جشنواره پیاده‌گردی «جینز واک» اولین بار در ایران
مردم رشت با پیاده‌گردی در محلات قدیمی خاطرات خود را زنده کردند

رشت رویایی- جمعی از مردم رشت به مناسبت روز تولد جین جیکوبز اولین مراسم پیاده‌روی به سبک جینز واک در ایران را برگزار کردند.

جشنواره پیاده‌گردی «جینز واک» - رشت

به گزارش رشت رویایی، مراسم پیاده‌روی به سبک جینزواک در رشت به مناسبت تولد جین جیکوبز، جامعه‌شناس و فعال شهری به سرپرستی «کمپین می‌رشت» با هدف مردم محوری، محله محوری و پیاده محوری امروز ۱۹ اردیبهشت برگزار شد. پیاده گردی شهروندان رشتی با حضور تعداد بالغ بر چهل نفر از مسجد سوخته تکیه خیابان مطهری آغاز شد و با گذر از خیابان ساغریسازان و بازدید از محله‌های قدیمی، اماکن تاریخی و مذهبی در خیابان لب آب و پل رودخانه زرجوب به اتمام رسید.

طی این مراسم از اماکنی همچون خانه دختر ناصرالدین‌شاه، مسجد حاج سمیع، خواهر امام و … بازدید به عمل آمد و توضیحاتی در خصوص تاریخچه این اماکن تاریخی و محلات قدیمی به بازدیدکنندگان ارائه شد.

مراسم پیاده گردی در رشت فرصتی مناسب برای شهروندان رشتی فراهم آورد تا از خاطرات و داستان‌های خود در مورد محلات قدیمی رشت سخن بگویند و با زوایای مختلف شهر، محلات قدیمی و مردمش و تاریخ گذشته بر آن آشنا شوند.

در ابتدای این مراسم مژگان محمودی راد سرپرست برنامه در خصوص جشنواره جینز واک برای حضار توضیح داد: امسال متقارن است با دهمین سال جشنواره پیاده، و صدمین سالروز تولد جین جیکوبز که در نتیجه ملحق شدن شهرهای ایران برای اولین بار در این جریان جهانی را مهم ترو خاص‌تر کرده است. در این راستا جمعی از شهروندان در شهرهای مختلف همچون تهران، اصفهان، یزد، قزوین، شهرکرد و… نیز اعلام آمادگی کردند تا همزمان با هم با این جشن مردمی همراه شوند.

مهمان ویژه این مراسم که از پایه‌گذاران فستیوال پیاده گردی به سبک جینز واک در ایران است، به رشت رویایی می‌گوید: «جشنواره جهانی پیاده مراسمی است که شهروندان سراسر دنیا در یک حرکت جهانی، پیاده گردی در شهر و کلیه تاثیرات مثبت آن را گرامی داشته و به یکدیگر یادآوری می‌نمایند. این حرکت ارزشمند از طریق یک سازمان مردم‌نهاد در تورنتو کانادا در سال ۲۰۰۶ پایه‌گذاری شد و تا به امروز کشور و شهرهای زیادی از سراسر جهان به ان پیوسته‌اند.»

جشنواره پیاده‌گردی «جینز واک» - رشت

مژگان محمودی راد در خصوص انجام این پیاده گردی‌ها در ایران می‌افزاید:«این جریان کمک خواهد کرد تا بتوانیم با مرور خاطرات جمعی هویت محلات خود را بازخوانی کرده و به تبع آن در مورد نقاط قوت و ضعف کیفیت‌های موجود در آن دقیق‌تر شویم. بحث پیاده روی در ایران به‌ویژه در در محلات قدیمی با توجه به اقلیم مناسب، سابقه تاریخی و مناسبات و ارتباطات حاکم بین مردم محلات مورد توجه بوده و بسیار قابل ذکر و اشاره است.. علاوه بر آن در سال‌های اخیر پیاده گردی‌ها در قالب گردشگری درون‌شهری به خصوص در محلات قدیمی و تاریخی رونق پیدا کرده و نهادهای دولتی هم از آن حمایت می‌کنند.

گرچه این اتفاق تازه‌ای برای شهرهای ما نیست. اما متصل شدن به این جریان جهانی به ارزشهای این حرکت افزوده و باعث نمود هرچه بیشتر این تفکر نهادینه شده (محله محوری و پیاده محوری در محلات قدیمی ایرانی) از یکسو و نمایش موج مثبت حرکت‌های اخیر پیاده گردی ایرانی از دیگر سو می‌باشد.
حرکتی که امروز شاهد آن بودیم، بحث جشنواره پیاده گردی در محلات یا “جینز واک فستیوال ” است که در سطح دنیا به عنوان یک حرکت مردمی و خودجوش اتفاق می‌افتد و نزدیک بربر ۱۷۰ شهر در دنیا در یک روز معین که اواسط اردیبهشت ماه است این پیاده گردی‌ها را انجام می‌دهند».

این متخصص معمار و طراح شهری در ادامه تصریح می‌کند:«جشنواره جینز واک به قدردانی و در تائید تفکرات خانم جین جیکوبز است. جین جیکوبز که به عنوان یک فعال و روزنامه‌نگار موضوعات شهری بخصوص در دهه ۶۰ میلادی شناخته می‌شود، پیاده‌روهای شهری را به عنوان فضای عمومی معرفی می‌کند که کارکرد آن‌ها ایجاد اعتماد و نزدیکی بین افراد است و صمیمیت را در یک محله به وجود می‌آوردجیکوبز در نقش کنشگر شهری اعتقاد داشته که مردم دیگر محله و ساکنان محله خود را نمی‌شناسند و این امر باعث کم‌رنگ شدن هویت‌های درون محله‌ای شده است.. با توجه به اینکه خانم جیکوبز در امریکا و کانادا زندگی می‌کرد؛ انتقاد فراوانی بر بحث خودرومحوری در این کشورها و از بین رفتن مقیاس پیاده داشته و تلاش بسیاری در جهت مبارزه با آن کرده است. کما آنکه مخالفت با ساخت بزرگراه و حمایت از همسایگی‌ها از موضوعات متداول در زندگی او به شمار می‌آمدند. سؤال او همواره این بود: “آیا ما شهرها را برای مردم می‌سازیم و یا برای ماشین‌ها؟!!”

.. در سال ۲۰۰۶ سازمانی مردم‌نهاد (Jane’s Walk Organization) ایده پیاده گردی و پرسه زنی های خودجوش در محلات را راه‌اندازی کرد و در وب‌سایتی به نام جینز واک (Jane’swalk.org) از مردم سراسر دنیا دعوت به عمل آورد تا به این حرکت اجتماعی ملحق شوند، پیاده گردی‌ها را به هر بهانه‌ای با تم‌های مختلف انجام بدهند و خاطرات و تجربه‌های خود را به اشترک گذاشته و از این طریق حس تعلق خود را بالا ببرند.

وی با اشاره به اینکه با این جنبش در کانادا آشنا شد می‌افزاید: طی بررسی و بازدید از وب‌سایت در اواخر سال گذشته توجه شدم که این جنبش هنوز به ایران نرسیده است. لذا از دوستان، اساتید و علاقه‌مندانی که می‌شناختم درخواست کردم که شهر خود را جهت شرکت در این اتفاق ارزشمند در سایت جینز واک به ثبت برسانند. خوشبختانه خانم شیوا قربانی از متخصصان جوان و علاقه‌مند شهر رشت به عنوان هماهنگ‌کننده صفحه شهر رشت در سایت جینز واک این کار را شروع کرده و با تلاش بی وقفه‌ای که داشتند باعث انجام این حرکت در رشت شدند. طی روزهای گذشته به‌عنوان شروع دو پیاده گردی در مسیرهای مختلف در مرکز شهر ترتیب داده شد ولی از آنجایی که پیگیری‌های مجدانه خانم قربانی با حمایت شهردار رشت و کارشناسان علاقه‌مند (که جای قدردانی بسیار دارد) همراه بود موجب شد که سومین برنامه پیاده گردی رشت در روز ۱۹ اردیبهشت پررنگ‌تر از دفعات قبل برگزار شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz