رشت رویایی- مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو در ایران سومین کنفرانس ملی دانشجویی اقتصاد کشاورزی ایران در نشست تخصصی امنیت اقتصادی غذا زیرساخت شهر خلاق خوراک شناسی در دانشگاه گیلان گفت:عضویت در شبکه شهرهای خلاق خوراک شناسی یونسکو برای رشت یک فرصت جدید بود که خیلی خوب توانست با میزبانی از ناظرین بین المللی و تکمیل فایل‌ها توسط دانشگاه‌ها خود را تثبیت کند.

دکتر شیدا مهنام با اشاره ای به شرایط و نحوه فعالیت و ورود به شبکه شهرهای خلاق، گفت: اصفهان با توجه به قدمت تاریخی و حضور در مجامع بین المللی، پیش از این تجربه اینگونه حضور را داشته است اما عضویت در شبکه شهرهای خلاق خوراک شناسی یونسکو برای رشت یک فرصت جدید بود که خیلی خوب توانست با میزبانی از ناظرین بین المللی و تکمیل فایل‌ها توسط دانشگاه ها خود را تثبیت کند.

دکتر شیدا مهنام با اشاره به زحمات فاطمه قدیمی، مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت، و همچنین شهردار و مجموعه مدیریت شهری رشت تصریح کرد: برخی نقدها را شنیده ام که با شهر خلاق شدن رشت چه اتفاقی افتاده است؟ دو سال برای به نمایش گذاشتن ظرفیت‌های کشور در صحنه بین‌المللی زمان زیادی نیست و رشت به زمان بیشتری نیاز دارد تا با حضور در کنفرانس‌ها و همایش ها ظرفیت‌ها را به نمایش بگذارد و پنجره جدیدی را در این شهر باز کند.

مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو در ایران با اعلام اینکه رشت امروز در آغاز راه است گفت : کم لطفی است اگر تنها بگوییم چه اتفاقی افتاده است؟ از اینجا به بعد باید همه دستگاه‌ها و دانشجویان ورود کنند و به ارائه پیشنهادات، پروژه ها، پروپوزال ها و … بپردازند و در مواردی مثل توریسم غذای، فرهنگی، مدارس خوراک پری و … ورود کنند.

شیدا مهنام افزود: اتفاقی که باید با عضویت در این شبکه رخ دهد درآمد زایی برای رشت است اما باید دیپلماتی در کنار مدیریت شهری در جلسات شهرهای خلاق حضور یابد و پس از چند جلسه اتفاقی اقتصادی را برای رشت رقم بزند و چنین کاری تنها با شهرداری نیست.

او نقش کمیسیون ملی یونسکو را در سه بخش نظارت، حمایت و تسهیل گری بیان کرد و گفت: رشت و اصفهان در شبکه شهرهای خلاق و یا اراک و بهبهان در شبکه شهرهای یادگیرنده حضور دارند که نیاز به حمایت دارند. در شهر رشت، کشاورزی یک موضوع استراتژیک است و می تواند توانمند سازی زنان روستایی و نقش آن در اقتصاد استان به صورت یک بیانیه یا سیاست توصیه ای و مشورتی به مقامات بالادستی ارائه شود.

شیدا مهنام به عنوان خروجی این کنفرانس پیشنهاد داد: یک یا دو روستای گیلان انتخاب شود و دو هدف تغییر ذهنیت برای فرایند اهمیت دادن به کالای کشاورزی و همچنین آموزش برای تکنیکال شدن مهارت های زنان در دستور کار قرار بگیرد.

مدیر گروه علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو در ایران در خصوص نحوه همکاری با دانشجویان نیز گفت: این همکاری به دو شکل خواهد بود. نخست در خصوص مواردی که مد نظر یونسکو است و دوم در زمینه پروپوزال هایی که دانشجویان ارائه می دهند.

همچنین فاطمه قدیمی در این نشست اعلام کرد: سال آینده رشت میزبان ۲۶ شهر عضو شبکه شهرهای خلاق خوراک شناسی دنیا خواهد بود که این نشست ها عموما با حضور معاون و یا مقامات عالی یونسکو برگزار می شود. شهرداری رشت در راستای همکاری با دانشگاه گیلان، به عنوان دانشگاه مادر در شمال کشور، بخشی از این میزبانی را در دانشگاه گیلان خواهد داشت.