رشت رویایی- با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی انسان‌ها، مشاغل مورد نیاز جامعه نیز دستخوش تغییر می‌شوند و برخی از شغل‌ها نسبت به نیاز جامعه بیش از دیگر شغل‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند. اطلاع از شغل‌هایی که در آینده بازار کار بهتر و بیشتری دارند به همه خصوصاً آن دسته افرادی که در آستانه انتخاب رشته تحصیلی هستند، کمک می‌کند تا با اولویت بندی علائق، توانایی‌ها و البته ظرفیت‌های بازار کار دست به گزینش رشته تحصیلی بزنند یا برای افزایش دانش و توانمندی‌های خود در حوزه‌های مورد نیاز بازار کار سرمایه گذاری کنند.

با گسترش زندگی دیجیتالی، خطر و احتمال سرقت اطلاعات و شکسته شدن حریم شخصی افراد نیز افزایش پیدا کرده است. به همین خاطر افرادی که دارای توانایی و دانش لازم در زمینه ارتقای امنیت در حوزه آی تی و حفظ حریم امن شرکت‌ها، کسب و کارها و حتی افراد باشند، از شانس بیشتری برای یافتن شغل مناسب و پردرآمد برخوردار خواهند بود.

[su_frame align=”center”]شغل - حرفه[/su_frame]

مشاغل پرطرفدار

۱- متخصصان گردآوری اطلاعات شخصی به صورت دیجیتال

این افراد می‌توانند مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌ها، نرم‌افزارها، سخت‌افزارها و منابع اطلاعاتی مرتبط با مسائل شخصی یا کاری را به‌کارگیرند و در مدیریت و استفاده از آن‌ها به اشخاص حقیقی و حقوقی سرویس دهند.

۲- مشاوران حفظ حریم خصوصی

این مشاوران نقاط آسیب‌پذیر یا در واقع حفره‌های امنیت شخصی را حوزه‌های دیجیتالی و اینترنتی شناسایی و راه‌های پرکردن آن‌ها را آموزش می‌دهند.

۳- روانشناسان متخصص حوزه زندگی در عصر ارتباطات

تا به حال خیلی شنیده‌ایم که زندگی در دوران دیجیتال و استفاده از ابزارهای ارتباطاتی مانند گوشی‌های تلفن همراه هوشمند و تبلت ها و… در کنار فوائد و لذته ایی که دارد، عوارض روحی و روانی زیادی هم به دنبال می‌آورد. همین عوارض و بیماری‌های ناشی از آنها، گروهی از مشاوران و روانشناس‌ها را به وجود آورده که مشخصاً بر روی مدیریت این آسیب‌ها و رفع آن‌ها کار می‌کنند. در واقع قرار است این مشاوران به ما کمک کنند بدون این عوارض روحی زندگی در عصر ارتباطات و اطلاعات را دنبال کنیم.

۴- مشاوران نوآوری و خلاقیت

فشرده‌تر شدن رقابت در بازارهای مختلف و دشواری کسب سود، بسیاری از کمپانی‌ها و سرمایه گذاران بزرگ دنیا را بر آن داشته است تا هزینه‌های فراوانی صرف نوآوری در تولید محصولات و خدمات کنند. این سرمایه گذاری‌ها در واقع به معنی رونق کسب و کارهای جدیدی است که در آن‌ها افراد نان نوآوری‌ها و فکر کردن‌هایشان را می‌خورند. به همین خاطر در آینده نه چندان دور حضور یک مشاور نوآوری در هر مجموعه‌ای الزامی خواهد بود.

۵- معماران استارتاپ‌ها

نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها تنها به تولید محصولات جدید و خدمات جذاب خلاصه نمی‌شود، ساماندهی خلاقانه ساختار سازمانی و بازتعریف روند کار در کمپانی‌ها نیز از جمله مواردی است که صاحبان کسب و کار در آینده بیشتر به آن توجه خواهند کرد.

به همین خاطر در آینده به نسل جدیدی از متخصصان نیاز خواهد بود که سازمان‌ها را برای نوآوری آماده کنند. این کارشناسان در واقع سلسله مراتب و روندهای کاری را در شرکت‌ها و سازمان‌ها به گونه‌ای تعریف می‌کنند که زمینه برای نوآوری و ابداعات فراهم شود.

منبع: پنجره خلاقیت