رشت رویایی- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: پیشنهاد واگذاری مدیریت مجتمع‌های فرهنگی و هنری گیلان را به تهران اعلام کردیم و منتظر موافقت مرکز هستیم.

فیروز فاضلی بعد از ظهر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به تشکیل کارگروه گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی در استان اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان عضو کارگروه مذکور است.

[su_frame align=”left”]فیروز فاضلی[/su_frame]

وی ماهیت اصلی رویکرد هر کدام از نظام‌ها را مبتنی بر ماهیت فرهنگی آن نظام عنوان کرد و افزود: به دلیل مذکور رویکرد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که هویتی مبتنی بر دو مؤلفه فرهنگ اسلامی و ایرانی دارد، پرتوی از این دو مؤلفه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه مقام معظم رهبری امسال را «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام‌گذاری کرده است، تصریح کرد: برنامه‌ریزی‌هایی که در راستای آن هدف مقدس انجام می‌شود باید مبتنی بر زیرساخت‌های فرهنگ اسلامی ـ ایرانی باشد.

فاضلی متذکر شد: منظور از اقتصاد مقاومتی، اقتصاد بسته و منفعل نیست، بلکه اقتصادی است که بتواند با جاری کردن فرهنگ اسلامی ـ ایرانی در تمام مؤلفه‌های تولید، مصرف، سرمایه‌گذاری، مدیریت و… عملکردی قوی داشته باشد و در عین حال اقتصادی پویا و مستقل بسازد تا این اقتصاد پشتوانه نظام سیاسی و موتور محرکه سرمایه‌های اجتماعی باشد.

وی با اشاره به اینکه سه رکن فرهنگ، اقتصاد و سیاست می‌تواند زیربنای یک نظام پیشرو و متعالی را بسازد، بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ما هفت وظیفه را مشخص کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از تهیه برش استانی اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت: اهداف وزارتخانه مذکور را به ۲۸ مورد تقسیم کردیم تا بتوانیم مسائل را مطابق آن در استان پیگیری کنیم.

فاضلی با بیان اینکه تعداد ۳۹۲ کتاب در سال ۹۲ در گیلان منتشر شده است، خاطرنشان کرد: سال ۹۳ تعداد ۵۶۹ کتاب در استان منتشر شده و این تعداد در سال گذشته به ۶۷۰ کتاب رسیده است.

وی، کتاب‌های منتشر شده را تألیف و ترجمه نخست ذکر کرد و یادآور شد: تجدید چاپ کتاب‌ها جزو سیاست‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به فعالیت ۷۵ چاپخانه در سال ۹۲ در استان، اظهار کرد: سال ۹۳ تعداد چاپخانه‌های استان به ۷۸ چاپخانه افزایش پیدا کرد و اکنون ۷۹ چاپخانه در گیلان داریم.

فاضلی به افزایش موسسه‌های فرهنگی هنری در راستای واگذاری امور فرهنگی و هنری و کوچک کردن دولت در گیلان اشاره کرد و افزود: سال ۹۲ تعداد ۳۱ موسسه فرهنگی هنری چندمنظوره و ۱۵ موسسه فرهنگی هنری تک‌منظوره در استان داشتیم.

وی با بیان اینکه تعداد موسسه‌های فرهنگی هنری چندمنظوره گیلان در سال ۹۳ به ۳۵ موسسه افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: سال ۹۳ تعداد موسسه‌های فرهنگی هنری تک‌منظوره استان به ۱۷ موسسه رسیده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از فعالیت ۴۶ موسسه فرهنگی هنری چندمنظوره در سال ۹۴ در استان خبر داد و بیان کرد: سال گذشته تعداد موسسه‌های فرهنگی هنری تک‌منظوره گیلان به ۳۳ موسسه افزایش پیدا کرده است.

فاضلی با اشاره به واگذاری مجتمع‌های فرهنگی هنری در راستای ایجاد درآمد عمومی، بیان کرد: هر کدام از مجتمع‌های فرهنگی هنری گیلان دارای معضل ویژه‌ای هستند و زمین تعدادی از این مجتمع‌ها هبه شده و اجازه واگذاری نداریم.

وی، تعدادی از مجتمع‌های فرهنگی هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان را بدون سند مالکیت دانست و گفت: با توجه به اینکه وظیفه داریم به سیاست دولت عمل کنیم، پیشنهاد واگذاری مدیریت مجتمع‌های فرهنگی هنری را به تهران اعلام کردیم و منتظر موافقت مرکز هستیم.