سمیه رستگار، شهردار منطقه ۳ در گفت‌وگو با رشت رویایی به مناسبت روز جهانی ریشه‌کنی فقر
مردم مشارکت کنند تا یخچال «یک لقمه مهربانی» زیاد شود

رشت رویایی- شهردار منطقه ۳ رشت با اشاره به روز جهانی ریشه‌کنی فقر تاکید کرد: ریشه‌کنی فقر یکی از الویت‌های مدیریت شهری در مسیر توسعه است. و همه باید دست به دست یکدیگر دهند تا با توجه به مدیریت هزینه و توجه به کرامت انسانی شاهد استقرار توسعه پایدار در شهر باشیم.

سمیه رستگار، شهردار منطقه سه رشت

سمیه رستگار با بیان اینکه شهر رشت همیشه در اولین‌های کشور زبان‌زد بود، گفت: امروزه نقش فرهنگ، فعالیت‌های فرهنگی و همچنین مقوله آموزش تأثیر بسیاری در مقابله با معضلات اجتماعی دارد. مدیریت هزینه و جلوگیری از اسراف می‌تواند سد محکمی در برابر این معضل باشد. اگر مدیریت هزینه و فرهنگ درست مصرف‌کردن را بیاموزیم و فرهنگ غلط اسراف را از بین ببریم، می‌توانیم به ریشه‌کن شدن فقر امیدوار باشیم. زیرا اگر فرهنگ درست مصرف کردن فراگیر شود، قطعاً این شهر با برخورداری از منابع غنی و نعمت‌های فراوانی که دارد، می این معضل را ریشه‌کن کرد.

او ادامه داد: در شهر رشت که در یونسکو به عنوان شهر خلاق خوراک به ثبت رسیده و دارای مردمان بسیار اصیل و بافرهنگ است نباید اثری از فقر و گرسنگی باشد. باید این فرهنگ را در بین خانواده‌هایمان جا بیندازیم که حتی یک لقمه کوچک نان که به راحتی از کنارش رد می‌شویم شاید بتواند یک کودک را در جای دیگری از این شهر سیر کند.

شهردار منطقه ۳ رشتبا اشاره به «یخچال یک لقمه مهربانی» که در محله لب‌آب توسط شهرداری منطقه ۳ برپا شده است، گفت: این یخچال بیش از آنکه برای ریشه‌کنی فقر و گرسنگی باشدبا هدف ترویج فرهنگ مدیریت هزینه و جلوگیری از اسراف و افراط برپا شد. شهرداری منطقه ۳ قصد داشت با «یخچال یک لقمه مهربانی» فرهنگ مدیریت هزینه و جلوگیری از اسراف را در بین خانواده‌ها جا بیاندازد. این طرح در شروع با استقبال قابل ملاحظه‌ای روبرو شد ولی متاسفانه شهروندان ما به تدریج فراموش کردند که چنین یخچالی وجود دارد.

رستگار تاکید کرد: با توجه به اینکه منطقه ۳ منطقه کم‌برخورداری است این یخچال را در این منطقه برپا کردیم. با وجود اینکه در ابتدا استقبال خوبی از این طرح شد ولی متاسفانه رسانه‌ها کمتر به این موضوع پرداختند بنابراین این یخچال به تدریج به فراموشی سپرده شد.

او با اشاره به اینکه ایام تاسوعا و عاشورای حسینی با یک‌سالگی این یخچال مقارن شد، افزود: شهرداری منطقه ۳ در ایام محرم با نصب بنر به شهروندان اطلاع‌رسانی کرد که این یخچال می‌تواند محل نگهداری نذورات شهروندان باشد و به نوعی نذورات را ساماندهی کند تا افراد نیازمند بتوانند از آن استفاده کنند. خوشبختانه نصب این بنر تاثیر بسیاری داشت و یخچال یک لقمه مهربانی در ایام محرم با استقبال قابل قبولی همراه بود. شاهد بودیم که یخچال در ایام تاسوعا و عاشورا مدام با نذورات مردمی پر می‌شد.

شهردار منطقه ۳ رشت با بیان اینکه «یخچال یک لقمه مهربانی» نیازمند مشارکت عمومی است، افزود: از این‌جا به بعد نقش رسانه‌ها اهمیت پیدا می‌کند. رسانه‌ها باید این فرهنگ را ترویج و تبلیغ کنند و به اطلاع شهروندان برسانند چنین یخچالی وجود دارد که می‌تواند مدیریت هزینه کند، از اسراف و افراط جلوگیری کند و به افراد نیازمند جامعه ما که کمترین و بدیهی‌ترین حقوق‌شان تغذیه است، کمک کند تا حداقل کمتر آسیب ببینند.

سمیه رستگار در پایان با بیان اینکه چنین طرحی زمانی گسترش پیدا می‌کند که رسانه‌ها مردم را به مشارکت ترغیب کنند، تصریح کرد: یخچال دیگری در شهرداری منطقه ۳ آماده است که می‌شود به عنوان «یخچال یک لقمه مهربانی دو» در منطقه سه یا هرجای دیگری که مدنظر شهروندان است برپا شود و مورد بهره‌برداری مردم قرار بگیرد ولی این امر مستلزم این است که یخچال اول به خوبی جا بیافتد و این فرهنگ در بین مردم فراگیر شود تا در مکان‌های دیگر شاهد اجرای این طرح باشیم. ولی متاسفانه آن‌طور که باید رسانه‌ها به این موضوع توجه نشان ندادند و این اقدام شهرداری منطقه ۳ در آن برهه از زمان جواب داد ولی بعدها به فراموشی سپرده شد. اگر مطالبه‌گری مردم به حدی برسد که این یخچال پاسخگوی نیازهای مردم و جمع‌آوری نذورات مردم را ندهد، شهرداری منطقه ۳ یخچال دوم را آماده دارد و قطعاً برپا خواهد کرد.

گفتنی است، در سال ۱۹۹۲ از سوی سازمان ملل متحد، روز ۱۷ اکتبر برابر با ۲۶ مهر، به عنوان روز جهانی ریشه‌کنی فقر نام‌گذاری شد. سابقه برگزاری روز جهانی مبارزه با فقر به سال ۱۹۸۷ و گردهمایی حدود ۱۰۰ هزار نفر در میدان حقوق و آزادی بشر در میدان تروکادرو، پاریس، باز می‌گردد که محل امضای اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال ۱۹۴۸ بوده است. براساس ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر، برخورداری از امکانات مناسب رفاهی، از جمله دسترسی به خوراک، پوشاک، مسکن و خدمات درمانی و اجتماعی کافی از جمله حقوق اساسی تمامی افراد است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz