان‌دهنده جهان

بر اثر فوران این آتش فشان ۲۵۰۰ نفر از مردم کلمبیان جان خود را از دست دادند. این کودک نیز مدت کمی پس از نجاتش جان خود را از دست داد که عکاس وی نیز با گرفتن این عکس با مشکلات زیادی روبرو شده بود. این عکاس به دلیل اقدام نکردن در نجات این دختر به نداشتن انسانیت متهم شده بود و از طرفی دیگر این عکس نشان می‌داد که دولت وقت کلمبیا در نجات دادن جان مردم کفایت لازم را ندارد.

سومین تصویری که مشاهده می‌کنید از ان عکاسی به نام “کفن کارتر” است که وی نیز جایزه پولیتزر را دریافت کرد.

این تصویر مربوط به رنج کشیدن یک کودک سودانی از گرسنگی است که در حال عزیمت به ارودگاه پناهندگان سازمان ملل است.

مشهورترین تصاویر تکان‌دهنده جهان

هیچ کس از سرنوشت این کودک باخبر نیست اما عکاس آن سه ماه بعد به دلیل ابتلا به بیماری افسردگی در نتیجه رفتن به سودان برای گرفتن عکس از انسان‌های گرسنه، خودکشی کرد.

تصویر چهارم از عکاسی به نام مالکوم براون است که در ۱۱ ژوئن ۱۹۶۳ گرفته شده و در آن یک راهب ویتنامی به ثیک کونق دس اقدام به خودسوزی در یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌های این کشور کرده است.

مشهورترین تصاویر تکان‌دهنده جهان

این اقدام راهب در اعتراض به بی توجهی به مشکلات راهبان بودایی که تحت نظام کاتولیک در جنوب ویتنام بودند، صورت گرفت.

عکاس تصویر بعدی “ماکس اقلیری” نام دارد که در ساله ۱۹۹۹ در یکی از مهمترین عمل جراحی جنین ناقص الخلقه گرفته شد.

نام این کودک “صاموئل سویستر” است که یک هفته از زمان به دنیا آمدنش گذشته بود اما وی همچنان در داخل رحم مادرش بود.

مشهورترین تصاویر تکان‌دهنده جهان

به هنگام عمل جراحی این صاموئل دست خود را از قسمتی که رحم شکاف خورده بود بیرون آورد و با قدرت دستان خود را به انگشتان جراج چسبانده بود.

به گفته عکاس این صحنه صاموئل بعداً به دنیا آمد و او اولین جنینی است که دو بار به دنیا آمد.

تصویر بعدی به اعدام “چه گوارا” یک از انقلابیون قرن بیستم در کوبا مربوط می‌شود که عاملان قتل وی از تعدادی عکاسان خواستند که تصویر وی به هنگانم قتل را گرفته و منتشر کنند تا درس عبرتی باشد برای پیروان وی.

مشهورترین تصاویر تکان‌دهنده جهان

اما این تصاویر وی را به یک اسطوره تبدیل کرد چرا که طرفدران وی چهره وی در هنگام اعدام را با صحنه مشابه با حضرت مسیح مقایسه می‌کردند.

ویلهلم کونراد رونتگن، فیزیکدان آلمانی و کاشف اشعه ایکس است که اولین جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۰۱ به دست آورد.

مشهورترین تصاویر تکان‌دهنده جهان

اولین جایزه نوبل فیزیک جهان در سال ۱۹۰۱ به «ویلهلم کونراد رونتگن» به خاطر کشف پرتوهای متناوب رونتگن اختصاص یافته بود.

کشف رونتگن اولین کشف از سری کشفیات در مورد رادیو اکتیویته بود.

این تصویر اولین تصویر کلی از آسمان ابری ناکازاکی ژس از پرتاب بمب در آگوست ۱۹۴۵ بود که به شدن ۱۵۰۰۰۰ نفر انجامید. در ۶ آگوست نیز هیروشیما بمبارن شد که دران ۸۰۰۰۰ نفر کشته شدند.

مشهورترین تصاویر تکان‌دهنده جهان

حادثه آخری مربوط به انفجار بالن “هیدنبرک” است. این حادثه بدترین حادثه هوایی محسوی نمی‌شود اما تنها حادثه هوایی است که دران زمان به تصویر کشیده شد.

مشهورترین تصاویر تکان‌دهنده جهان

این حادثه به سال ۱۹۳۷ بر می‌گردد که پس از آن سفر با بالن که امن‌ترین وسیله برای سفر محسوب می‌شد به پایان رسیده بود.

در این حادثه ۳۵ نفر از ۸۷ سرنشین کشته شدند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz