[su_frame align=”center”]یک‌صد و چهل و هفتمین جلسه شورا شهر رشت - اسماعیل حاجی‌پور[/su_frame]

رشت رویایی- وقتی کسی تنها چند روز پیش از انتخابات بتواند تایید صلاحیتش را بگیرد و بیش از ۱۱ هزار رای بیاورد و به عنوان نفر پنجم وارد شورا شود، حتماً از مقبولیت بسیار خوبی در بین مردم برخوردار است. اسماعیل حاجی پور در انتخابات شورای شهر چهارم چنین واکنش مثبتی از همشهریانش دریافت کرد و در طول چهار سال سعی کرد قدردان این آرا باشد. او که از رشتی های قدیمی است، هم در بین سیاسیون چهره قابل احترامی است و هم در کف خیابان محبوب است. به همین دلیل است که علی رغم تعلق خاطر سیاسی اش به اصلاح طلبان همیشه تاکید کرده که چهره ای اجتماعی است و پایگاه رای اش در بین مردم است.
حاجی پور در حالی چهار سال عضو شورای شهر چهارم بود که از همه دیگر اعضای شورا کارنامه پربارتری داشت. او علاوه بر اینکه مدتی در دولت اصلاحات معاون فرماندار رشت بود، تجربه شهرداری شش شهر گیلان را هم در کارنامه داشت. در حالت طبیعی، حاجی پور قطعاً بیش از همه اعضای شورای چهارم استحقاق ریاست شورا را داشت. اما سال ها تجربه حاجی پور را به این نتیجه رساند که به جای حب کرسی ریاست شورای چهارم، منافع شهرش را ترجیح بدهد و شاهد دست به دست شدن کرسی ریاست شورا بین چهار نفری باشد که هیچکدام شان یک پنجم سوابق و تجربه و محدودیت او را نداشتند.
در شورایی که تعداد رشتی های اصلیش بسیار کمتر از اعضای غیررشتی اش بود، حاجی پور تلاش کرد دائماً بر هویت رشتی شورای شهر تاکید کند و به بعضی از اعضا یادآوری کند که عضو شورای شهر رشت هستند نه عضو شورای روستاهایشان در رشت!
زمانی که طرح بازآفرینی سبزه میدان رشت به اتمام رسید، در مراسم افتتاحیه این حاجی پور بود که قدردان بازیابی هویت سبزه میدان قدیم در کالد شهری شد، شاید به این دلیل که به گفته خودش، با چشمان خودش سبزه میدان قدیم را دیده بود.
حاجی پور در شورای چهارم از مدافعان دکتر سیدمحمدعلی ثابت قدم بود، اگرچه در آخرین استیضاح، رای به عزل او داد. هر چند کسانی که از نزدیک ماجراهای شورای شهر را دنبال می کنند می دانند که او علی رغم میل باطنی اش چنین کرد. حاجی پور در روزهایی که یکی از شش عضوی بود که از جریان توسعه در رشت حمایت می کرد، همیشه نگاه پدرانه ای به شهردار وقت داشت و از تریبون شورا نیز بارها مشفقانه و پدرانه به نصیحت شهردار پرداخت.
تلاش او برای حمایت از تیم داماش گیلان که پس از فعل و انفعالات ناگوار مالکیتی در مسیر نابودی قرار گرفته بود، کورسوی امید را برای هواداران این تیم محبوب فوتبال زنده نگه داشت. آن هایی که تصور می کردند حجی پور به قصد کسب رای، مالکیت تیم داماش را برعهده گرفته، در انتخابات شورای پنجم شاهد رد مدعای شان بودند. چرا که تیم داماش صعود نکرد، اما حاجی پور با رای خیره کننده ۲۶ هزارتایی به عنوان دومین نفر راهی شورای پنجم شد. بی تردید حاجی پور را می توان از چهره های موفق شورای چهارم دانست. اسماعیل حاجی پور به دلیل تعصبش به رشت و رشتی ها و نیروای متخصص رشتی زبانزد خاص و عام است. باید دید عملکرد او در شورای پنجم چگونه خواهد بود.