تقدیر وزیر راه و شهرسازی از مدیریت شهری رشت:
مردم رشت در تعریف مجدد از زندگی شهری به وزارت راه کمک کنند

رشت رویایی- او هدف از این اقدام را بازآفرینی محلات برشمرد و ابراز امیدواری کرد: مردم رشت و تمام جوانانی که محله زندگی خود را انتخاب می‌کنند با کمک این تسهیلات، در تعریف مجدد از زندگی شهری به وزارت راه و شهرسازی کمک کنند.

عباس آخوندی - افتتاح پیاده‌راه

به گزارش مهر، عباس آخوندی عصر چهارشنبه در مراسم افتتاح فاز نخست پیاده راه بافت مرکزی رشت با اشاره به اهمیت برجام، اظهار کرد: آنچه که در برجام رخ داد پذیرفتن قدرت ایران از سوی تمام قدرت‌های جهانی است و اینکه امنیت و توسعه در منطقه با محوریت ایران صورت می‌گیرد.

وی افزود: پس از برجام، موقعیت ایران به عنوان لنگر ثبات منطقه تثبیت شد و این موضوع از همه چیز برای کشور مهم‌تر است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه لازمه رسیدن به توسعه اینست که توسعه سیاسی و امنیت سیاسی ایران محقق شود گفت: با توافق برجام، این مهم با تلاش رزمندگان و دانشمندان ما و همه کسانی که از ابتدای انقلاب در این راه تلاش کرده‌اند در سال ۹۴ محقق شد.

وی نتیجه برجام را آغاز پروژه‌های بزرگ عمرانی در کشور دانست و افزود: در حوزه‌های مختلفی چون تولید نفتی و نوسازی ناوگان هوایی گام‌های بزرگ برداشته شده است.

آخوندی با اشاره به خواسته مردم در حوزه نوسازی ناوگان هوایی اظهار کرد: هم اکنون سیاست وزارت راه و شهرسازی در راستای بازسازی تمامی فرودگاه‌های بین‌المللی کشور است تا در سطحی عالی با تمام کشورها دنیا ارتباط داشته باشیم.

وی تصریح کرد: اندیشه نوسازی یک‌باره ناوگان هوایی ایران با ۱۳۸ فروند، اندیشه بسیار بزرگی بود که در فضای سیاسی باثبات امکان‌پذیر بود و بعد از برجام توانستیم به این خواسته مردم جامه عمل بپوشانیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه افزایش ظرفیت فرودگاه امام خمینی (ره) به ۹۰ میلیون نفر که از خواسته‌های مردم بوده سال‌ها بدون پاسخ باقی مانده گفت: احداث دو ترمینال بزرگ در سال گذشته با ظرفیت‌های پنج میلیون و ۲۲ میلیون مسافر آغاز شده که امیدواریم عقب ماندگی‌های این فرودگاه را جبران کند.

به گفته آخوندی، علاوه بر نوسازی ناوگان هوایی، توسعه صنعت ریلی نیز از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی است.

وی در این باره بیان کرد: به زودی شهرهای رشت، همدان، ارومیه، کرمانشاه، خرم‌آباد و محور میانه- تبریز به شبکه حمل و نقل ریلی کشور متصل می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اتمام زیرسازی‌های شبکه ریلی قزوین تا رشت گفت: در تلاش هستیم حداکثر تا پایان سال جاری و ابتدای سال آینده،‌ راه‌آهن قزوین-رشت به بهره‌برداری برسد.

وی اندیشه اتصال به خط ریلی آسیا را از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی عنوان و بیان کرد: امیدواریم در آینده نزدیک با نوسازی و توسعه شبکه ریلی ایران به آسیا متصل شویم.

اجرای سیاست بازآفرینی و محله محوری
آخوندی افتتاح پروژه پیاده راه فرهنگی میدان شهدای ذهاب (شهرداری) رشت را در راستای سیاست‌های بازآفرینی شهرها برشمرد و گفت: امروزه به دلیل یورش صنعتی شدن و زندگی ماشینی، در اکثر شهرها برای عبور و مرور و پیاده‌روی سالم، ایمن و دلپذیر، مردم دچار زحمت و سختی می‌شوند در حالی که شهرها، سازمان‌های اجتماعی هستند که باید امنیت، زیبایی و ارتباط بین مردم رد آن برقرار باشد.

وی افزود: باید جور دیگری به شهرها نگریست و با ایجاد فضای لازم و مناسب این مهم را دوباره در شهرها جاری کرد.

وزیر راه و شهرسازی، ایجاد فضای فراغت، دلپذیر و زیبا برای بافت‌های مرکزی شهرها را لازمه یک شهر سالم دانست و تصریح کرد: تمدن، فرهنگ و تاریخ مردم در کوچه‌ها و محلات شهرها رقم خورده است و هم‌اکنون سیاست بازآفرینی شهرها و محله‌محوری برای افزایش کیفیت زندگی در شهرها از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی است.

این مسئول با بیان اینکه پیرامون شهرها در سطح کشور هزینه‌های بالایی صرف شده اما کیفیت زندگی به شدت پایین آمده است گفت: اندیشه ما اینست که بجای پیرامون شهرها، در مراکز شهرها هزینه کنیم و با تمرکز بر بافت‌های مرکزی شهرها،‌ مجدداً فرهنگ ایرانی و حس تعلق و آثار تمدنی در مراکز شهری را نهادینه سازیم.

آحوندی مصوبه شورای پول و اعتبار در پایان سال ۹۴ در حوزه نوسازی بافت‌های مرکزی شهرها را یادآور شد و افزود: بنا بر این مصوبه، به زوج‌هایی که در بافت‌های میانی شهرها به احداث یا خرید خانه اقدام کنند، ۱۲۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۱۳ درصد اعطا می‌شود که امیدواریم نرخ سود را در ماه‌های آینده کاهش دهیم.

او هدف از این اقدام را بازآفرینی محلات برشمرد و ابراز امیدواری کرد: مردم رشت و تمام جوانانی که محله زندگی خود را انتخاب می‌کنند با کمک این تسهیلات، در تعریف مجدد از زندگی شهری به وزارت راه و شهرسازی کمک کنند.

وزیر راه و شهرسازی در پایان سخنان خود در مراسم افتتاح پیاده راه میدان مرکزی شهر رشت از مدیریت شهری این شهر تقدیر کرد.

تالار گفتگو نیاز امروز جوامع شهری است
وزیر مسکن، راه و شهرسازی ودبیر طرح بازآفرینی کشور گفت: حس تعلق و فرهنگی در ساختمان‌هایی که ارزش معنوی و میراثی دارند بیشتر است و می‌توان در شهرها با تبدیل بناهای تاریخی به تالار گفت‌وگو سبب مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها شهری شد.

عباس آخوندی شب گذشته در دیدار با فعالان فرهنگی و نقش‌آفرینان توسعه شهر رشت و دست‌اندرکاران طرح بازآفرینی شهر رشت گفت: اگر قبول داریم شهر یک سازمان اجتماعی است باید محلی را به عنوان تالار گفت و گو تعیین کنیم تا در آن درباره مسائل شهری به راحتی گفت وگو کنیم.

وی با بیان اینکه چنین تالارهایی در کشورهای دیگر وجود دارد اما در ایران فاقد چنین تالارهایی هستیم، اضافه کرد: این تالار و جلسه امشب می‌تواند نمونه‌ای از تالار شهر باشد که در آن راجع به شهر فکر شود و با توجه به مفاهیم دینی ما مشورت نقش مهمی در رسیدن به موفقیت دارد.

آخوندی افزود: حس تعلق فرهنگی در ساختمان‌هایی که ارزش معنوی و میراثی دارند بیشتر است و می‌توان در شهرها با تبدیل بناهای تاریخی به تالار گفت وگو سبب مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها شهری شد.

آخوندی با انتقاد از اینکه فضای گفت وگو و زبان گفت وگو نداریم، اظهار کرد: دولت‌ها تصویر بدی از خودش ایجاد کرده‌اند که شهر باید توسط دولت ساخته شود در حالی که شهر باید توسط مردم ساخته شود و دولت فقط باید فضای سیاسی و اجتماعی و اقتصادی را آماده کند.

وزیر مسکن و راه و شهرسازی اضافه کرد: آدم‌های شهر باید بتوانند با یکدیگر در مورد خود شهر گفت وگو کنند چون زندگی در شهر جریان دارد و همین امر هزاران موضوع برای گفت‌وگو ایجاد می‌کند و این گفت‌وگوها می‌تواند از بسیاری از مشکلات شهری که امروز شاهد آن هستیم جلوگیری کند.

آخوندی همچنین به بحث سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: همه باید در توسعه شهر سهم مشخص داشته باشیم؛ در تهران سرمایه‌گذاری زیادی انجام شده است و لازم است شهر را بسازیم اما شهر نباید با ساخت و ساز مورد سوداگری قرار گیرد و اگر سرمایه‌گذاری هم دعوت می‌کنیم باید روش جذب داشته باشیم.

وی افزود: باید به این فکر کنیم که شهر را چگونه می‌سازیم که فرزندانمان برای زندگی در آن علاقمند باشند و خودشان شهر را برای زندگی انتخاب کنند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به مهاجرت‌هایی که به خارج از کشور صورت می‌گیرد گفت: این موضوع با پول حل نمی‌شود بلکه با افزایش کیفیت زندگی حل می‌شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz