رشت رویایی- سهراب مرادی دارنده مدال طلای المپیک ریو در رقابتهای وزنه برداری بازیهای داخل سالن آسیا ضمن کسب مدال طلای دسته ۹۴ کیلوگرم رکورد مجموع جهان را نیز یک کیلوگرم جابه جا کرد.

رقابتهای دسته ۹۴ کیلوگرم بازیهای داخل سالن آسیا از ساعت ۱۷:۴۵ به وقت ایران در سالن آتلتیکو آرنا شهر عشق آباد با حضور ۱۰ وزنه بردار آغاز شد که سهراب مرادی وزنه بردار اصفهانی تیم ملی با مجموع ۴۱۳ کیلوگرم مدال طلا را به سینه آویخت و رکورد مجموع جهان را بعد از ۱۸ سال یک کیلوگرم جابجا کرد.

رکورد مجموع دسته ۹۴ کیلوگرم جهان پیش از این به مقدار ۴۱۲ کیلوگرم به آکاسیو کاکیاشویلی یونانی تعلق داشت که در رقابتهای جهانی سال ۱۹۹۹ یونان به دست آمد.

سهراب مرادی در حرکات یک صرب به ترتیب با بالای سر بردن وزنه های ۱۷۶ ، ۱۸۱ و ۱۸۵ کیلوگرم و کسب عنوان نخست و در همان ابتدای کار مدال طلا را برای خود کنار گذاشت.

او در حرکات دو ضرب در ابتدا نتوانست وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی را بالای سر ببرد اما در حرکت دوم این وزنه را مهار کرد و به مدال طلا دست یافت.

او در حرکت سوم خود با انتخاب وزنه ۲۲۸ کیلوگرم به رکورد مجموع جهان حمله کرد که با بالای سر بردن این وزنه رکورد مجموع جهان را یک کیلوگرم جابجا کرد.

سهراب پیش از این اعلام کرده بود که قصد دارد رکورد دو صرب جهان را جابجا کند. و حتی در تمرینات به دفعات وزنه های ۲۳۰ تا ۲۳۳ کیلوگرم را بالای سر برده بود.

رکورد دو صرب جهان با ۲۳۲ کیلوگرم به وزنه بردار لهستانی تعلق دارد که در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی به دست امد. البته ایلین ایلیا وزنه بردار سرشناس قزاق در المپیک لندن ۲۳۳ کیلوگرم را بالای سر برد اما با مثبت اعلام شدن دوپینگ این رکورد از وی گرفته شد.

در رقابتهای دسته ۹۴ کیلوگرم بازیهای داخل سالن آسیا در ترکمنستان فرخ بیو سوبیروف دارنده ۲ مدال طلای جوانان جهان از ازبکستان با مجموع ۳۹۱ کیلوگرم نقره گرفت و لیو هایو از چین با مجموع ۳۸۷ کیلوگرم در جایگاه سوم قرار گرفت.